TE SHKARKOHET …,DRITON SELMANAJ

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

*Para pak ditesh, ky … shkuar … qe dikush e quan edhe zevendkryeminister doli e lehu per nje kocke dhe ky kelyshi i orkestres se zeze, Driton Selmanaj, duke u zene me nje femer, Saranda Bogujevci

 pas deklaratave të tij të fundit ndaj të mbijetuares së masakrës ndaj familjes Bogujevci në Podujevë, Saranda Bogujevci.

Gjatë debateve të interpelancës së kryeministrit të Republikës së Kosovë, Avdullah Hoti, ku diskutohej çështja “Trajtimi i dëmshëm i temës së të pagjeturve në zotimet e 4 shtatorit, duke e kushtëzuar me personat e zhvendosur”, zëvendëskryeministri i Kosovës Driton Selmanaj, u tha deputetëve se po bëjnë politikë mbi kufoma, jemi lodhur nga këto gjëra”.

*Me kete faqezi, Dritan Selmanajn nuk kemi luajtur me ashik bashke, por dua ta nisi me nje thenje shume interesante se:

Shkrimtari i madh rus Dostojevski i këshillonte njerëzit që i janë nisur një rruge, të mos gjuajnë me gurë çdo qen që leh në ´ta, sepse vonohen.

Kjo është shumë e vërtetë, por kur ke të bësh me qen rrugësh, është më kuptimplote thënia popullore “qenit tregoji shkopin”, që pastaj edhe kur të ngordhin, ta përdorësh për t´i shtyrë drejt një gropë që të mos qelbet vendi.Vendi nuk qelbet vetëm prej ngordhësirave të pajetë, por edhe prej atyre ngordhësirave që ende kanë frymëmarrje, por janë të pamoral, pretendojnë të jenë intelektual, por janë injorant, pretendojnë të jenë të sinqertë e në të vërtetë janë shpifës, fyes, trilluese e qëllimkqinjë.

– I till eshte Dritan Selmanaj dhe disa langoj aty rrotull.

Ky koke qyp dhe ky qelbesirë, Dritan Selmanaj, dite me pare, ne mezlishtin ( qe dikush e quan Kuvend), u tregua i pashpirt rrugaç pertej rrugaçin, … pertej …, qe i kishte humbur elementet e kultures shqiptare. Do te doja t´ia them disa fjale edhe per burrenin,zakonet dhe per Kanunin, por e mendova se nuk i´a vlene sepse ky soj … nuk merre vesh asgje nga keto dhe e dyta, me suall ne koke i Madhi Sami Frasheri kur thote: “Mos e shiko se çka po thote, po shikoje kush po e thote”

Para pak ditesh, ky mangup shkuar mangupit qe dikush e quan edhe zevendkryeminister doli e lehu per nje kocke ky kelyshi i orkestres se zeze, Driton Selmanaj, duke u zene me nje femer,Saranda Bogujevci

 pas deklaratave të tij të fundit ndaj të mbijetuares së masakrës ndaj familjes Bogujevci në Podujevë, Saranda Bogujevci, e cila është edhe deputete e Vetëvendosjes.

Selmanaj u akuzua ndaj deklaratës së tij për të pagjeturit.

Lidhur me kete skandal te keti mangupi deri tash, peticioni është nënshkruar nga mbi 1,100 persona.

Gjatë debateve të interpelancës së kryeministrit të Republikës së Kosovë (Mos e be i Madhi Zot, ta quaj kryeminister) Avdullah Hoti, ku diskutohej çështja “Trajtimi i dëmshëm i temës së të pagjeturve në zotimet e 4 shtatorit, duke e kushtëzuar me personat e zhvendosur”, zëvendëskryeministri i Kosovës Driton Selmanaj, u tha deputetëve se po bëjnë politikë mbi kufoma, jemi lodhur nga këto gjëra”.

Kjo deklaratë e tij u pasua me akuza të shumta edhe nga shoqëria civile, të cilët si përfaqësues të këtyre familjeve me viktima dhe të pagjetur po konsiderojnë që Selmanaj nuk e ka vendin në Qeverinë e Kosovës dhe i tere popull pa ngjyrime politike duhet shkarkuar kete mangup. Ka te tille qe e habiten se perse Kosova nuk ecen perpara! Natyrisht se kur timonin e Republikes se Kosoves, e kane kapur hajna,spiunw, tradhtarw, …, kopila te Titos, udbash, Kosova nuk do te sheh dite te bardha.

Merreni me mend se ne çfare derexhe te vdekjes ka ardhur Kosova, kur ne mer te saj fol kufoma e gjalle,hajni i Diaspores, argati i Rrahman Morines, qe ne historinw shqiptare ka hyre si epoka e Rrahmanzinjve, qe ne kete kohe shume shqiptarw,u maltretuan,u burgosen, u vrane e ky damllaja,Isa Mustafa, bente dyzen ahengu….

Kjo bande e ARRNUAR sa me pare duhet te ik ne theqafje per te shpetuar Kosoven dhe jo vetem Kosoven po tere kombin ne pergjithesi, sepse argatet e kesaj bande qe tani e kane pushtetin ne dore, e kane degjuar edhe frymarrjen e atdhetareve dhe i kane ra kambanave te mortit per gjithe shqiptaret kudo qe kane sy e vesh…

 Po, kush je ti more valltar i “Zikina kolos”, se leh per nje kocke qe te hedhe per toke ay jashtqitja e kombit, Isa Mustafa, qe eshte e zeza e te gjitha menxyrave qe kane ndodhur jo vetem ne Kosove po ne tere kombin shqiptar. A e dini se ky argati i rrahmanzinjve e ka shar shqiptaret ne çdo tre rreshta dhe ti more koqe kandari del dhe ofendon femra shqiptare, ofendon varret e te pagjeturve qe akoma nuk ka kush ti vajton te varri, na shet mend se bytha jote dhe ti more koke qyp te paska ra hise te na tregosh se shkon aq larg sa qe behesh BASHBAKAN DHE TE NA TREGOSH SE Amerika nuk dika gje per Kosven dhe medja jote e semure i paska rregulluar mardhenjet e prishura. Qyp, more kelysh i kopilit te Titos! A dini ju se jeni hiri i dalur nga stanet e Serbosllavise!? Ju, jeni zezenaja e Kosoves, qe keni degjuar edhe frymarrjen e patrioteve me tradita te moçme atdhetare? Ju, jeni qe i keni ra klambanave te mortit per kombin shqiptar!? Ty, te ndersen ay shkoftlargu Isa Mustafa, qe tere gjyksin e deri ne kerthize e ka patur me medalje per meritat qe i ka bere Serbise fashiste dhe ti pastaj si qurani ne pleh del e fryhesh kinse je dikush. Mos se ke lene namin ore qimzi!

Ju nuk perfaqesoni popullin, po, ju jeni marimanga dhe murtaja e zeze e Kosoves dhe kombit shqiptar ne pergjithesi,ndaj mbaje gojen heren tjeter dhe mos leh si qeni i Dragosllavit, ndonse ta hedh kocken ay derziu, Isa Mustafa. Mbaje vetin ore qyq dhe mos u hiq CUB!Në një tuf ujqesh të vetmuar shqipfolësish ishte edhe ky langaraq, Isa Mustafa, kryetradhtari Rrahman Morina dhe disa langonj tjerë mjerisht shqipfoles kishin bërë HATANË kundër shqiptarëve. Ne kohën kur pushkaxhinjtë serbian vritshin shqiptarët natën dhe i humbnim pa shej e pa dok, kjo kope tradharësh të nesërmen bënin dyzen ahengu duke u zgerdhirë dhe këndonin kënge çetnike me harmonike ngek, ngek, ngek…

Pa më të voglin dyshim ky ishte nje ujk-dhelpër që argati i tij u hynte në punë Serbisë fashiste dhe se vërtetë është kështu tregon rruga e këtijë politike që nga ajo kohe kur lokja e tij i´a kishte lidhur ushkuret mbrapsht pikerisht nga Serbia fashiste. Për merita i kishte ra hise të barte Stafeten e qenit plak Titos, bile i kishte shtruar edhe qilim të kuq (shikoni foton qe kam publikuar unë më herët, se si ule kokën e tij deri në mes të kembeve, te varri i tij dhe bindu).

Murtaja kombëtare, Isa Mustafa, kur ngordhë qeni plak Tito, që ishte edhe krimineli i pestë botëror që kishte vrarë shqiptarët dhe kishte bërë masakra gjithandej vajton taman si ato kurvat e kalamegdanit dhe akoma ka nostalogji për të,pa merak fare. Ketu jam i sigurt sepse akoma ndër dej i buron gjaku i Serbosllavisë.

Pa më të voglin dyshim ky ishte nje ujk-dhelpër që argati i tij u hynte në punë Serbisë fashiste dhe se vërtetë është kështu tregon rruga e këtijë politike që nga ajo kohe kur lokja e tij i´a kishte lidhur ushkuret mbrapsht pikerisht nga Serbia fashiste. Për merita i kishte ra hise të barte Stafeten e qenit plak Titos, bile i kishte shtruar edhe qilim të kuq (shikoni foton qe kam publikuar unë më herët, se si ule kokën e tij deri në mes të kembeve, te varri i tij dhe bindu).

Murtaja kombëtare, Isa Mustafa, kur ngordhë qeni plak Tito, që ishte edhe krimineli i pestë botëror që kishte vrarë shqiptarët dhe kishte bërë masakra gjithandej vajton taman si ato kurvat e kalamegdanit dhe akoma ka nostalogji për të, pa merak fare. Ketu jam i sigurt sepse akoma ndër dej i buron gjaku i Serbosllavisë.

Në kohën e kasapit të Ballkanit dhe Evropës, kriminelit Slobodan Millosheviq, Isa zeza nuk ndalet kundër shqiptarëve por vazhdon avazin duke lehur si zagari pas henës duke dënuar çdo gjë shqiptarë dhe duke lëneë NAMIN. Ishte bërë si rangallë dhe vraponte kundër shqiptarëve taman si ata korbat kur vraponin pas kufomave te vdekura, sepse u bë krahu i djathë i burrit të shkinës, Bubes, avokate nga Nishi,”supruga” e Rrahman Morinës, që bënë katrahurë dhe kasaphane Kosovën dhe mu për këtë në historinë shqiptare hyri dhe ka mbetur EPOKA E RRAHMANZINJVE. Në këtë epokë të zezë,ky kau qorr, Isa Mustafa i binte fyellit vetëm me një vrime,pra, vetëm kundër shqiptarëve. Ky derezi,Isa Mustafa, doli me kërthizë jashtë kundër shqiptarëve dhe po ashtu,i binte daulleve të shpuara taman si hajvan me oke.

Qellimisht t´i thash keto se ky te ndersen ty si TELLALL dhe te kerkoj te dalesh ne pazar me mua t´i lidhim kijet publikisht se kam per te t´i thene shume gjera dhe pastaj ty dhe ate orkestren e zeze qe po  e quani Qeveri do t´i kaplon zymtesia dhe jo vetem kete qeveri mangupesh,por zymtesia do t´i kaplon edhe ata ish udbashet qe i´u shiten UDB.es falas-LDK-EN, ata tyxharet e Ramush Gjokos dhe ata kurvaret dhe hajnat e asfaltit te Fatmirit te Banjes qe nuk i´a mbaj mend emrin asaj kopje te tij si quhet se ka anetarw me pak se mehalla ime, me diuket se Nisma apo sosja, nuk me kujtohet taman!

JU I KENI DITET E NUMRUARA DHE JENI DUKE DHENE SHPIRT SEPSE JENI NE SHTRATIN E VDEKJES.POR DO TE IKNI ME DAMKEN E HAJNISE E TRADHTISE…

T´i nuk je burre dhe nuk i di zakonet se perndryshe do te dilje te kerkoje falje publike. Nuk e bene se je i paftyre,i pamoral dhe poterexhi qe per pozite e pushtet bene hatane dhe behesh bastard. Po t´i nuk ke faj fare se kjo shkon me trashigimi dhe nder dej te buron gjaku tjeter. Kufomat e pagjetura shqiptare DO TE KERKOJN XHEVAP. MBAJE MEND KETE…!

Kaq kesaj radhe nga une,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,krahina e Lumes, Republika e Shqiperise