KU JE FSHEHUR NIPI I ILIA VAKIQIT, KU E KENI TRABOJNICËN E RANKOVIQIT…?

*E keni propozuar Ilia Vakiqin dhe keni thene se nuk bene shqiptar, t´i more shqipfoles dhe gjakprishur,ç´pandeh ti more qelbesoirw e zuzarw se RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,nuk e di se TRABOJNICEN DHE FOTOGRAFINE E KASAPIT,ALEKSANDER RANKOVIQIT E KENI MBAJTUR TE VARUR JO VETEM NE ODA POR EDHE NE BALLIN E SHTEPISE.-Po. si e derguat xhenazen e nenens-lokes pa e lare e shperlarw, ne perkrahje te Rankoviqit. More gjakzinj e shpirtzinj,po,ç´faj kishte e shkreta nene-lokja? T´i more qen bir qeni, mund te lesh amanet vetem per veti:Te varrosin si qen serbian dhe vetem ata te te vizitojn varrin dhe ta peshurrin me lezet dhe nena.

*Dikur kerkove qe prokuroria te merret me mua dhe jo me Shpendin.A te thash me kohe se shko te dajat tu, atje te pushkaxhinjtte Drazh MIHAJLIT; TE NGRENI PADI KUNDER MEJE.PERSE NUK E BERE,PO ME SHKROVE DHE KERKOVE FALJE DHE T´I FSHI SHKRIMET E MIA.

Tani, serish te kerkoj te dalish ne pazar me mua, t´i lidhim kijet dhe te vlersoj populli,perndryshe akoma do t´i zbardhit nje nga nje ose t´i lash haberet te dera! Zgjedh e merrw, eshte puna jote…

Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Vite te tera shkrova per hajnin,matrapazin,dallaverxhiun,Shpend Ahmetin, qe me vone populli me shume te drejt iá vuri damken e zeze ne ballin e tij si SHPEND JAHTI DHE SHPEND HAJNI.

Me daten 8 mars 2019, shkrova ne gazeten “KOSOVA SOT” me titull

:”KUR DO TE BURGOSET HAJNI, SHPEND AHMETI?”

Dhe, nder te tjera shkrova keshtu:

Hajnat e peshave të renda kam thënë publikisht nuk duhet dhe lodhur për të kërkuar gjëkundi dhe publikisht kam dhënë adresën se ku ndodhën që po e përsëris edhe tani. Kopeja hajdutësh është në Presidencë, në Qeveritë, të gjitha që nga paslufta, pa më të voglin dyshim, në Kuvendin rrugaçësh dhe vagabondësh, në të gjitha bandat politike dhe atë pikërisht, duke filluar nga kryebanditët dhe deri poshtë dhe te kupola e krimit, pikërisht në sistemin e kalbur gjyqësor.

Populli nuk ka bukë në sofër Kosova është e vogël, bile më e vogël se një rrokaqiej i Nju Jorkut ose i Tokios dhe njihemi të gjithë. Këta që i përmenda, pra ky soj kopukësh, banditësh e hajnash, por jo hajna dosido, por hajna të peshave të rënda, me renome në tërë Evropën, para luftës ishin leckamanë, ishin fukarenj, nuk kishin pasuri jo se jo, ose kishin ndonjë të vetmen lopë ata që jetonin në fshatrat që as shejtani nuk bën ve, ose nuk kishin as rrip pantallonash, as brekë e as çorapë dhe pas luftës u bënë supërmilionerë dhe nuk mbaron me këtu, por pasuri për dhjetë-njëzet breza, kur populli nuk ka bukë në sofër, nuk ka as një euro për ilaçe dhe jo me kaq, vazhdojmë; këta hajna të peshave të rënda si erdhën dhe uzurpuan troje në Prishtinë dhe në qytetet e tjera të Kosovës? A ia la baba me tapi, apo i blen dhe pyetja ime e thjeshtë dhe shumë logjike, meqë paska prokurori, kështu lexova, është: cili nga këta hajna të peshave te rënda tregoi burimin e pasurisë se nga ka ardhur si në botën demokratike, aty ku respektohet ligji? cili, të thuhet publikisht? JO!

Kjo bandë është e ndikuar dhe e kapur politikisht dhe kësaj radhe të mos ndalem me emër dhe mbiemër, sepse as burgjet nuk i zënë si në nivelin qendror si në nivelin lokal që hajnia është e përhapur si vaji në lakra, dua të vë në spikamë kryehajnin e kryeqytetit, Shpend Ahmetin, por pa u dënuar zyrtarisht populli po e quan Shpend hajni, apo Shpend jahti. Me kohë është shkruar, është thënë se ky dilenxhi, matrapaz… dhe me plot epitete të tjera, është i lidhur me bandën kancerogjene, antishtetërore, serbiane, që quhet Devolli, që me ushqime qensh e derrash, nga kanalet e posaçme serbiane për Kosovë, pos që dëmtuan dhe vodhën edhe buxhetin e shtetit me qindramiliona euro, gjë që edhe zyrtarisht në fund të fundit “kinse” u dënua me 500.000 euro dhe të mos flasim me tej. A u dha tokë në zemër të Prishtinës, çfarë lejesh janë lëshuar nga ky grup banditësh të kryesuar nga Shpend Ahmeti dhe ata këlysh që i ka rrotull dhe lehin publikisht dhe atë mundohen të lehin sertë dhe serbez.

A u mor në pyetje me fluturimet me avion privat, për takimet tinëzare, natën pa hënë, ku? Në ujërat e shtetit tjetër të Serbosllavisë, kush bartej tej kufirit, me çfarë skafesh u dërgua nga toka e thatë deri te të banda Devolli në ujërat e thella kush e di sa milje larg, çka mori nga atje dhe të mos e vazhdoi më tej me pyetje të shumta. Tani publikisht u padit nga kush tjetër pos nga “NËNA E TIJ – PARTIA” për qumështin dhe atë jo më pak se gjysmë milioni dhe pikërisht me 530 mijë euro, që tani i la më bark thatë fëmijët, që po vuajnë nga uria që nuk po i marrin shujtat dhe me cilën bandë e kishte kontratën dhe atë pa u lodhur fare po ja tregoj unë. Kontrata është lidhur ne vitin 2015 dhe atë me bandën serbiane Devolli. Dhe, krejt në fund fare, po pyesim kur do të burgoset Shpend Ahmeti që nga populli po quhet Shpend hajni dhe Shpend jahti dhe jo vetëm ky nga kjo bandë sejmenësh shkatërrimtare të Prishtinës dhe jo vetëm ky KODOSH, por duke filluar nga bandat mafio-oligarkësh që nga majat e shtetit, duke përfshirë edhe këtë kupolë të këtij dikasteri që na qitën hije të zezë në botën e qytetëruar, që quhet sistemi i kalbur gjyqësor që vepron i ndikuar nga bandat e larta politike të shtetit. Adresa është e saktë, por nuk mjafton të shoqërohet në polici ai që për hallin e fëmijëve vjedh një magar dru për të ngrohur fëmijët…

Shih per kete, nipi i Ilia Vakiqit, nuk e kundershtoi shkrimin,por, e mbrojti kete matrapaz, bile dha propoziin qe PROKUROIA TE MERRET ME MUA DHE JO ME SHPEND AHMETIN.Vazhdova keshtu me vone:Pra, shkrimin kësaj radhe po e nisi me disa këlyshë shqipfolës, pansllavistë, proverbë, që i kishte kapur inati i kaurit, jo që guxuan t´i kundërvihen shkrimit, por, këta zuzarë të deridjeshëm të Serbosllavisë më përmendën prokurorin, për dëshirën e tij që të më burgosin. I kam thënë publikisht që të dalë në pazar dhe t´i lidhi kijet me mua dhe jo të luajë ne rrjete sociale. Ky kishte harruar se xhai i tij e kishte sharë në rrënjë e në degë babanë e tij, që dikur moti kur ishin zgjedhjet, në fshatin etnikisht të pastër ngritët si hu gardhi dhe propozon Ilia Vakiqin. Pa një pa dy, ngritët pjella i tij dhe i thotë publikisht:”Ta q. nënën Ilia Vakiqi, a s´pate shqiptar veç Ilia Vakiqin, a!”. Këlyshi i vogël që më përmendi atëbotë prokurorinë, edhe pse unë në çdo shkrim kam thënë dhe qëndroj akoma se jam i gatshëm të përgjigjem moralisht, penalisht, juridikisht dhe se i quaja pa pasur frikë fare se këta në prokurori janë këlyshë të qenit plak Titos dhe të ndikuar nga politika. Por, ky zuzar i ri shtalb, në moshë kishte harruar se e ka në gjak ndër dej të përzier gjakun serb, harron se sa shqiptarë janë rrahur si kafshët nga spiunimet e gjyshit të tij, sa bashkëfshatarë të tij janë lënë tërë natën në dimrin e acartë të fundvitit 1955/1956, tërë natën këmbëzbathur deri janë ngrirë dhe kurrë me nuk janë bërë njerëz, në aksionin e armëve, të kohës së kasapit të shqiptarëve, Aleksandër Rankoviqit, që publikisht kishte urdhëruar që të lëshohet kosa e vdekjes në kokat shqiptare dhe pikërisht për këtë kasap gjyshi i tij thotë:”TË MOS HIQET AKOMA FOTOGRAFIA E RANKOVIQIT,NGA MURI I FABRIKËS SË TEKSTILIT”, sepse ishte akoma në dilemë se a ra Rankoviqi, nga pozita, në Brione. Zagari i vogël, përpos që kishte përmendur prokurorin, kishte fyer edhe me pak fjalë gazetën “KOSOVA SOT”, por nuk kishte lehur sertë, duke harruar se gjyshi i tij, kushërinjve të një sofre, të një konaku, që pas tre muajve që ishin ndarë, futen në kontroll nëpër lagje, në kohën e “OTKUPIT” dhe ky shkon i pari dhe merre miellin në magje, ku i kundërvihet zonja e shtëpisë pse more pis e haram të qofte buka që ke ngrënë nga duart e mia dhe mos e merr miellin se nuk kam çka t´i gatuaj fëmijëve. Këlyshi përgjigjet:”Qitju pite!”. Langoi i vogël, që kishte marrë zjarr më përmendi prokurorin duke harruar se turpin më të madh në histori, që kanë bërë këta në këtë anë nuk e ka bërë kush: Kur i vdiq e shkreta nënë, për të treguar veten se është PROSERB, në fshatin etnikisht të pastër, nënën e shkretë e dërgon në varr pa hoxhë e hoxhenicë, pa e larë e pa e pastruar! Oh, Zot, çfarë pjellë haram! Ç´faj kishte kjo? I tregova se çdokush duhet të ketë të drejtë morale. Langoi i vogël me gjasë kishte pyetur dhe më shkroi kështu: “Lum la Reshat, la, lal nga viset e mia i thuhet bacës), hiqi ata se u nguta… Ndërkaq, për një “patriot”, rrihnin gjoks, se kjo nuk do të ndodhë dhe nuk ka kësi të zeza, që vraponte pas një ashti që ia kishin dhënë patronët e tij, për llafazanin tjetër qe është me bateria dhe kurrë një therë nuk i kishte hyrë nga serbianët dhe as nga spiunët, dhe tjetri një bastorexhi, që nusja ia kishte lënë shendenë.

ÇKA DOLI PAS SHUME VITESH?

Tani i beje thirrje publike nipit te Ilia Vakiqit,qe thoshte se nuk duhet votuar asnje shqiptar,por veteme Ilia Vakiqi dhe se fotografine e kasapit Aleksander Rankoviqit,qe leshoi kosen e vdekjes ne kokat shqiptare, duhet mbajtur neper muret e dhomave dhe jo vetem kete por edhe TRABOJNICEN E TIJ.

Ky shqipfoles, duke menduar se nuk ja njohim pragun e ftuam te del ne pazar,kurre nuk doli,perpos qe me kerkoi falje dhe me luti t´i fshi te gjitha…

Tani u be publike edhe ndjekja e keti matrapazi, Shpend Ahmetit dhe bandes se tij, ndaj, e ftojm edhe njehere publiksiht dhe t´i zbardhim te gjitha te palarat e konokut te tij se si edhe kufomen e nenes e deguan ne boten tjeter pa lare hoxhenica, jo per dicka tjeterr,por, ne mbeshtetje te qenit plak Titos dhe kasapit Aleksander Rankoviqit. Ku je fshehur ti nipi i ILIA VAKIQIT,ALEKSANDER RANKOVIQIT ? Dil lidhi kijet me mua publikisht dhe po te keshilloj se shko te dajat tu, te gjaku pansllavist te merret PROKURORIA ME MUA.KETE JEMI DHE DO TE JEMI DENBABADEN, SA TE TE JETE TOKA E QIELLI.

Dil se t´i dergova haberet te dera!