PËRSE E THYEN QAFEN BANDAT HAJDUTESH…?

PËRSE E THYEN QAFEN BANDAT HAJDUTESH…?
*Po e riperseris se kurrë ne jeten time nuk kam qene anetare i ndonje partie politike
*Nje keshillë Albin Kurtit: KERKO SA ME PARE MBESHTETRJEN NDERKOMBETARE, SE ATA TA ZENE BISHTIN ME DERË DHE DO JESH DITESHKURTUR.
*Lexoni opinionet e mia parazgjedhjeve dhe a doli 100% e sakt!?
SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Sot, nje dite pas votimeve ne Kosove po e nisi shkrimin me nje sekret. Pas luftes ne Kosove e morren pushtetin ish-titistet, ish-udbashet dhe …t e Lidhjes Komuniste te Jugosllavise, kupto te Serbosllavise qe quhej LDK, qe ne kohen e luftes perpos tradhtise ata formuan edhe komisione kunder “krimeve te UÇK-ES” dhe e perhapen neper te gjitha kancelaritë boterore dhe une deshiroja qe  te marrin vendin ne dore ata qe ishin deshmuar kombetarisht,ata qe paten guximin dhe morren dyfekun per t´i dalur ne balle ushtrise me gjakatare ne boten e civilizuar serbo-çetnike dhe mercernarve sllavojugor e sidomos rus. Dihet se ushtria e gjaksorve serbe mbizotronte makinerine me moderne luftarake te kohes, prandaj keta burra e gra u bene bashke dhe dolen per te mbrojtur vendin dhe tokat tona qe na kishte lene Zoti hise, dolen per te mbrojtur pragun e shtepise, nderin nga bishat e terbura qe na dogjen, na pervluan, na plaçkiten, na vrane dhe na humben trupat e pa jete me shenjë e pa dok, na dhunuan dhe duke menduar se kishte shume sosh qe e kishin deshmuar veten qe kishin tradita te moçme atdhetare, kishin qitur ne pazar jo vetem shpirtin, por tere familjen e tyre dhe kujt i ka vajtur mendja qe keta do behen HAJNAT ME TE MEDHENJ DHE ATE JO HAJNA DO SI DO, POR HAJNAT ME TE MEDHENJ NE TERE BALLKANIN, KUJT I KA VAJTUR MENDJA QE KETA QË PAS GJAKUT TE DEDHUR LUM DO TE FUSIN NE GJIRIN E TYRE UDBASHET ME TE TMERSHEM DHE ATE ME LIBREZE ZYRTARE QE GJATE KOHES SE LUFTES DO I BENIN EDHE KESHILLTARW TE TYRE DHE BILE DO BEHEN ALFA DHE OMEGA SERBIANE QE DIKUR PO KETA K…LA  LOKALET E UDB-ES SERBE NE BILIGRAD I KISHIN SHETITUR ME SHUME SE DHOMAT E TYRE, KUJT I KA VAJTUR MENDJA SE KETA DO BEHEN PER NJE KOHE TE SHKURTUR SUPER MILIONERET ME TE KAMUR SE SHEIKET E DUBAIT DHE DO SIGURONIN PASURI PER NJEZETE-TRIDHJETE BREZA QË PARA LUFTE NUK KISHIN AS BREKE,AS RRYP PANTULLONASH E AS ÇORAP DHE DO I LININ USHTARET E UCK-WS TE BENIN VETEVRASJE DHE ATA JO ME PAK SE 50 DHE JO VETEM KAQ POR UZURPUAN PRONA SHTETRORE; UZURPUAN DIGASTERET ME TE FUQISHME SHTERORE QE PUNESUAN FAMILJARET, K…A E K….R DHE NDANIN PASURIN BASHKE DHE POPULLI I SHKRETE MBETI I PASHPRESE. Kjo bande hajnash bashkepunonin me gjakzinjt serbian,hanin pinin neper hotelet me te shtrenjta te botes dhe ate duke bere sallamadi dhe dyzen ahengu, duke shetitur me jahte luksoze disa milionshe, me avion privat,nderkaq, populli nuk kishte para as per bilete,as per ilaçe. Kjo kope hajnash dhe vagabondesh lere vete por edhe rro…e te tyre i blene limuzina,ora dore dhjetera mijera eurosh kepuce leopardi e çanta dore deri ne 9 mije e 200 euro…
Populli i ka pare te gjitha,populli u pezmatua dhe u zemrua nga mashtrimet e ketyre kryelehaqenve qe kishin lehur per mashtrime dhe rrena te kulluara dhe ne fund i rane hanxhar dhe sakice prapa kurrizit. I mashtronin se kane per te hapur 500.000 vende pune, do punesojn nga nje anetarw te familjes, do e bejne Kosoven si Zvicra e lloj-lloj marrezish dhe pastaj keta i harronin ofendimet,etiketimet qe jane shar ne rrenjw e ne degw dhe bile edhe ne gra shtrati dhe pastaj kur vinte per te marrur pushtetin dhe pos qe i harronin te gjitha e ndanin hisen bashke dhe serish dilnin per te lehur se:PO E BEJN PER INTERESA TE VENDIT” dhe mereni me mend u futen ne pazare dhe kopilit te Titos, hajnit te Diaspores dhe argatit te Rrahmanzinjve, ISA MUSTAFES JA FALEN POSTIN E KRYEMINISTRIT E HASHIM ZEZA MORRI PRESIDENTIN, pra me pazare te nentokes kriminale, shiten cdo gje per pushtet, tokat e Dukagjinit,sollen “ZAJEDNICEN” kembekryq dhe sa thyen qafen se i zuri taksirati qe kishin bere shume kusure, erdhi Ramush aga qe i thonin Rambo, qe kishte ushtruar ne mulli duke ngritur pesha te renda per te kalitur trupin dhe ky doli me edepzesi i Ballkanit, me i shituri, harroi Çakurrin, Kullen, Zhlebin dhe tani “CRNA GORA”, ju çoi selam ketyre edepsezave qe t´i prishin stanet vete ose ia beme ne rrafsh me toke. Keta lehaqen duhet burgosur sa me pare per TRADHTI KOMBETARE DHE NUK DUHET FALUR “DAKIKIN”.
Kishin leshuar rrjetin taman si te marimanges si ne nivelin lokal dhe ate ne baze, ne kulmin e tyre plot me afera dhe skandale korruptive per hajni dhe ate HAJNA TE PESHAVE TE RENDA, ME AKTAKUZA DHE ATE MARATONIKE QE E MORRI VESH EDHE EVROPA, PER CDO DITE QE NGA MENGJESI DERI NE DARKE,AMBASADORET E HUAJ I THONIN:”LUFTOJENI HAJNIN!”.Asgje nuk ndodhi se e kishin bere ZAP edhe sistemin e kalbur gjyqesor dhe perpos qe ishin sahenlepires dhe puthadorw, nuk guxonin te benin as gek e as mek dhe lere me t´i burgosin ose t´i trazojn. Populli pezmatohej dhe kishte vendosur te hakmerrej me vote.
Bandat hajnash formuan edhe klane mafioze te kanaleve te nentokes kriminale (degjoni bisedat e tyre), klane qe 55 here ia kalonin klanit te Zemunpoljes te Legias dhe shkatrronin cdo gje ne Kosove,vodhen mish e asht,vodhen buxhetin e shtetit deri ne palce dhe kur e pane se po JAPIN SHPIRT, KRYEBANDITET PER T´I HEDHUR SYVE POPULLIT KINSE PO I PASTROJN HAJNAT! Oh, Zot! Po, ku ishit ju me pare?
Në fund fare,por kjo eshte nisja fille,kesaj radhe dua te perfundoj me kaq, se shkuan me marre te zeze,mos u kthefshin kurre,e haram e paçin per jete e mot djersen e taksapaguesve, dora e Zotit dhe dora e mallkimit t´i ndjek kudo qe te shkojn, thyen qafen me damken e zeze te hajnise e tradhtisë. Zotin Dorezan!

*Artikujt në këtë rubrikë nuk shprehin domosdoshmerisht pikëpamjet e redaksisë.

**Kjo rubrikë nuk censurohet megjithate në disa raste radaksia e sheh të arsyeshme t’i largoj një ose dy fjalë.