PERSE NUK U MBYLL”KLAN KOSOVA”…?

PERSE NUK U MBYLL”KLAN KOSOVA”…?
 
RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
 
Hafija serbe dhe udb-es me libreze zyrtare qe nga viti 1990,Baton Haxhiu qe brenda Serbise dhe per qarqet shoveniste atje njihet me emrin Bato Haxhiq, para zgjedhjeve te parakohshme ne Kosove betohet keshtu origjinal: “NESE NUK FITON KADRI VESELI,E MBYLL TELEVIZIONIN…”.
Ata qe nuk kane njohuri edhe pse kam shkruar rregullisht me vite te tera, “Klan Kosova”, financohet nga banda serbiane Devolli dhe une ne shkrimet e mia gjithmone e kam quajtur KLAN SERBIA. Bato Haxhiqi, ne kohen e luftes ishte denuar me vrasje per tradhti dhe spiunim qe ishte boterisht langua i Jovica Stanishiqit, kryeudbash i Serbise fashiste, nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves, vendimi ishte marrur ne Likoc te Drenices dhe  imza kishte vurw Hashimi i Haxhi Brojes, drejtor i asaj kohe te Shtabit te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves. Nuk do ju flas per takimet dhe sallamadin, me dyzen ahengu ne Brezovice, qe kishte Bato Haxhiqi, me kriminelet e Serbise, kur ne Kosove shkonte gjaku lum.digjej,dhunohej. Po ashtu, nuk do ju flas qe ne kohen e luftes ky Bato Haxhiqi, bashke me Veton Surroin dhe me nje gazetare greke rrinte kembekrye ne Hotelin “GRAND”. Kesaj radhe as nuk do ju flas edhe per sajimin qe e telefonon TANJUG-UN, kinse e kane vrare forcat serbe. Nuk do ju flas se kam shkruar me vite qe edhe sot mund te lexoni kudo, ne qofte se, perpushni neper google …
Serbia fashiste gjithmone e ka patur doren e gjate dhe kete hafije e kishte ndersyer dhe paguar qe ta fus ne zemer te institucioneve shqiptare dhe pikerisht e bene keshilltar te Edvin Kristaq Rames ne Tirane dhe te Kadri Veselit ne Prishtine. Edvini akoma eshte ne krye te Qeverise ne Tirane, nderkaq, Kadri topuzi ishte kryeplak i mezlishtit ne Prishtine dhe akoma mban bajraktarin e Partise Demokratike te Kosoves. Kuvendi me i zi ne historin shqiptare te njerzim u coptua ne 99 cope, iku ne theqafje dhe kurre mos u kthefte me se nam te zi na kane lene, plot me hajvan me oke…
Shih per kete, ne zgjedhjet e parakoheshme, asnjera parti nuk fitoi e vetme,por, doren ne zemer,fituese doli Levizja Vetevendosje, qe momentalisht qe po e shkruaj kete opinion, jane duke bere pazare ne mes te Vetevendosjes dhe ish titistve,ish jugosllaveve qe kishin dalur nga bishtat e UDB-es, qw quhet Lidhja Demokratike e Kosoves. Kadri topuzi dhe banda e tij, por tashme njihet ne tere boten e qytetruar BANDA “PRONTO”,55 fish me i rrezikshem se klani mafioz i Zemunpoljes se Legias, doli per turp, doli per faqe te zeze pa asnje te bardhe…
Kesaj radhe nuk do e ze n´goje ate banden e kusarve,tuxharve, te proruswve dhe proserbe, kur thoshte :”Kosovo ne mozhe bez Serbije”,po ashtu, as nuk do merrem me ate karrocen e qyqeve, pra me ata hajnat qe kaluan ne arenen nderkombetare.
Sebep  i keti shkrimi u be lehja e ati kelyshit te Jovica Stanishiqit e Zoran Stijeviqit, Bato Haxhiqit, kinse u betua se do te mbylle Televisionin KLAN KOSOVA” ne qofte se, nuk fiton Kadri topuzi. Sa jam qeshur, ju nuk mund te merrni me mend dhe pyesja veten:”A thua me te vertet ka trushperlarw qe i beson keti BESEPRERI QE TE VRASIN NATEN DHE TE VAJTOJN DITEN…?” Po, ku ka ky dilixhi BESE? Po ku di ky halabak,dallkauk, matrapaz…, se cka do te thote fjala BESE? Po, ku kane BESE gjakprishurit qe nder dej ju buron gjaku i zhupanve dhe vojvodeve? Po, ku kane bese te pabeset qe te zene prite dhe mshifen si gjarperi nengjethe dhe te kafshojn helmueshem, te bihen sakice e hanxhar prapa kurrizit…!
Humbi Kadri topuzi, Bato Haxhiqi, u be MARAZ DHE NUK MBAJTI BESE.Akoma del me surratin e tij dhe me mjeker dervishi per t´i trishtuar femijt, bile do te duhej te vihej ajo shenja +18. Mua nuk me ka habitur, se disa here publikisht kam shkruar se nuk e shoh kurre, me besoni,por, miqte e mi ne fcb me vene ne dijeni…
Po, ju a keni besuar nje gje te tille? Mos e be Zot dhe te del ndonje bir none ne kete toke dhe te thote se e ka besuar dhe vaj halli pastaj…
Nuk do te zgjatem me shume, sepse nuk dua t´ia prishi Juave disponimin e mbremjes.
Kaq kesaj radhe nga une, Reshat Badallaj-Zhuriani, Zhur, krahina e Lumës, Republika e Shqiperise