Populli është i lodhur, çka tani…?

Populli është i lodhur, çka tani…?

SHKRUAN: RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Shpeshhere na ka rastisur se ne fund te zgjedhjeve mjerisht kane filluar pazaret dhe ate ne dëm te qytetarve dhe vetem për interesa të tyre personale dhe për pushtet. Ketë e them se te gjithe jemi deshmitar te kohes dhe duke menduar se ketë po e shkruaj jo per ate qe kane mendjen e semure,por, per te gjithe ata qe kane burreni dhe mendojn me koken e tyre, pa e ndersyer ay krye i paudhi, per nje kocke.

Gjithmone, kam thene se shyqyr te te Madhit Zot kurre nuk kam qenë anetar i ndonje partie,por une i kam qyajtur BANDA dhe eshte puna e secilit te pranoj apo jo,por, fatmiresisht po dalin te gjitha dhe kjo tregon se cfare perkrahje popullore kam ne shkrimet qe i kam botuar, qe si thone fjales nga viset e mia:”Ne qofte se, eshte ngrene pitja, tepsia eshte ne vend”, pra nuk eshte pak kur brenda javes lexohen jo me pak se 500 mije (mbi gjysem milioni) a eshte kjo e vertete apo jo, i keni akoma ne faqen time ndonese nuk eshte Portal,(faqja autori)

Sido qe te jete, ne zgjedhjet e fundit foli populli, dha voten e lirë dhe çka tani duhet vepruar konkretisht? Populli i sterlodhur me mashtrime,premtime boshe, korrupcion,punesime familjare dhe ate jo me pak se pese-gjashte anetarë te familjes, por edhe shume me keq, kishte nje person qe mbante jo me pak se pese vende pune dhe te mos flasim per papunesine dhe hajnine se nuk ka skej, se si bene vetevrasje jo me pak se 50 ushtare te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe sa qytetari vuante per buken e gojes…

Kesaj radhe nuk do t´i bie muhabetit shume rrotull,por, ne qofte se, vertetë e paska dashur Kosoven dhe qytetaret e saj, me shume se interesat e tyre personale duhet te behen bashke dhe t´iu perveshur punes per nje jete me te mire te qytetarit, qe te respektohet Kushtetuta e vendit, te mbaje duarts larg nga drejtesia, nga ay sistem i kalbur gjyqesor qe jemi bere hore para botes se qytetruar qe na çiten hije te zeze si emer dhe a qendron kjo qe po e them,apo,po jo, apo je derzi dhe çimzi qe nuk e pranon realitetin!? Pra, po i´u perkujtoj realitetin: Sa e sa here faktori nderkombetar i´a ka terhjekur verejtjen: LUFTOJENI KORRUPCIONIN DHE….

Dhe, mjerisht kjo nuk ndodhi ne Kosove,sepse bandat e kishin berë ZAP ate digaster dhe ata faqezinj i rrinin SUS ketyre pa guxuar te bejne as gek e as mek. Ndodhi çka ndodhi, qofte e harruar! Por, tani eshte koha qe te bashkohen si ne kohen e Skenderbeut dhe rreth FLAMURIT qe t´i lene INATET E KAURRIT, ti´lene derdillitjet dhe mos te veprojn sipas asaj thenjes: “Per inat te vjehrres, nusja shkoi per te fjetur me mullixhiun,ose per inat te nuses me vdekt djali..”, une po e them per te dy thenjet: LARGQOFTE!

Shkurt e shqip, te mos mendojn vetem per te rrezuar QEVERINE KURTI SE NE FUND TE FUNDIT KESHTU VENDOSI POPULLI, APO JENI TANI EDHE KUNDER POPULLIT!? MOS E BE I MADHI ZOT! Pra, duhet lene salltanetet dhe nuk duhet me hunguruar nga mendja e semure dhe inatet e KAURRIT.

Por, e kam nje frike qe po e them publikisht SEPSE KA MARIMANGA TE ZEZA  QE E KANE NE GJAK PUSHTETIN,HAJNINE, jane treguar se nuk jane hajna vetem ne mes te erresires, hajnat nuk kerkojn tufe tjeter, ka shume qe duhet marrur ilaçet qe nga mengjesi deri ne darke. I kam percjellur me kohe qe jane rrangalle dhe kokepalare qe edhe shtate kobure jane pak per t´ia hapur kapakun e kokes ose ka shume qe nuk kane dert nga shkopinjt ndaj edhe hungurojn dhe vrapojn pas hajnise si korbat pas kufomave te vdekura. Çka eshte boll, eshte boll, more burra!

Dhe, krejt ne fund fare, te behemi bashke qe Kosova te ecen perpara dhe mos u trazoni kot kunder saj dhe qytytarve dhe mos kerkon SEBEPE PER T´I RENE DAULLES SE SHPUAR DHE MOS FLISNI PERÇART SE DO BEHINI HORE DHE NUK KA PA U ZBULUAR FAQET E HISTORISE… Kete mbajeni mend!

Kaq kesaj radhe nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, Zhur, krahina e Lumes, Republika e Shqipërisë