MOS I BESONI PAZAREXHIVE !

MOS I BESONI PAZAREXHIVE !
 
*Kosoves i duhet nje epoke  e re qe bene ndryshime rrenjësore per te miren e vendit dhe mashtrues,rrenacak,hajna,klane mafioze te kanaleve te nentokes kriminale, që brenda nates u bene supermilionerw, që para lufte nuk kishin as rryp pantullonash e as breke.
Kosova hallemadhe dhe e pergjakur me shekuj nga gjaksoret dhe pushkaxhinjt e pushtuesit nuk e meriton te bie ne doren e kopilave te  qenit plak Titos, kasapit te Evropes, Slobodan Millosheviqit, udbasheve qe na vrane e na pren me sakice e hanxhar dhe na humbun pa shej e pa dok
SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Akoma pa u hapur zyrtarisht fushata parazgjedhore, tashme kane filluar pazarexhitw duke i bere pazaret e tyre te pista. Mirepo, populli nuk do te bie kurren e kurres ne karremin e ketyre kryebanditeve te bandave politike,sepse qe nga pas lufta e deri me sot, asgje nuk kane bere per popull, perpos per interesat e tyre personale dhe brenda nates jane bere supermilionerë duke i´a kaluar edhe sheikve te Dubait, qe deri dje, nuk kishin as rryp pantullonash dhe as breke.
Ky soj e sojesez te daluar nga zezenaja ne kopese se hajnise, Kosoves i´u turren si llave ujqish dhe e bene cope-cope. Pra, keta kryebanditw shkuar kryebanditeve siguruan pasuri per 20-30 breza nderkaq, populli mbledhte kafshaten e gojes nga koshrat e plehrave, nuk kishte as para per ilaçe dhe merreni me mend qe edhe mbi 50 ushtare te UÇK-es bene vetevrasje dhe keta krye lehaqenet nuk i dhane as pese para bile as qe i vizitonin familjet e tyre pos kur kerkonin voten PER TE MARRUR PUSHTETIN.
Keta kryebandite shkuar kryebanditeve formuan klane mafioze te nentokes kriminale,uzurpuan prona shtetrore, ndertuan shtepi me te mire se te Bill Clintonit, limuzina qe i´a kalonte edhe limuzines se John Kenedyt dhe edhe me keq zgerdhiheshin dhe ecnin me fedellek dhe me se miri tregon se as nje Qeveri banditesh  dhe me asnjera nuk e perfundoi ne fund MANDATIN, kryebanditet te bandave politike, kam degjuar dhe lexuar se dikush po i thote parti dhe kryetar partie, ketyre kryehajnave qe mashtronin popullin me premtime boshe, kryelehaqenet mashtronin popullin duke i thene se do hapin vende pune 250.000,dikush tjeter 500.000 dhe dikush tjeter thoshte se do punesojn nga nje anetare per familje. Me besoni dhe jemi deshmitare te kohes se keta lehaqen nuk i mbajten fjalet e tyre pos qw pasi mashtruan popullin duke i ra sakice e hanxhar pas shpine, i harruan fyrjet, sharjet qe lere qe jane shar ne rrenje e ne dege,por kane shkuar aq larg qe jane shar ne grua shtrati dhe ate tej e pertej dhe pastaj e kane ndare pazarin bashke.
Kryebanditet i mashtruan popullin se do behen vizat per Bajram,per Krishtlindje, per kanagjegj dhe bile lehaqenet hapen edhe “Shampanje” dhe i cakronin gotat duke i thene: “Per hair vizat!” dhe kurre nuk u bene dhe rinia e Kosoves morri strajcen ne krah dhe ka syte kembet dhe bile pati te shkret qe vdiqen rruges. Kryelehaqenet ndersyen argatet e tyre dere ne dere per te blere votat dhe ate 50 euro dhe morren graden DEPUTET dhe keta lehaqen vetem shkonin te mezlishti i Kadri topuzit sa per te dhene imza dhe ikshin me para dhe me meditje ne xhep. Keta kryebandite kurr nuk e derguan fjalen e votuesit aty ku duhet,pra me mashtrime dhe premtime boshe. E bene nje Qeveri hajnash,qeveri me te madhe ne Bote, krahaso numrin e banoreve dhe akoma pa i´a nisur mire punes i rriten rrogat e tyre dhe bile i bene me te larta ne rajon,shiten gjymtyre te tokava tona qe na kishte lene i Madhi Zot hise dhe qe u mbrojten me gjak dhe ate jo me pak se 8 mije e ca hektare dhe akoma kryebanditet shkuar kryebanditeve jane ne muhabete me gjaksoret dhe pushkagjinjt serbian per dhenje te tokave te trojeve tona. Vraponin pas hajnise si zagaret pas kockave dhe si korbat pas kufomave te vdekura,nderkaq, diten lehnin para popullit taman si qeni pas henes,ishin te liere sepse e kishin bere ZAP EDHE SISTEMIN E KALBUR GJYQËSOR QW DERI DJE I KISHIN SHERBYER PUSHTETIT TE KASAPIT SLOBODAN MILLOSHEVIQ.
Populli, tashme eshte mbushur mend me keta pazarexhi, me keta rrenacak,matrapaz,dallverexhi,hajna te peshave te renda te veshur ne xheketen e shtetit dhe i ka ardhur koha t´i bien shuplake sepse jane te njejtit pa kurfare ndryshimi dhe bile pushteti i besohet edhe kopilave te qenit plak Titos dhe, merreni me mend se ne cfare gjendje kemi ardhur. Populli nuk duhet besuar aspak ketyre pazarexhive, ketyre vagabondeve dhe ndaluni dhe mendoni pak esull, akoma pa u hapur fushata zgjedhore, pazarexhitë dhe matrapazet kane filluar pazarete tyre se kush do ta merre pushtetin, kush do behet kryeminister dhe askush nuk leh per papunesinw, per nje jete me te mire te qytetarit qe te mos ik nga Kosova.
Populli e ka pare ashiqare surratin e ketyre rrenacakve dhe hajnave dhe nuk duhet votuar mashtruesit,por Kosoves i duhet nje epoke e re dhe jo si keta grupe hajnash te kanaleve te nentokes kriminale qe bejne keshilltar dhe i fusin ne gjirin e tyre udbashet me te tmershem qe kane vrare e prere shqiptaret dhe pastaj i kane humbur pa shej e pa dok. Kosova hallemadhe e pergjakur nuk e meriton te udhehiqet nga kopilat e qenit plak Titos, nga hajnat,vagabondët qe kane shume kusure dhe borxh ndaj vendit dhe kombit. Keta kusar nuk duhet votuar qw hane dreka e darka me gjaksoret serbian ne hotelet me te shtrenjta te botes e populli nuk ka se cka t´i shtroj femijve buke e kripe ne sofer…
Kaq kesaj radhe nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI