Washington përsërit se nuk është përzier në grushtshtetin e dështuar në Turqi

Shtëpia e BardhëWashington – Një  ndër udhëheqësit e lart ushtarak amerikan dhe zyrtarë të tjerë përsëritën të premten (29.07.16) se Shtetet e Bashkuara nuk kanë qenë të përfshira në puçin e dështuar në Turqi, duke treguar kështu ndjeshmërinë ekstreme të marrëdhënieve aktuale mes Uashingtonit dhe Ankarasë.

Aleatët historikë në NATO dhe plotësisht krah për krah në luftën kundër grupit Shteti Islamik (IE) në Siri dhe Irak, Shtetet e Bashkuara dhe Turqia lëngojnë me muaj një ftohtësi serioze në marrëdhëniet e tyre diplomatike që u acaruan akoma nga tentim grusht shteti dështuar.

Gjenerali Joe Votel, kreu i forcave ushtarake amerikane në Lindjen e Mesme, të premten lëshoi një deklaratë ku thuhet se ai nuk kishte asgjë të bëjë me përpjekjen për grusht shteti, fillon artikulli i pazakontë nga personi i rëngut më të lartë ushtarak në SHBA.

“Çdo informacion sipas së cilit kam të bëjë me  grusht shtetin në tentativë të kohëve të fundit në Turqi është krejtësisht i gabuar, tha gjenerali amerikan.

“Turqia është një partner i jashtëzakonshëm dhe vital në rajon për vite me rradhë. Ne vlerësojmë bashkëpunimin e vazhdueshëm me Turqinë dhe shpresojmë të vazhdojmë partneritetin tonë kundër grupit Shteti Islamik, shtoi Gjenerali Votel.

Shtëpia e Bardhë gjithashtu thekson se janë krejtësisht të rreme informatat se Shtetet e Bashkuara mund të mbështesin autorët e përpjekjes për grusht shteti.

Këto sqarime të Washingtonit ndaj akuzave të mëparshme gjatë ditës së sotshme të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, i cili mendonte se General Votel rreshtuar me udhëheqësit e grushtit të shtetit, vijnë

Të zhvilluara Washington poshtë akuzat e bëra më parë gjatë ditës , i cili mendonte se General Votel rreshtuar me udhëheqësit e grushtit të shtetit vijnë për të sqaruar qëndrimin e SHBA ndaj grushtetit./Filolet