PERSE NUK U NDERUA PER SË GJALLI ADEM DEMAÇI ?

Sot ka ditelindjen simboli i rezistences shqiptare, Adem Demaçi

PERSE NUK U NDERUA PER SË GJALLI ADEM DEMAÇI ?

*Simbolin e Rezistences shqiptare, AdemDemaçin,nuk e nderuan vetem shqipfolesit, tradhtaret, ata qe nder dej u buron gjaku i Serbosllavise dhe kelyshet qe ishin te dalur nga bishtat e UDB-es

*Adem Demaci, ne gjykimin e pare me 1959, ne gjykatore kerkoi qe Kosova dhe Çameria t´i bashkohen Shqiperise…

*Hetueseve ju tha: Jam i gatshem te shkoj ne vdekje si me le per Kosoven dhe Shqiperine Etnike

*Ata qe i pranoi ne grup ne fillim i´a tregoi dhembet: Shkrueni emrin dhe varne ne çengele te konsideroni veten te vdekur

*Njeriu me i vuajtur i Evropes ne kete shekull e meritonte te  ishte PRESIDENT I KOSOVES perndryshe ne te ardhmen jo te larget do te na mallkojne brezat e ardhshem dhe vetem qente do te na vizitojn varret duke na pshurrin me lezet…

*Nderkaq, Adem Demaçit, do t´i bej shpirti drite dhe do te vizitohet nga atdhetaret deri sa te ekzistoj toka dhe qielli

 Shkruan: RESHAT BADALLAJ, ZHURIANI

Serbët per here te pare kur erdhen ne token e Arbërit, pikerishte ne Dardani, erdhen per te kerkuar bukë e strehe. Burrat e Arberit aty i gjeten kembekryq, se ishin denbabaden ne kete toke. Serbianet e keqperdoren kete bujari shqiptare e haram e paçin per jete e mot. Lakmiqart serbian,serbez u treguan beseprere dhe bukeshkale. Dhe ky zullum i menduar mire vazhdoi ne menyre zinxhirore sipas devizes: “Ne kete toke te mos jetoje asnje plis bardh dhe duhet leshuar kosen ne kokat e tyre…” Shih per kete, serbët e percollen kete marifet brezpasbrezi qe nga kryqi i Car Dushanit, Jovan Cvejici,Vasa Cubriloviqi, Ivo Andriqi,Karaxhorxheviqet, qenit plak Josip Broz Tito,pastaj kasapi Aleksander Rankoviqi, Milosheviqi…dhe do te vazhdoje gjithmone sa te jete qielli e toka.

Politika serbe nuk la gur e dru pa levizur per shfarosjen e shqiptareve. Pra, serbianet ja kishin zene frymen shqiptareve me shekuj. Shqiptaret deshironin te merrnin pak fryme me lirisht dhe me kohe e kishin nisur vallen e çlirimit. Dhe deshti  I MADHI ZOT, qe ne token e Dardanise, te lind nje bire nene me emrin ADEM DEMAÇI.

Adem Demacit, per here te pare i ra koka per toke me 1936, nga i ati Zeqir dhe nena Nazmie,e lindur ne familjen Halimi. Adem Demaci,luften kunder roberise e nisi si femije. Ishte nder te paret qe e nisi vallen e clirimit dhe filloi t´i grish shoket qe deshirojne te kapen gishte per gishte ne kete valle. Por, baca Adem Demaci. Zgjodhi djemte me te forte te kombit, qe ishin te gatshem qe te jepni jeten per token e Arberit ne cdo kohe. Dhe keshtu ju tha baca Adem: PER INKUADRIMIN NE ORGANIZATE, DUHET TE SHENONI EMRIN NE LETER DHE TE VARNI NE ÇENGELE DHE TE KONSIDERONIN VETEN TE VDEKUR…

Ishte shume i ri kur e nisi luften kunder gjakatareve jugosllav te dominuar nga serbet, ne vitin 1949. Dhe me njehere ju ra ne sy nga langojte shqipfoles. Dhe ne vitin 1959, ja dhurojne serbianet denimin e pare me pese vjete burg bakshish. Por, burri i Arberit, Adem Demaci, ne gjykatore kerkon BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE DHE JO VETEM KAQ, POR KY BURRE NENE KERKOI ATY EDHE BASHKIMIN E ÇAMERISE ME SHQIPERINË. Ne kete gjykatore nuk e la pa i´a thene ne sy se ishte kunder shpernguljes se shqiptareve ne Turqi, te nenshkruar nga qeni plak,satrapi Josi Broz Tito, sipas elaboratit famekeq te Vasa Qubriloviqit, me 7 mars 1937… Dhe gjithemone ju tha hetuesve: JAM I GATSHEM TE SHKOJE NE VDEKJE SI ME LE PER KOSOVEN DHE SHQIPERINE ETNIKE…

Nuk dua ta zgjas me tutje per veprimtarin e ketij burri me te forte te kombit,sepse eshte e pa arsyeshme sepse ai qe nuk e njeh vepren e baces,nuk eshte shqiptare qe ka gjak shqiptari nder deje.

Per qeshtje vatani u dergj ne kazamatet me famekeqe te kasaphaneve serbe, dhe jo rastesisht quhet NELSON MANDELA I EVROPES. S´ka fare dyshim se baca Adem Demaci eshte njeriu me i vuajtur i Evropes dhe njeri nder lideret me te medhej te kontinentit Evropiane. Nuk jane pak pra te kalosh tere rinin ne kasaphane,hiq me pak se 28 vjet haps vetem per qeshtje kombetare… Lidhur me kete mu kujtua nje pjese nga nje fjalimi i U.Uilsonit me 1919″…nje miku im me beri nje vrejtje prekse nje dite.Ai tha a keni pare ndonjehere nje familje qe te vare mbi oxhak, vizoren,librin e llogaritjeve apo kazmen e te birit?-por,sa nga ju e kane pare pushken e djalit,karabinen e tij te varur? E pra, pse? Pushka éshte dicka barbare, kazma, vizorja dhe libri i llogaritjeve jané simbole te paqes e te punés kémbéngulés po pse nuk i varin ato? Sepse nuk pérfaqésojne vetésakrifikimin. Ato nuk ju béjné me lavdi ashtu si ju béné pushka, sepse kur e merré até pushké me thirrjen qe té béhén atdheu, ke rrezikuar gjithcka duke dikur se nuk do te marrésh qjé. Mé e shumta qé mund té bésh éshte té kthehesh gjallé, por pasi te kthehesh gjallé ka njé atmosferé nderimi… “

Secili vend ne bote qe ka kulture i nderojne burrat e tyre qe luftojne per vendin e vete. Vaclav Haveli, Afrika e Jugut e nderoi Nelson Mandelen. Eshte koha qe ne shqiptaret te tregojm nje kulture burrerore qe ta nderojme kete burre mbi burra. Te terhiqen te gjithe ata lakmiqar te foteleve dhe le t´ia din hallen vetes.Sepse ka shume sosh qe deri dje kane qene argate denbabaden serbiane dhe sahanelepires titist…

Perndryshe ne te ardhmen do te na mallkojne brezat dhe vetem qent do te na vizitojne varret duke na pshurrur me lezete. Pra, me ndryshimet kushtetuese : PRESIDENTI I ARDHEM I REPUBLIKES SE KOSOVES DUHET TE ISHTE BACA ADEM DEMAÇI DHE ASSESI BRRYLAGJINJT E DERIDJESHEM SERBIANË QE KANE QENE DHE JANE LANGONJ TE SERBOSLLAVISE.

nE çDO DITELINDJE DO TE VIZITOHET VARRI I KETI BURRI TE KOMBIT, NDERKAQ, ata qe nuk e nderuan bacen Adem, do t´i mallkoje historia.

I qofte i lehte dheu i Shqiperise Etnike!

Shpirti i befte drite dhe qofte pran Zotit!

Poshte tradhtaret,shqipfolesit te gjakut pansllavist…!