Kontributi i Evelina Ajazaj, në “Doracakun per provimin e gjuetisë”

Kontributi i Adelina Ajazaj, ne “Doracakun per provimin e gjuetisë”

*Kush eshtë Evelina Ajazaj?

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Ditë më parë, doli nga shtypi  “Doracaku per provimin e gjuetise” nga autori Naim Ramadani. Por duke shfletuar kete “Doracak per provimin e gjuetise” eshte e pamundur qe lexuesit shqiptar te mos i bie ne sy kontributi dhe angazhimi i zonjes Evelina Ajazaj, nga Zhuri i krahines se Lumës, sepse eshte femra e vetme ne Kosove ndoshta edhe ne boten shqiptare qe perpos qe punon ne Federaten e Gjahtareve te Kosoves, ajo eshte edhe ligjeruese ne kete Federate.

Dhe me per kete, ne  shkuam gjurmeve te saj dhe zhvilluam biseden gjere e gjate, rreze kalase, te nje lokal i hapur.  Bente vape perclluese,atje larte qe shihej qyteti si ne pellembe te dores, fryente puhi e lehte  sa te tundte floket e saj si kallinjt e grurit kur jane  te pergjumur.

Ne vendtakim isha ulur i pari sepse e kam keshtu zakon i ruaj dhe i respektoj terminet me fanatizem. Koken e mbaja te kthyerw nga porta qe ishte thike tatepjete se kur po hyn zonja Evelina, qe nuk e kisha pare me parë. Çuditerisht, u hutova sa nje fije floku dhe kur ngrita koken larte, me doli para syve, si zane mali, me zgjati doren duke me thene:”-Mire se ke ardhur! …”.

Kush eshtë eshte Evelina  Ajazaj?

Evelina Ajazaj, eshte e lindur, ne qytetin e Lidhjes, ne Prizren me daten me 25 korrik te vitit 1989. Por, kjo zonje e nderuar me krenari thote se jam nga Zhuri dhe keshtu kudo prezentohet,sepse origjina e familjes eshte nga Zhuri edhe nga nena dhe nga babai. Nga nena eshte mbese e konakut te Badallajve dhe pikerisht e deres se Xhelil Dautit, qe u vra nga çetnikë të Bozhidar Jankoviqit, ne vitin 1912. Xhelili ne oborrin e tij lufton me hordhite çetnike,ata e therin dhe ngrehin zvarrë nje kilometer jashte shtepisë dhe tri dite e tri nete, pa pire uje, vdes dhe nje jave te tere mbeti pa u varrosur mund te lexoni ne kete gazete elektronike filolet.com nga autori) dhe Hajrimit, deshmorit te KOMBIT, i vrare nga çetniket serbian, me daten 28 mars te vitit 1989, diten e marte.

E degjoja me shume kujdes derisa fliste heshtur por bindshem,me kembengulje,serbez dhe pa i berw syri ferr. Me la pershtypje te nje femre me kulture evropiane,qe drejton timonin e kokes se saj vet. Fliste edhe per nje ekspedite me nje ekip gjerman jo vetem ne Kosove por edhe ne bjeshket e thepisura te Shqiperise dhe ishte e vetmja femer e grupit dhe ku pushonin rreze lisave te gjate qe nuk pysnin aske se sa i leshojn rrenjet thelle,sepse keshtu na ka lene Zoti hise…

Evelina Ajazaj, pasi mbaron shkollen fillore dhe te mesme,vazhdon dhe mbaron Fakultetin e Mjedisit ne Unifersitetin e Prizrenit dhe nuk ndalet me kaq,por kryen edhe studimet postdiplomike. Por, ishte betuar se nuk do ndalej edhe me kaq, synimet e saj jane qe te shkoj diku ne Turqi, Gjermani ose edhe pertej oqeanit ne Ameriken e larget.

Dhe nga nje bisede shume e gjate dhe mbreselenese ne fund me tha diçka shume interesante. Per te gjitha keto suksese u be shkaktar-sebep, djali i saj qe i kishte thene:”Mami, perse t´i nuk shkon te vazhdosh shkollimin?”. Ishte prekur shume kur djali i saj i kishte thene edhe se te gjithe shoqet dhe shoket e shkolles me thone:”Perse mamaja jote nuk shkon me tej ne shkolle,mami im ka mbaruar kete e ate…?”.

Kur ishte shtrirë ne shtrat per te fjetur me djalin e saj, i´u kishte ngulitur ne koke dhe degjohej zeri i djalit:”Mami perse t´i nuk shkollohesh me tej…”Dhe, me per kete, Evelina erdhi deri te keto suksese te deritashme,por, ajo zotohet se do prek majen e Olimpit dhe ne i deshirojm suksese ne kete drejtim.

Dhe krejt ne fund, me dhuroi “Doracaku per provimin e gjuetise”, qe doli dite me pare, me 500 cope, qe vlene te lexohet dhe sidomos ata qe i´a mesyjn provimit ne kete lemi.