Populli ynë nuk ka nevojë të votojë vagabondët, hajnat e dallaveraxhinjtë

Populli ynë nuk ka nevojë të votojë vagabondët, hajnat e dallaveraxhinjtë

Nga Reshat Badallaj-Zhuriani

Këta banditë, spiunë të UDB-së dhe hajna nuk e kanë vendin në Kuvend. Këta duhet mbyllur urgjentisht në burg për të sqaruar krimet dhe hajnitë që kanë bërë kundër shtetit të Kosovës. Populli nuk duhet ndarë asnjë metelik për këta langonj që e shkatërruan vendin me krime dhe me hajni, populli nuk duhet të ndajë mjete nga djersa e ballit për këta langonj e zagarë që, përpos rrogës, kanë pasuri të vjedhur për njëzet breza…

Mjerisht, edhe kësaj radhe taksapaguesit e Republikës së Kosovës, nga djersa e ballit, patën s´patën duhet të paguajnë për banditët që janë ulur në fotelet e buta të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Ndonëse populli tashmë i di të gjitha se shumë sosh nga këta banditë kanë ardhur deri te fotelja me pazare të kanaleve të nëntokës, të bandave antishtetërore, duke mashtruar popullin, duke blerë votën, duke i kërcënuar dhe duke bërë dallavere, duke i shkuar familjeve derë më derë. Sido që të jetë, kjo marrëzi shumë shpejt jo nga kush tjetër pos nga goja e tyre që kanë filluar t´ia hanë kokën njëri-tjetrit dhe unë, personalisht RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, uroj që të ndodhë kështu nga këta matrapazë, dallaveraxhinj dhe hajna që vodhën popullin deri në palcë pa fare gjynah dhe duke u bërë të kamur si sheikët, që deri dje ne i njihnim që ishin leckamanë, pastaj se vërtet është kështu shikoni si shprehen gjysmanalfabetët që nuk i kanë dy fije mend dhe merreni me mend që këta matrapazë të paditur, hajna, banditë, udbashë e faqja e zezë do të miratojnë e do të bëjnë ligje. Mos e bëj Zot!

Akuza kundër njëri- tjetrit për të zbuluar hajnitë

E gjithë kjo ndyrësi nga këta vagabondë që paguhen nga populli doli shpejt dhe jo nga qytetarët, por doli nga vetë këta banditë, hajna dhe bashkëpunëtorë të qarqeve shoviniste serbo-çetnike dhe kriminelët e tjerë. Akuza kundër njëritjetrit për të zbuluar hajnitë dhe tradhtitë kundër shqiptarëve, rrahjet dhe tredhjet e shqiptarëve për interesa serbo-çetnike, bashkëpunimin tinëzare me Serbinë fashiste, duke trashur buxhetin e shtetit serb dhe duke dëmtuar shumë rëndë buxhetin e Kosovës, duke e vjedhur deri në palcë. Të gjithë këta vagabondë vepruan tinëzisht kundër shqiptarëve, duke u pasuruar për dhjetë-njëzet breza. Përpos një bjeshke akuzash që bënë për njëri-tjetrin, për tradhtitë, vrasjet, spiunazhin kundër kombit, vjedhjet kundër vendit në emër të gjakut të Dëshmorëve të kombit janë në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Juve ju kujtohet lexues të nderuar të gazetës më të lexuar në Ballkan, në gjuhën shqipe, që quhet “KOSOVA SOT”, disa herë pamë përsëritur dhe ripërsëritur që nuk duhet besuar fare banditëve dhe kryebanditëve të bandave politike, nuk duhet besuar banditëve që nga majat e shtetit se janë hajna, kriminelë, vagabondë e idiotë dhe ja se çka doli. Doli atë që unë e kam shkruar shpeshherë dhe çdoherë në fund të shkrimit kam thënë se jam i gatshëm të përgjigjem moralisht, penalisht dhe juridikisht, sepse kam pasur fakte të pakontestueshme dhe isha shumë i sigurt edhe pse e dija se shpifja është e dënuar me ligj dhe në qoftë se është shpifje vetëm një fjalë, le të më padisin. Por, nuk guxojnë se e dinë se shumë të zeza di për këta banditë, hajna, dallaveraxhinj, dilenxhinj, matrapazë dhe gjysmanalfabetë që kanë ardhur deri këtu me hajni, blerje votash dhe mashtrime.

Mashtrues e hajna

Ç´është e vërteta, jo vetën në Kuvend, por edhe tani që po konkurrojnë nëpër komuna ta zëmë si mund të votohet një kryetar i komunës siç është Shpend Ahmeti, që bëri marrëzi dhe hata në kryeqytetin e vendit, Prishtinën, duke shitur leje ndërtimi, duke dhënë tokat në zemër të Prishtinës dhe kujt ia dha. Ia dha bandës famëkeqe serbiane që quhet ‘Devolli’, që është me procedurë penale për hajni, për kontrabandë, për racizëm dhe që bëri hatanë duke e dëmtuar shumë rëndë buxhetin e vendit dhe duke vrarë me ngadalë dhe tredhur shqiptarët me mallra që përmbajnë simptome kancerogjene. Dorën në zemër, për t´i mos mbajtur hatër askujt duhet thënë edhe këtë vaj halli për Prishtinën, sepse të dy konkurrentët janë hajna dhe mashtrues kundër shtetit, përpos Shpend Jahtit, Shpend Zezës edhe Arban Abrashi ishte bashkëpunëtor rus dhe me importimin e vodkës u ka ikur dhe ka fshehur tatimet kundër shtetit që në Perëndim ndryshe quhet vepër kriminale… Tani pa humbur kohë të shohim se atë që kam shkruar se çka thanë vetë këta vagabondë, shikistë, udbashë dhe të BIA-s serbo- çetnike:”Driton Selmanaj akuzon SHIKUN SI PERANDORI TË KRIMIT…kurse Kadri Veseli, kryetari i Kuvendit dhe njëkohësisht ish-shef i SHIK-ut, i përgjigjet Driton Selmanajt: “Manipulues, keqpërdorues dhe shkon aq larg që akuzon publikisht se familjarët e tij kanë rrahur dhe tredhur shqiptarët për serbianët, je turpi i shoqërisë civile dhe ti je HAJN… Pastaj Kadri Veseli thotë se Lumiri akoma edhe sot bashkëpunon me Serbinë, bile andej përtej Preshevës, në drejtim të Nishit… Për Milaim Zekën dolën dhe ia morën tri banesa të vjedhura dhe me mashtrime ndaj popullatës shqiptare… Pra, sa për fillim, këtu kemi të bëjmë me spiunë, tradhtarë, hajna, udbashë, kriminelë, që sipas këtyre deputetëve vagabondë dhe idiotë urgjentisht jo vetëm që duhet dhënë dorëheqje, por këta hajna urgjentisht duhet të burgosen dhe t´iu konfiskohet pasuria e paligjshme që vodhën në kurriz të popullit. Këta zagarë dhe langonj nuk meritojnë të ulen në Kuvendin e Republikës së Kosovës, këta janë turpi rrugaçësh që nuk mund të shohësh surratin. Do t’i bëja thirrje popullit që asnjë metelik nuk duhet dhënë nga djersa e ballit për këta vagabondë, idiotë, hajna, matrapazë, cuba, dilenxhinj dhe për lehjet si qentë rrugaçësh. Dhe populli pret nga këta vagabondë që të miratojnë dhe zbatojnë ligje. Pret që nga këta rrugaçë dhe idiotë të angazhohen për zhvillimin e shtetit dhe jetën më të mirë të qytetarëve. Këta zagarë dhe langonj deri sa nuk dalin para sistemit gjyqësor dhe për të pastruar veten nuk duhet të ulen ne Kuvendin e Republikës së Kosovës. Këta lehaqen janë turpi i populli shqiptar. Këta hajna duhet urgjentisht të zbulohen dhe jo të lehin akoma me para të majme se nuk po flasim për hajninë e këtyre vagabondëve; t´iu ndalohet rroga, sepse populli nuk duhet të futet në një thes me këta hajna. Populli nuk duhet bërë bashkëpjesëmarrës i tyre, populli nuk ka nevojë të ushqejë langonjtë, zagarët, udbashët, shikistat , BIA-n kriminale serbo-çetnike. Pra, ky soj vagabondësh dhe banditësh u zbuluan vetë për krimet, hajninë dhe tradhtinë që ua kanë bërë Kosovës dhe popullatës në përgjithësi. Ky soj qensh e zagarësh sa më parë larg dhe jashtë Parlamentit të Republikës së Kosovës. Dhe, kësaj radhe, për të mos e zgjatur më tej, po e përfundoj fare me thënien e ambasadorit amerikan në Shqipëri, i cili thotë:”Kam dëgjuar se shqiptarët janë burra të besës; por politikanët ishin të pabesë…”. Shyqyr prej të madhit Zot se nuk e dinë se më vagabondë, kriminelë, hajna, idiotë nuk ka në faqen e dheut në tërë globin, në këtë kope bëjnë pjesë edhe Shpend Ahmeti, Veton Surroi, Halil Matoshi, Baton Haxhiu dhe ndonjë këlysh aty rrotull… Pra, populli ynë nuk ka nevojë të rreshtohet në këtë valle me këtë soj të pabesë, idiotë, rrugaçë, vagabondë dhe kriminelë. Populli shqiptar kudo që jeton është bujar, i fjalës dhe i besës. Kurse këta që i përmenda janë jashtëqitja e kombit. Për këto që flas dhe shkruaj mbaj përgjegjësi morale, penale e juridike.