U SHUA RASIM XHELADIN MUJA

U SHUA RASIM XHELADIN MUJA

Nga Reshat Badallaj

*Rasim Xheladin Muja, kishte pritur dhe kishte percjellur andej e kendej Drinit, po e sqaroj me thjeshte se me ka ndodhur qe nuk e kane kuptuar disa mjerisht,pra, ne kufin dikur Kosove-Shqiperi, ne bjeshket e Zhurit,Vermices e deri ne Topojan, Shistavec,Nange,Nimç,Morine,Topojan,Kolosjan,Shtiqen, Bardhoc,Novosej,Bytyq,Gabrice dhe ata pa therre ne kembe, grupe te ilegales dhe ata qe kishin ikur nga terrori serbosllave dhe zagaret e tyre spiunet. Por, edhe shume shoke te ilegales qe fusnin armatim nga Shqiperia.

*Sa ishte gjalle dhe pikerisht me 12 fror te vitit  2017, i kushtova kete poezi me titull.”NJE NATE NE STAN”, ketu e ke linkun per te lexuar:  https://filolet.com/nje-nate-ne-stan/

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Rasim Xheladin Muja

Per here te pare, Rasimit i bie koka ne dyshek dhe vaji i pare fashnjarak ne vitin 1951,ne lagjen Muja,rreze bjeshkes, nga nena Hanumshahe dhe babai Xheladini,i lindin gjashte femije njeri pas tjeterit;Rrahimi,Rabie,Taipi,Sanie,Rasimi dhe Reshati edhe pse ishte  i treti mashkull sipa radhes lindja e Rasimit shoqerohet me krisma pushkes sipas zakonit.

Origjina e kesaj familje ishte degedisur nga Shqiperia dhe pikerisht nga krahina e Lumes, pra Rasimi ishte nip Shqiperie edhe pse une personalisht i kam thene dhe i themi akoma deri ne vdekje dhe e shkruaj Zhuri, eshte ne krahinen e Lumes, Republika e Shquiperise.

Mirepo, ne kohen e qenit plak Titos dhe Jugosllavise TERRORISTE te ishe nip Shqiperie,nip i deres se Durakve te Morines, te vinin ne nishan, te percillnin dhe te degjonin edhe frymarrjen nga langonjt shqipfoles qe i sherbenin shetit terrorist Serbosllave. Mjerisht kesi fare zagaresh qe e mbanin fotografin e terroristit te peste boteror sipas FBI, qenit plak Titos, e mbanin foton e tij te varura neper oda dhe ate ne baskine (gozhden) 16-teshe, per te treguar miletit se jane spiune,tradhtare dhe  langonj te pushtuesit.

Dera e Xheladin Mujes historikisht njihet bujare,mikpritese,me tradita te moçme atdhetare dhe si themi ne nga viset e mia:”hon e don me temel,me prag,me plangw,me bujeqsi e me blektori..” Dera e tyre kurre, sa i njoh une nuk kane pasur me pak se 2 mije deri ne 3 mije krerw dele,lope,kuaj.

Lagjja Muja edhe pse ishte gjithmone me e vogla ne Zhur,kufizohej me Badallajt,Ajazajt dhe mbi kete lagje nuk kishte shtepi te ngulur pos bjeshkes e deri ne Shqiperi. Ne bjeshket e Koretniku dhe ana tjeter perballw shihet si nuse Pashtriku plak,nuk e mba mend njeri se kur kishin ngulur kolibet atje dhe me tej ishte rruga qe ndahej para se te futej ne Brezne drejt liqenit te kuq dhe pikerisht ne karakollin Stojanoviq, ku dite e nate bredhnin kamione e tanke te ushtrise gjakatare te shtetit terrorist jugosllavw.

Karakolli mbante emrin e nje ushtari serb qe ishte vrare nga ushtaret e Shqiperise dhe ky qen kishte lene gruan dhe nje vajze. Lexoni nga kush tjeter pos Reshat Badallaj-Zhuriani, shkrimin me titull:”KUSH E VRAU STOJANOVIQIN…?”. Rasimi, qe nga anet tona i thonim la Rasim dhe ne disa treva lales i thone BACA RASIM, qe une sa te jem gjalle dhe kurr nuk dua te perdori fjalen BACA e me thafte goja por vetem LALA DHE PERPLASU QE NGA MESJETA,GJURMEVE TE KESAJ FJALE QE NGA LAL GEGA DHE bindesh. -Po, çfare BACE TOPUZI!, thoshte:”..eh, more Reshat nuni (kur kisha lindur une, nona e las Rasim me kishte pre kerthizen), sa ushtria,milicia ne vaktw e pa vaktw me kane kercnuar,provokuar, po kurre pa mamezere nuk kemi nejt dhe venja menen me lalen se ty te percjellin dhe tregonte nga kush me emer dhe mbiemr qe i njihja une me prag), ishin disa langonj qe edhe grate e shtratit ja benin lezetin per pune ushkuri sallamadi hesapi, kishte ndodhur qe kurvari kishte harruar edhe kapelen (ata i thonin shapken) dhe i tregoja qe me kishte lene edhe mua baba amanet se kur kishte ikur nga ushtria e kishin pare te ngrene buke dhe e kishin lajmruar dhe kishin dashur te bejne PIFTI E BATARE, keshtu me tregonte babai im, SALLAH META, ndjese paste dhe shpirti i befte drite DHE KUSH? ATYRE QE GRATE E SHTRATIT JA KISHIN BERE DEGE E E VEGE E TEJ E PERTEJ. Ja, se me cfare soji ke te bejsh!

Rasim Xheladin Muja, kishte pritur dhe kishte percjellur andej e kendej Drinit, po e sqaroj me thjeshte se me ka ndodhur qe nuk e kane kuptuar disa mjerisht,pra, ne kufin dikur Kosove-Shqiperi, ne bjeshket e Zhurit,Vermices e deri ne Topojan, Shistavec,Nange,Nimç,Morine,Topojan,Kolosjan,Shtiqen, Bardhoc,Novosej,Bytyq,Gabrice dhe ata pa therre ne kembe, grupe te ilegales dhe ata qe kishin ikur nga terrori serbosllave dhe zagaret e tyre spiunet. Por, edhe shume shoke te ilegales qe fusnin armatim nga Shqiperia.

Mehe Rame Uka,heroi i kombit,dhendri im, kishte bujtur dy here me mua aty dhe njehere ishim ne RREZIK! Ne mbremje, para se te bie muzgu isha me Mehen dhe nga kodra,jo larg kolibes bertita, se te shkyenin qente:” O la Rasim!”, degjoi dhe pergjigjej:”Ajde o Reshat!”.-Ta njohu zerin tha Meha,dhendri im!-Po, si jo more,jemi komshi  dhe i kemi shtepitw e perziera.

-A do miq e burre!? A po e njeh kete?-Jo,kur eshte me ty ,po se ti nuk ec me kedo ne keto bjeshke. Ky eshte Meha i Bajgores,dhendri im, burri Resmies. Mire se ju ka pru Zoti, u pergjigj burri i bjeshkes Rasim Xheladin Muja., qe i ngjante burrave te lashtsise qe grinin gurin me dhembe.Pasi u qetesuam. Shtroi sofren. -Jo,jo, mos e shtro kot se nuk kemi kohe dhe se Meha ka problem me te pamunit dhe nuk shohoim me vone dhe kam ardhur me i pre dy bredha se me duhen per shkalle…

-U qesh dhe ma ktheu:” O Reshat, lej ata fjale po çfare dru per shkalle dhe ti nuk del ketu per dru kur i ke kaluar disa bjeshke deri ketu, po kur vijn shoket nga andej dhe sot nuk ka patur levizje te ushtrise. Nuk kam pare dhe nuk kam degjuar. Te “lujqt”, vijnw! (lujq), quheshin nje burim i vogel qe pikonte shume pak uje sa per te mbajtur shpirtin)…

Morri kalin dhe shkoi deri atje per te vezhguar. Nuk zgjati shume dhe erdhi. Nuk pash dhe nuk degjova ze dhe ejani e jepnja ata sekretet qe i dini ju dhe mos i besoni kujt se kush e di se mundet me ndodhe edhe dredhi dhe tradhti. “Zhuri” me pak ze, “Zaskoci” u pergjigjen dhe shpejt e shpejt ikem. Reshat, me lalen Zoti ju ruajt dhe u ndala:”…Eh, more la Rasim, mire the dhe e di se disa spiune qe me grate e tyre kane bere serbianet çyçek kane thene dhe bejne propagande:”Reshati, me marksistet,lenisnistet pa shperndajn arme dhe ku ndodhi lufta ju qova fjale dhe tani po ju drejtohem si atehere: “QENDRONI TASH JU BURRA KURVASH…!”

Ndodhi si ndodhi, jemi krenar qe krismat e pushkeve tona qe kemi mbajtur me shpine e me mushka jane degjuar ne te gjitha trevat e deri te MOLLA E KUQE, jo vetem ne Kosove,Maqedoni por edhe ne Medvegje,Bujanoc dhe me tej.

Kujtime te shumta kam me kete burre, me “GJONIN”,-Merxhanin qe ne historin shqiptare hyri si “TOGERI”, ju lutem edhe kete kerkoni ne google nga autori, takimin kur ishte nena e las Rasim gjalle,la Sahit, xhai i tij dhe…

U shua Rasim Xheladin Muja, me 28 fror 2021, ne moshen  69  vjeçare, shpirti i befte drite,qofte i Xhenetit dhe pranw te Madhit Zot! I qofte i lehte dheu i Shqiperise Etnike qe i´a kane hedhur siper varrit!

Me ka mbetur peng qe nuk u takova heren e fundit nga kjo pandemi e mallkuar.

Lavdi per jete e mot!

Poshte tradhtaret dhe spiunet e kombit!

Sinqerisht,

Reshat Badallaj-Zhuriani