PO PERLAHEN BANDITET !

PO PERLAHEN BANDITET !
SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Njerzit e paditur, huligan, te pangritur intelektualisht,rrugaç dhe shumcka tjeter akoma pa filluar zyrtarisht fushata zgjedhore, marrin pjese ne debate publike dhe bile ate japin edhe kanalet televisive,por, e bejn nje gabim trashanik se perse nuk e fusin lartw  +18,sepse ka gjuhe uliganesh,gjuhe seksiste, fyrje,sharje,sulme fizike,ofendime deri ne familje qe eshte e shenjt, duke shkuar deri te permendja ne gra shtrati dhe tej kesaj edhe ne verbale fizike.
Ju, e dini se vite te tera pa reshtur nuk ja kam ndarw duke i quajtur rrugaç,vagabondw,bandite dhe shume cka tjeter dhe ju lutem flisni si doli? Kjo tregon qe kam patur shume te drejt mu per kete nuk ka pasur opinion i imi bile ka ndodhur qe pese rradhazi kane qene ne TOP LISTEN,ME TE LEXUARAT QE E KENI VLERSUAR JU TE DASHUR LEXUES.
Shih per kete, koheve te fundit, se sa perleshje fizike ka ndodhur me dajak ne krah per te cilen na bene gaz i botes dhe ne hodhen hije te zeze ne boten e qytetruar. Ky soj kopukesh e banditesh qe deri dje e quanin vetin deputet vetem e vetem se u bene super milionerw duke vjedhur djersen e taksapaguesve dhe buxhetin e shtetit, po ecin me fedellek dhe krekosen si gjeli ne pleh. Keto plehra dhe keta qyq mendojn se populli nuk i njeh qe deri dje nuk kishin rryp pantullonash dhe kane ecur me pantullona te grisura, e ndiejn vetin si kali patredh dhe mendojn se e kane kapur Zotin per bole dhe dalin e kerkojn voten nga populli. Cili do ja jepte voten ketyre huliganve,ketyre banditeve shkuar banditeve, ketyre hajnave te peshave te renda? Askush nuk duhet te jap vote keti soj e sojsez,sepse keta jane plehra dhe e marrin popullin ne qafw sepse jane te paditur dhe mendojn se VOTA MERRET ME ZJARR DHE ME HEKUR.
-Jo, bandite shkuar banditeve kane ikur ato kohera prandaj mos e mashtroni veten dhe mos u beni qesharak se keni lene namin dhe se jeni budallenj me oke,ore faqezi! Populli duhet t´ia ve gishtin kokes se kend do te votoj dhe te mos e merre ne qafe vetin dhe vendin.Keta jane rrenacak, keta jane hajna. Se vertet eshte keshtu po pyesim publikish:çka bene per ju,apo per vendin?Asgje. Perpos qe me mashtrime dhe premtime boshe ata u bene super milionere dhe popullin e lane ne meshiren e Zotit qe nuk kishin buke te mjaftueshme per t´i shtruar femijve ne sofer, nuk kishin para as per ilaçe, merreni me mend vetem kete se mbi 50 ish luftetarw tw UÇK-ES bene vetevrasje, nderkaq, keta kryevagabonde qe jane te veshur ne xhaketen e shtetit u bene me te kamur se sheiket e Dubait.
Ky soj banditesh vetem se jane pasuruar me hajni MENDOJN SE TOKA SILLET VETEM RRETH TYRE. Prandaj nuk kane respekt ne njeri, i kane humbur elementet e kultures shqiptare, vrapojn pas hajnise si korbat pas kufomave te ngordhura. Nuk njohin ligje, nuk njohin shtet,nuk njohin Kushtetute, e shkelen sa here t´iu teket dhe e bejn si lecke. Nuk i trazon askush nga  sistemi i kalbur gjyqesor sepse e kane bere ZAP dhe nuk guxojn te bejn as gek e as mek,sepse kane shperndar grupe mafioze te kanaleve te nentokes, kane leshuar rrjetin taman si te marimanges…
Popullit i nevoitet nje program zhvillimor se si te kete jete me te mire,si te zvoglohet papunesia, si te zhvillohet arsimi, mjekesia dhe shume e shumcka tjeter dhe jo te perlahen si qent endacak,sepse populli nuk ka nevoje te sheh turpe te tilla vagabondesh e hajnash. Keta bandite shkuar banditeve nuk kane te drejt as te kerkojn voten dhe as te flasin ne emer te popullit. Keta vagabond duhet izoluar ne kafaz dhe te lehin aty ku nuk i degjohet e lehja pertej oborrit. Popullit i nevojitet si kurre me pare nje epokw e re me njerz te ditur dhe qe punojn per populll e per shtet dhe jo me sharje,fyrje dhe te perlahen si qentw e Shumadise. Mos u hiçni CUBA para popullit se jeni taman si ata kelysh qe keni dalur nga kopeja e staneve dhe nga hiri i zezenajes te pa prag dhe te pa themel. Ju dilbera dhe qelbesira mos, se keni bere namin e faqes se zeze. Zoti ju marrofte!
Kaq per sot nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI