Katër Dragojt e Epokës së Re të Kosovës

Nga Skënder  Sadri KAPITI

Katër  Dragojt  e Epokës së Re të Kosovës

Vjosa Osmani, Albin Kurti , Glauk Konjufca dhe Donika Gërvalla , përkatësisht Kryetarja e Shtetit,Kryeministri, Kryeparlamentari dhe Kryediplomatja e Kosovës  janë katër  Dragojt e Epokës së Re të  Kosovës të cilët do të  përballen me kulshendrën  dhe vampirin  Serbi, e cila është dhe mbetet agresive,kriminale dhe shoviniste antishqiptare në gen edhe sikur qoftë edhe një dhëmb po  t’i mbetet në gojë.

Serbisë, Rusisë dhe tentakulave e zgjatimeve të tyre Rama-Thaçi-Haxhiu  në Tiranë e Prishrinë do t’u shkatërrohen planet e marrëveshjeve antiKosovë, do t’u dështojë plan idea e tyre  për ndarjen e Kosovës, ajo e minishengenit antishqiptar dhe marrëveshjet ekonomike dhe ajo e Bashkësisë së Komunave serbe  të cilat e rikthenin Serbinë në Kosovë.

Osmani, Kurti, Konjufca e Gërvalla  do të “përleshen” guximshëm kundër edhe të gjitha të këqijave, për ta çliruar Kosovën dhe shoqërinë kosovare, pasi ata  do të përballen e do të  sfidojnë edhe  një kulshedër tjetër e cila është ajo e krimit, e korrupsionit, e hajnisë, e tradhtisë dhe me politikën    inatqore, egoiste me vizon ligësie shpirtërore, me diapazon politik katundaresk  dritëshkurtësie, politikë të cilën  e ndëshkoi dhe i shfronësoi nga pushteti    forca, vullneti, guximi, mençuria dhe patriotizmi i popullit heroik të Kosovës, toka e së cilës  lindi e rriti heroj e burra të mëdhenj patriotë e kombëtarë si: Sylejman Vokshi, Ymer Prizreni , Haxhi Zeka,  Hasan Prishtina, Isa Boletini, Bajram Curri, Idriz Seferi, Azem Galica, Shaban Polluzha; Kosova dardane e betejave të mëdha  luftarake te Lidhjes Shqiptare të Prizrenit; Kosova dardane e kryengritjeve të mësha që çuan në Pavarësinë e Shqipërisë; Kosova e Demonstratave të viteve 1968 dhe 1981 dhe e Lëvizjes politike, demokratike  e  paqësore e I. Rugovës për Republikën dhe shtetin e Kosovës; Kosova e Epopesë  Legjendare të Familjes Jashari dhe e Luftës së   Lavdishme të UÇK-së.

Lufta dhe përpjekja e popullit të Kosovës në këto 150 vite u kurorëzua me sukses me 12 Qershor 1999, kur Kosova fitoi lirinë duke e mundur dhe dëbuar njëherë e përgjithmonë Serbinë kolonizatore,  kriminale e genocidiste nga trojet e Dardanisë.

Mirëpo fatkeqësisht në këto 20 vite Kosovën e mbërtheu një tjetër kulshedër, ajo e krimit, hajnisë, korrupsionit , tradhtisë dhe e injorancës politike prej të cilave Kosovës i erdhën dëme dhe të këqija të tjera, duke u bërë kështu rrezik dhe kërcënim për sovranitetin e shtetit.

Prandaj si detyrë populli i Kosovës ia ngarkoi dhe ia besoi LVV, Albinit dhe Glaukut dhe “Guxo”, Vjosës e Donikës, me  besimin dhe shpresën si me ta në krye, Kosova dhe populli i saj do  ta fitojnë paqen dhe  triumfin mbi shtetin, politikën  dhe mbi diplomacinë agresive dhe  antishqiptare të Serbisë dhe të aleateve të saj; shqiptarët ia besuan LVV dhe “Guxo” pushtetin  me  shpresën dhe besimin për ndëshkimin dhe çmontimin e krimit, korrupsionit dhe të hajnisë nga sistemi, ia besuan çkapjen e shtetit prej tyre në mënyrë që t’i hapet rruga Kosovës për zhvillimin, progresin, për sundimin e ligjit dhe të drejtësisë si dhe për integrimin në BE duke realizuar e kororëzuar  kështu përpjekjet,   sakrificat dhe amanetin e herojve dhe të  popullit martir të Kosovës për lirinë dhe  për shtetin  kombëtar e demokratik  të zhvilluar e të mirëqënë.