SHBA: Dy policë të vrarë në prita në Iowa

Washington – Dy policë të cilët njëri ishin në makinën e tyre patrullë u vranë në prita, sipas autoriteteve amerikane, në natën nga e marta në të mërkurën në Iowa,.

Nuk duket se ka pasur ndonjë bashkëveprimet midis këtyre dy sulmeve mbi policinë të cilët u qëlluan ishin në makinën e tyre, tha sergjenti Paul Parizek, në Des Moines, gjatë ‘ një konference për shtyp në mëngjes. Duket se këto dy agjentë ranë në pritë.

Më vonë, policia njoftoi se kanë identifikuar një të dyshuar për vrasjen e dy agjentëve të tij. Ajo është në kërkim të një njeriu të bardhë 46vj, Scott Michael Greene, i cili jeton në Urbandale, në periferi të kryeqytetit të shtetit Des Moines.

Ne besojmë se Greene është i armatosur dhe konsiderohet i rrezikshëm, tha policia në një deklaratë.

Zyrtari i parë u gjet i vdekur menjëherë pas 1:00 (0600 GMT) në Urbandale.

Oficeri i dytë, i cili iu përgjigj një thirrje për të shtëna, u zbulua 20 deri 30 minuta më vonë në Des Moines. Ai vdiq pasi u dërgua në spital, sipas mediave amerikane.

Pas vrasjeve, policia tani janë duke patrulluar nga dy agjentë, tha z Parizek/filolet.com/