Ingrid Bergman, ylli i katërt i qindvjeçarit (Foto)

Ingrid Bergman, lindi më 29 gusht të vitit 1915 në Stokholm të suedisë dhe vdiq të njëjtën datë, 29 gusht më 1982 në Londër, Britani e Madhe. Ingrid është pra aktore suedeze që bëri kariere në SHBA.

Ajo arriti kulmin e famës me filmat e Alfred Hitchcock: “Shtëpia e doktor Edwardes-it”, “Të prangosurit” …

Është fituese e dy “Oscar” për rol më të mirë

Ingrid Bergman mbetet si një ndër aktoret më të bukura dhe më të mëdha të filmit. Në vitin 1999, në klasifikimin “100 Years Afi s … 100 Stars” i Institutit Amerikan të Filmit e katërta në panteonin e aktoreve më të mëdha të kinemasë amerikane.