Lefter Koxhaj – komandant Teli

Lefter Koxhaj – komandant Teli

            (Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi )

 

Më datën 8 Gusht të vitit 2001 –

Lefter Koxhaj – Komandant Teli , u vra në tradhti !

Lefter Koxhaj kishte ardhur nga  nëna Shqipëri –

Për t’ luftuar për shqiptarët në Maqedoni !

 

Atë natë që është vrarë Lefteri – tregon bashkëshortja Rabia :

“ Duke qëndruar në mes tyre , me dy fëmijët flija !

Djali , i cili dy vite nuk i kishte mbushë hala –

Llahtariste në gjumë , duke thirrur :”O , Ba…Ba…!”

 

Ngrihem si e çmendur , për ta përçarë tmerrin –

Pasi edhe vet isha në ëndërr duke biseduar me Lefterin !

Të dy fëmijët e përgjumur në gjoks i shtrëngoja

Dhe mundohesha në çdo mënyrë nga frika t’i  qetësoja !

 

U ngritën mëma ime, babai , vëllai dhe mbarë familja

Dhe erdhën në dhomën time , ku po flinim unë dhe fëmija !…

Qysh kur Lefteri u nis për n’ Kosovë , n’ luftë me mbërri –

Unë me fëmijët rrija në shtëpinë e  prindërve të mi !…”

 

Tregon përmes lotëve , që s’ mund ta shuaj mallëngjimin –

Se si djali , prej asaj dite e humbi dëgjimin !

Po edhe të folurit , djalit iu kishte cunguar ,

Që në ato ditë të shenjta , porsa e kish filluar !

 

Nëpër shumë doktor , me djalin , nëna e vet ka shkuar –

Edhe nuk e di , e mjera , ku nuk e ka vizituar ?!

Mjekët i thoshin nga rezultatet e kontrollorit :

“ Do t’i  vijë përsëri dëgjimi , po edhe të folurit !…

 

E ka pasur nga të tremburit e tmerrshëm në gjumë

Dhe kjo dukuri mund do t’i  zgjas më shumë !”

Ndoshta kjo është tema për të cilën flasim kot

Edhe ne , njerëzit e thjeshtë nuk e shpjegojmë dot ?!

 

Po si është e mundur që të mos zgjas më shumë ,

Që në orën kur komandant Teli , iu vritet në gjumë –

Djali i tij , zgjohet me britma e llahtarë  me trishtimin

Dhe e humbë vetëdijen , të folurit dhe dëgjimin !…

 

Ndërkohë kjo familje që përjetoi tmerrin –

Njëkohësisht bashkëshortja bisedonte n’ ëndërr me Lefterin ,

I cili duke vjellë i thoshte :” Nuk kam gjë , moj zonjë ,

Mua më hodhën një ilaç , por do më kalojë “!

 

Për shkencë bënin pyetje kudo burri – burrit :

“ A ka mundur ta shpjegojë këtë mister të trurit ?”

Pas 24 orësh , familja e Lefter Koxhajt –

Njoftohet ç’ kishin parë ëndërr i biri dhe bashkëshortja !

 

Lefter Koxhaj , i biri i Lutfiut dhe Alies –

Adhurues i luftës , paqes dhe liries !…

Ka lindur në fshatin Nishovë të Skraparit –

Shëmbëlltyrë ndër trima luftëtarë t’ shqiptarit !

 

Pasi kreu shkollën fillore dhe të mesmen n’ Poliçan –

Pat punuar n’ kooperativë – shëmbëlltyrë për çdo dyqan !

Me ndërrimin e sistemit shoqëror dhe hapjen e kufirit me Greqinë –

Shkoi refugjat ekonomik bashkë me shoqen e jetës , Rabinë !

 

Duke punuar n’ Kretë , n’ Athinë e n’ Selanik –

Kryente punët mirë e mbarë si ndonjë kreshnik !

Luftën e Kosovës e përjetoi nga Greqia –

Duke i ndjekur lajmet më shumë nga agjencia !…

 

Natën e Vitit t’ Ri , duke e pritë Vitin 2000 –

U kthye ta festonte pranë prindërve të tij !

Po në muajin Mars , o, të vitit 2000 –

Në Luginë t’ Preshevës , lufta kish shpërthye !

 

Dhimbje n’ shpirt e n’ zemër kishte për atë trevë –

Dhe një muaj më vonë , ai , u nis për Preshevë !

“ Grua , ndoshta edhe nuk do t’ kthehem ma –

Por , amanet fëmijët , unë , ty po t’i  la !…

 

Djalit , me m’i  thirr në emrin tim gjithmonë –

Pavarësisht  se ai  ka emrin e vërtetë Letjon !

Të ma rritësh Rexhinën dhe Letjonin , për herë –

Ashtu si kam dashur e t’ jam shprehur shumë herë !

 

Unë po shkoj në luftë , po  mos m’ thuaj asnjë fjalë !

Kam vendosë atdheut jetën me ia falë !

Amanet , moj grua , çikën me gjithë djalë –

Me m’i  ruajt si nënë malësore , faqebardhë me dalë !”

 

I kujton Rabieja çdo ditë fjalët e burrit t’ vet

Edhe lotët nuk i reshtin për asnjë moment !

Vazhdon dhimbje e madhe , aq sa nuk ka ma –

Rabieja mbet pa burrë e fëmijët pa baba !

 

Lefteri , pasi mbërriti n’ Kosovë , i dha Zotit Besë –

Bëri ç’ është e mundur t’ lidhej me pjesëtarët e UÇPMB –së !

Por , ata me t’ cilët u njoh n’ Gjilan kur ka hy –

E drejtuan në lidhje me atë që po përgatitej në Maqedoni !

 

Hynte e delte n’ Kumanovë dhe grumbullonte shokë –

Duke bashkëpunuar me t’ gjithë burrat mbi këtë tokë !

Që përgatiteshin për të fituar të drejta dhe liri –

Për të gjithë shqiptarët në Maqedoni !

 

Kur shpërtheu lufta e atjeshme shqiptare ,

Nga ata që formuan Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare –

Për UÇK të shqiptarëve në Maqedoni ,

Lefteri kishte krijuar njësitin e vet me ushtri !

 

Fillimisht në Sllupçan kishte krijuar njësitin e luftës –

Në përbërje t’ cilit kishte Pajtim Rocin nga Hasi i Krumës !

Edhe Ndriçim Koxhën prej Gizavezhdit të Librazhdit –

Që s’ iu gjendeshin shokët prej Rugovës , as Hasit !…

 

Ku nuk u dëgjua pushka e Lefterit dhe shokëve të tij –

Anë e mbanë trojeve shqiptare në Maqedoni ?!

Prej Sllupçani , n’ betejë t’ Mateqit dhe n’ fshatra t’ malësisë ,

Në tërë Karadakun e mekanizuar e t’ blinduar të ushtrisë së Maqedonisë ?!

 

Ushtria maqedonase , jo vetëm që u step –

Nga kundërsulmi i trimave shqiptarë  cep me cep !

Por, ajo u detyrua të lërë me vrap fushën e betejës –

Pasi iu asgjësuan 16 tanke e autoblinda t’ ndjekjes !

 

Asaj iu shkatërruan shumë mjete luftarake ,

27 automjete të ndryshme ushtarake !…

Me dhjetëra luftëtarë i mbetën të vrarë

Dhe iu kapën robër gati 200 ushtarë !…

 

Të tjerët ikën nga sytë , këmbët , morën fushën , malin –

Nuk pat trup , as s’ pat komandë që mundej t’i  ndalin !

Në krye të sulmit ishte komandanti i njësitit luftarak –

Të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës , Lefter Koxhaj si bajrak !

 

Duke sulmuar n’ ballë t’ njësitit me top dore në dorë ,

Duke i zhdukë ushtarët e armikut dhe duke i bërë horë !…

Të nesërmen e asaj beteje , ministri i mbrojtjes së Maqedonisë –

Doli n’ foltore t’ Parlamentit maqedonas dhe deklaroi para ushtrisë :

 

“ Ushtria Çlirimtare e Kosovës , që i lufton lirisë –

Ishte më e fortë se ushtria e shtetit të Maqedonisë !”

Kjo deklaratë e dhënë në media , n’ mbarë Maqedoninë –

Ia nxiti edhe më shumë guximin edhe fantazinë !

 

Komandant Teli u nis për n’ Shkup me qëllim të ndritshëm –

Për veprime luftarake të një karakteri më të rrezikshëm !

Më 2001 , natën e 7 Gushtit –

Teli  u fut ilegalisht n’ qytetin e Shkupit !

 

S’ bashku me Pajtimin dhe Ndriçimin shtatë gjatë

Dhe dy vëllezërit e familjes , ku u strehua atë natë !

Në qytet të Shkupit – në lagjen Gazi Babë –

Që ta presin dritën n’ agimin e bardhë !…

 

E  organizuan ruajtjen me pjesëtarët e familjes –

Që t’ mos  bien viktima nga tradhtarët e hiles !

Dhe ranë për  t’ pushuar n’ gjumë burri me burrë ,

Por , nga gjumi i vdekjes nuk u ngritën kurrë !

 

Bashkëluftëtari i Lefterit , ishte habitë shumë :

“ Si është e mundur komandant Lefteri , të jetë kapur n’ gjumë ?!”

Kështu pyeste bashkëluftëtari Ilir Halimi nga Elbasani –

N’ veshin e komandant Lefterit , nga larg po dëgjohej zani !

 

Edhe n’ gjumë të thellë të natës , nga podrumet e shtëpive –

Me veshët e tij të mprehur – dëgjonte përtypjet e bagëtive !

Më shumë se njëqind metra ishte larg rrethoje

Dhe menjëherë ngrihej edhe thërriste : Roje !

 

Mos vallë, duhet t’i besojmë ëndrrës së gjumësisë –

Që kish parë bashkëshortja e Lefterit , natën e tragjedisë ?!

U mbush vaj e gjëmë në të katër anë –

U vranë vetëm ata që kishin ardhur nga atdheu amë !

 

Armiku gjakatarë , bëri zullum shumë –

Masakër të  plotë , në befasi , në pabesi , në gjumë !…

Populli një fjalë t’ urtë e flet n’ këtë dynje –

Kot  nuk thonë se :”Uji fle , kurse hasmi kurrë nuk fle !”

 

Nami që kish marrë dheun për cilësitë luftarake ,

Të pashoqe të komandant Telit , ishin për merake !

Qenë bërë objekt vëmendje për shërbimet sekrete –

Për ato vendore dhe për të tjera vend shkrete !

 

Duhet ndjekur hap pas hapi , që gjurmët t’ mos humbin !

Pas shumë muajsh , qeveria maqedonase e urdhëroi Shkupin –

Për komandant Telin , e lejoi marrjen e trupit ,

Nga morgu i spitalit dhe nuk i la marre Shkupit !

 

Ndoshta nuk u besohej që Teli ishte në mort –

Prandaj dhe e mbanin të zaptuar në morg !

N’ daç ta mbajnë në morg , n’ daç ta mbajnë në furrë –

Trimat e atdheut nuk do t’ vdesin kurrë !

 

“Në mënyrë mizore , tradhtisht kur bëjnë vrasje ,

Policia kriminale sllavo – maqedonase ,

Tregon vlerat dhe rrezikun prej themeli –

Që për ta po i paraqiste , ai komandant Teli “!

 

Gjilan, më 08.08.2019.        

Demir Krasniqi