TRADHTARI I KOMBIT SHQIPTAR AZEM VLLASI DUHET T´I KERKOJ FALJE POPULLIT

Çka shkruante Reshat Badallaj për Azem Vllasin në vitin 2011. E botojmë më poshtë shkrimin e plotë të dërguar rishtas nga autori në redaksinë tonë me datën 16 mars 2017:

*Azem Vllasi eshte avokat dhe neqoftese e ndien vetin me kete term le te ngre padi penale ndaj meje

*Nadira Avdiq- Vllasi mundohet permes RTK-es ta rehalibilitoj burrin, qe ka shume mekate ndaj kombit shqiptar qe edhe uji i detit nuk mund t´ia laj

Nga RESHAT BADALLAJ

Azem Vllasi, me i perkdheluri i te gjitha koherave i satrapit Josip Broz Tito, me dajak ne krah ka luftuar “nacinalizmin,seperatizmin,irredentizmin,shovenizmin shqiptar”. Ishte betuar se nuk do te largohet nga rruga e Tij, bile shpeshhere edhe ne gjuhen e shkenishtes,ky shqipfoles thoshte:”Drushe Tito mite se kunemo,dase tvoga puta ne skrenemo”.Poashtu, titisti Azem Vllasi, thoshte: ne shqiptaret duhet ta ruaj vellazerim-bashkimin si drita e syve me serbianet. Nderkaq, cdo ide qe te kishte te bente me te drejtat e shqiptareve vjellte vrere kunder kombit te shtypur shqiptar.

Serbianet zotronin makinerin e luftes,ishte e ndaluar te ngrihej zeri kunder nacionalizmit serbomadh qe ishte nacionalizmi me i fuqishem ne ish Jugosllavi dhe ishte i ndaluar te ngrihej zeri kunder nacionalizmit me agresiv hegjemonist. Por, luftoheshin vetem “nacionalizmat” me te shtypur. Na ishte ndaluar te degjonium edhe kengen te epikes historike shqiptare…

Ne kete valle ishte titisti, AZEM VLLASI qe kurre nuk guxoi te denonte kete nacinalizem hegjemonist serbomadh. Vojvodet serbian ne per qendrat e qyteteve mbillnin shtatoret ne bronz te Car Dushanit dhe cetnikeve tjere, qe kishin leshuar kosen e vdekjes kunder shqiptareve

Une isha pjesmarres aktiv i Demonstratave te vitit 1981, ne mbremje vone erdhen makineria e luftes qe nga Nishi per te shtypur studentet, qe kerkonin ato pak te drejta si popujt tjere ne ish Jugosllavi.Tradhtari i kombit, Azem Vllasi, nuk la gje ne fytyre te tokes,pa share e pa fyer kunder kombit tone. Diten e enjte, te 25 marsit te vitit 1981, i´a kaloi edhe Sheshelit me fyerje, qe e preku edhe Shqiperine…

ÇKA THA AZEM VLLASI?

… Organizatoret dhe nxitesit e veprimtarise armiqesore dhe kesaj here nxorren ne shesh shume teza dhe parolla nga arsenali dogmatik informbyroist, irredentist,antijugosllav e hedhin faren e urrejtjes ne radhet e kombeve e kombesive tona.Organizatoret dhe nxitesit e trazirave perdornin metodat e thunes,sulmit dhe arragances… Artikulli i paradokoshem i botuar ne gazeten ” ZERI I POPULLIT” eshte plot informata te rreme…Azem Vllasi, Anetare i Kryesise se LSPP te Kosoves te mbajtur me 13 prill 1981, me titull: ESKALICIONI I VEPRIMTARISE KUNDERREVULUCIONARE. Marre nga “RILINDJA”14 prill 1981.

Tradhtari kombit Azem Vllasi, ishte i dalluar kunder intelektualive dhe patrioteve shqiptar. Ne veqanti u dallua ky puthador serbiane ne deferencimin e atdhetareve. Ishte i pari si gjithmone. Ngriti gisht kunder akademikut te shquar ALI HADRIT,atdhetarit dhe historianet, qe i kundervu haptazi akademis se shkencave serbe. I ndjeri, prof. Hadri i pate thene: Azem, ruaje njerin gisht per vete se te vyene me vone. Ky miop, ky tradhtar kishte qeshur me ironi… Te palarat e tij jane te pafund. Ndoshta ju kujtohet kur ishte kasapi i ballkanit Milosheviqi ne Fushe Kosove, ky e ndiqte si klysh,qenin Milosheviq…

Shih per kete, RTK qe thote se eshte Television publik, bile se thote se eshte 100/per 100 publik. Haram te qofte djersa ime, permes bijes se boshnjakes zonjes Nadira Avdiq, qe punon ne kete television dhe qe drejton emisionin “MOSTOVI-URAT”,behet ure kaluese ndermjet stavit te RTK-es dhe Azemit dhe e ftojne si analist. Dite me pare,permes gruas se tij Nadires, u ftua te beje “ANALIZEN” per bisedimet KOSOVE-SERBI. Solli e mbeshtolli, e beri lemsh dhe nuk tha asgje…

Qellimi i RTK-es,i ndersyer nga Nadira qe burri i vet Azemi te rehebilitohet. Sa te mjere, sa qyqar! Mundohen t´i hedhin pluhur popullit ne pike te dites. POPULLI NUK HARRON ORE TE MJERE.

Nderkaq, Televisioni qe thithe djersen ton te mos bjere ne grackat e sahanlepiresve titistoserbiane… Per te mos i´u mbajtur ders me shume vetem dy fjale per zonjen NADIRE,vetem nje kujtes te vogel, kur e martuam vellaun tim Mitatit, ne vitin 1981, ne morrem dy flamuj kuqezi, e jo trengjyrshin serbosllav,e morrem me qe te mbuluar me qilim,na burgosen qente e Titos,nderkaq,zonja Nadira AVDIC-VLLASI, ishte korrospodente e “VJESNIKUT” te Zagrebit. Shume vrere vjelli per keta simbole “nacionaliste”. Shkrimin e saj, e huazoi edhe “NIN” e Beogradit…

Pra, i bejm thirrje RTK-es, qe heren tjeter, ta grish AZEM VLLASIN, qe T´I KERKOJ FALJE KOMBIT SHQIPTARE PER ARGATIN QE I´A KA BERE SERBISE E ASGJE ME SHUME. POPULLI YNE DI EDHE TE FAL POR NUK HARRON…!

***

RESHAT BADALLAJ eshte i burgosur politike disa here ne vitin 1989, u kerkua denimi me vdekje, per demonstrata e Zhurit 1989,ku u vrane tre kushurinjt e tij. Pjeter Pergjoka, e denoi me tete vjete burg te rende, nderkaq, prekurori publik, Skender Morina, beri ankese dhe kerkoi denimin me vdekje,sipas nenit 114,lidhur me 139,per kunderrevulucion…