Reshat Badallaj-Zhuriani, ju tregon se kush eshte qeni serb, Valon Syla

Reshat Badallaj-Zhuriani, ju tregon se kush eshte qeni serb, Valon Syla

*Po te ofendonte nje person te caktuar ose nje kategori njerzish do te ishte puna e tij,por, ky papushuar leh kunder miliona shqiptareve qe jetojn ne cdo cep te globit. Nuk po e shoh te udhes te pyes kete langaraq se ku lindi Rilindja Shqiptare dhe cili eshte roli i Diaspores shqiptare qe nga koha e degedisjeve  nga koha e Gjergj-Kastriotit,Abdyl Frasherit,Ismail Qemalit e deri ne luften e fundi te UÇk-es, sepse eshte fyell nga trutw.

*Miliona shqiptar jane prekur dhe e kundershtojn kete sazexhi,por duhet rehatuar se ky PITBULL nuk e bene kot kete. E bene se paguhet nga qarqet shoveniste serbiane, ose nga pragu i konakut te tij ja ka dredhur duke u mashtraur nga nje bukorosh i Diaspores,por, ç´faj kam une,ti,ay,ata,ato…

*Me poshte po e botoj origjinal ofendimin e tij, qe e beri dite me pare dhe nuk harrohen ata se si i quan primitiv e zi e terrw pak me heret

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Sojin e keti qeni serb, Valon Syles, qe e perbuzw dhe e fyen  Diasporen shqiptare e spjegon keshtu shkrimtari i madh rus Dostojevski i këshillonte njerëzit që i janë nisur një rruge, të mos gjuajnë me gurë çdo qen që leh në ´ta, sepse vonohen. 

Kjo është shumë e vërtetë, por kur ke të bësh me qen rrugësh, është më kuptimplote thënia popullore “qenit tregoji shkopin”, që pastaj edhe kur të ngordhin, ta përdorësh për t´i shtyrë drejt një gropë që të mos qelbet vendi.

Vendi nuk qelbet vetëm prej ngordhësirave të pajetë, por edhe prej atyre ngordhësirave që ende kanë frymëmarrje, por janë të pamoral, pretendojnë të jenë intelektual, por janë injorant, pretendojnë të jenë të sinqertë e në të vërtetë janë shpifës, fyes, trilluese e qëllimkqinjë. 

– I till eshte ky zog shkine qe quhet Valon Syla.

Ky kelysh serbi ka kohe qe fyen Diasporen shqiptare shume me zi se Vojislav Shesheli,Ivica Daqici dhe ndonje tjeter nga kopeja e staneve te Serbise fashiste. Langoi i dalur nga kopeja e zezenajes serbiane, Valon Syla, dite me pare, vazhdoi avazin e vjeter kunder shqiptareve qe jetojn ne çdo cep te globit dhe vazhdoi keshtu:

Qenka nisë diaspora për Kosovë. Po e proklamojnë si inekcion ekonomik… edhe kishe po vinë me na majtë;
Ngoni gërrnaça. Me pas efekt ekonomik, duheni me kriju punësim. Për ka 200 euro që ja u leni plakave bashkë me korona-virus, kurrfar efekti ekonomik s’është.

‘Xhamadani vija-vija ështê korona, trus te shpija’

Është dhuratë për familjet e juaja, është ndihmesë, por sështë esenciale për Kosovë. Merrne vesh se për veti e keni çdo shpenzim dhe çdo dhuratë që ja bëni familjeve të juaja dhe njerëzve që i doni, por se keni për ne, pë Kosovë. E keni për më të afërmit tuaj.

Edhe mos rreni… se jeni bo të gërditshëm.

A e dini se 1 njeri me majt në Kosovë kushton minimumi 320 euro për muaj, ose 3840 euro në vjet. Kosova i ka 1.7 milionë banorë, për me majtë Kosovën duhen 6.5 miliardë e 280 milionë euro. Nga ju vinë vetëm rreth 400 milionë remitenca, tjerat bleni banesa, konzumoni e tjerë, që i afrohen 900 milionshit. Pra nja 5.5 miliardë i prodhojmë e i harxhojmë ne këtu, na që sjemi diasporë. Paratë e juaja janë konzum ma i vogël se kosovarët që së bashku i harxhojnë në Shqipëri çdo verë, përafërsisht 3 miliardë euro. Kush si permend se marre është.
Pra nalnu, pak. Se ky është llaf i fukareve budallë. Andaj dhuratat e familjeve të juaja mos na përmendi neve se marre është.

Ecni tash, pini redbulla, makiato, pak qebapa. dhe ngoni tallava e leni naj bakshish qaty. Knaqnu e mos na teshni se për veti jeni ardhë. Gërrnaça, mirë se vini.

Pra, ky pleh kafenesh dhe fara e ndyre, Valon SYLA, kete urrejtje ndaj milionave shqiparw qe jetojn ne çdo cep te globit e bene vetem per dy arsye: e para, eshte e pa mundur te mos ndersehet dhe te mos paguhet nga qarqet antishqiptare serbe dhe e dyta, mund te jete se dikush nga pragu i keti zuzari dhe qelbesire eshte mashtruar nga nje burre me gjak shqiptari qe jeton ne Diaspore. Nuk ka rruge tjeter. Me mire do ishte kjo e dyta, se per vegel serbe nuk ka kurfare dyshimi ne te kunderten le te behet burre te sqarohet publikisht se cila eshte urrejtja e tij kunder shqiptareve.

Ne nuk do humbim kohe dhe t´i spjegojm dhe te pyesim kete zog shkine qe nder dej u buron gjaku i vojvodeve dhe zhupaneve qe quhet Valon Syla, se ku lindi RILINDJA KOMBETARE dhe cili ishte roli i saj qe ga degedisjet e kohes se Gjergj Kastriotit e deri me sot. Nuk do te bejm se duhet te zbresim ne nivelin e keti langoi dhe zagari serbian,por qe quhet Valon Syla,sepse nuk ka haber nga keto.

Pra, askush te mos mashtrohet se ky qeni serb, qe quhet Valon Syla,keto lehje nuk i bene prapa ferres,por lehjet i ka publikisht se per kete pune paguhet. Ky qeni serb, Valon Syla e ka nje te mire te madhe se askush nuk i´a ngjiti damken e zeze te tradhtise,por ja ngjiti vetes, ndaj nuk sherohet nga kjo semundje e tille. Keti qeni te rahur qe leh se ata qente qe lehin pas henes i ka vdekur nervi.

Ky rezil dhe ky zog shkine, qe quhet Valon Syla, me urdhera serbe e ka kapur kazmen per te shkatrruar Diasporen shqipatre dhe ne pergjithesi shpirtin e kombit shqiptar,por, le ta dij ky zog dhe bir shkine e ka gabim se shume Sultan Sylejman, car rus e kralj serb nuk kane mundur. Ndaj. ky qyfyr dhe nuk e e sheh veten se e ka furw ne vend te gomatit dhe fundi i keti zuzari qe quhet Valon Syla, do te jete shume i hidhur dhe goditja do te nis shpejt kunder keti qeni serb, goditja do te jete qe te mos i´a ve veshin askush, qe te mos merret askush me kete jashtqitje. Le te leh se ne fund te fundit, e bene per ate qe paguhet.

Jemi duke ecur ferkemit te keti pragu, se athua dikush ne kohen e qenit plak,Josip Broz Titos, shkruanin per “Jugosllavenska Narodna Armia” qe kerkonin zinxhiret e tankeve serbe t´i shkelnin shqiptaret. Ky langua, ndoshta e di ku se ku eshte vur nishani im nga frenxhite e kulles. Jo si kercnim, se kete qen vetem duhet patur ne veshgim se ku i çon haberet dhe sa paguhet se te mendosh pak me thelle;merreni cdo shka edhe te gjakut te Drazh Mihajlit, nuk ka fyerje me renda se ky vagabond,idiot dhe spiun..

Ne fund te fundit, ne qofte se, nuk qendrojn keto qe i shkrova le te del e te thote se cila eshte ersy e keti langoi serbian mjerisht shqipfoles,por, qe eshte me dy kembe dhe quhet VALON SYLA; kerkon qe Kosova te mbetet e zbrazet, qe te mos kthehen kurre ne vatrat e tyre qe i ´a ka lene Zoti hise, a e zbaton planin e Vasa Çubriloviqit, te 7 marsit te vitit 1937..?

Sepse nuk do te ishte asgje tragjike ne qofte se, do thoshte per nje person te caktuar,por ky zuar dhe zagar serbian Valon Syla, e ka per miliona shqiptar kud qe marrin fryme ne glob, nuk ndan as gra,burra,femije,intelektual te profileve te ndryshme.

Per te mos e zgjatur me shume kesaj radhe, se ky nuk eshte asgje tjeter pos nje langua dhe nje spordhjak, qe e ka futur koken ne xhirizet e shkijve,koke buqe qe nuk i vlene cilesia e lehjes perpos qe paguhet per kete lehje. Goja po te kellon yndyre ore gojeKAKA, do te mbetesh qyqyk nga trute dhe sazexhi e PITBULL….

Kaq kesaj radhe nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,Zhur,krahina e Lumes, Republika e Shqiperise

Në këtë rubrikë botohen letrat që janë tërësisht përgjegjësi e autorit, si përmbajtja ashtu edhe drejtshkrimi.