KOSOVA KA NEVOJË PËR UNITET DHE JO INATE TË GJAKUT PANSLLAVIST!

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Gjykata Speciale pasi i morri nje nga nje kreret e Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise Çlirimtare te Kosoves, Gjykate qe e sollem dhe e aprovuam vete,Dulla, mblodhi parine e tij koke me koke dhe e degjova. Me besoni bre burra se aq keq e ndjeva veten sa qe nuk mund te mendoja se Kosova ka ardhur ne kete derexhe te vdekjes!

Ze i shtjerrur sikur te mos kete ndodhur asgje ne vend. Bota dha lajmin se e arrestaun kryetarin e nje vendi dhe eshte tjeter gje se cka bisedojm ne brenda keti vendi  qe na la Zoti hise. Kjo mbledhje i ngjante nje mezlishti qe dikur kopilat e Titos, i organizonin mehalle ne mehalle per te denuar :”Nacionalizmin, sepseratizmin, irredentizmin…shqipatar” dhe pastaj i mbathnin kepucet e paluara para deres dhe thenin qafen.

Dhe, merreni me mend kjo pari e Dulles te niset e te bisedon ne Bruksel me kriminelet, me gjaksoret serbian, jo kjo pari eshte e pa pergatitur dhe assesi nuk te mos merre udhe per atje se ka per te na bere hore dhe gaz i botes.

Kurre nuk ka patur me shume nevoje Kosova se per NJE UNITET DHE TE FOL ME NJE ZE dhe duhet lene njehere e pergjithmone inatet e kaurrit dhe interesat e tyre personale dhe pazaret se kush do e merre fotelen e Presidentit te vendit.

Populli, eshte lodhur dhe kerkon nje epoke te re si te shkohet me tej, duhet ndryshime rrenjesore dhe jo te futen njerze te gjakut familjar dhe me poste te paguara. Kosova duhet njehere e pergjithmone te ndryshoj udhe sepse popullit i ka prekutr fukuralleku mish e asht. Kosova kurre me keq nuk ka qene, ndaj te mblidhemi te gjithe bashke si dikur moti ne kohen e Skenderbeut, per te shpetuar dhe mjafte me gjakun sllavo-titist qe e kane nder dej.

Deri sa  te fol akoma ne mer te vendit kopili i Titos, hajni i Diaspores dhe argati i Rrahman Zezes, Isa Mustafa, Kosova nuk ka te ardhme. Populli, duhet kthyer shpinen kesaj garniture titiste te dalura nga bishtat e UDB-es serbe perndryshe nuk duhet humbur kohe sepse po e paguan me shpinen e tij. Ndaj, kjo barre u be aq e rend qe nuk durohet me. Kosova, me maturi duhet bere ndryshime rrenjesore, Kosoves i vyen nje epoke e re dhe jo me qelbesira te gjakut pansllavist qe i kane sherbyer denbabaden,ata qe deri dje na kane burgosur, kane degjuar edhe frymarrjen e atdhetarve dhe i kane ra kembanave te mortit kunder Kosoves dhe kombit tone ne pergjithesi….