EDHE NE VOTA VODHET, E MOS I GEZOFSHI…!

EDHE NE VOTA VODHET, E MOS I GEZOFSHI…!

Gjergj Fishta

Gomari i Babatasit (Metamorfoza)

Ju rrugaca sallahana
vagabonda shakllabana
rricna t`ndyet, mikrobe të kqi
qi të mjerës moj Shqipni
kthelltë hi i keni në mushkni
pa dhimbë gjakun tuj ia pi,
por der kur, bre batakçi!
Bre coftina, kalbe mbi dhè
der kur ju, tu tallë npër ne,
do t`na qelbi fis e atdhè?
Ah! Bre ju..nuk dij shka u kjoftë,
se tash ma jemi tue u njoftë,
se kush jini e shka jini
se kah shkoni e se kah vini
plang e shpi se kah i kini
e sa pare u ban gjaku:
se për ju, po, duhet laku,
për me u vjerrë o kund m`do i shpat!
Deri dje, pa kmishë mbi shtat,
me `i gjysmë setre t`pa astar,
lshuemum krahve kalavar
e me `i komçë t`njtitme nën grykë:
pantallonat me “gjyslykë”
kto edhe lidhun me nji spagë…

Ju rrugaca sallahana vagabonda shakllabana rricna t`ndyet, mikrobe të kqi qi të mjerës moj Shqipni kthelltë hi i keni në mushkni pa dhimbë gjakun tuj ia pi, por der kur, bre batakçi! Bre coftina, kalbe mbi dhè der kur ju, tu tallë npër ne, do t`na qelbi fis e atdhè? Ah! Bre ju..nuk dij shka u kjoftë, se tash ma jemi tue u njoftë, se kush jini e shka jini se kah shkoni e se kah vini plang e shpi se kah i kini e sa pare u ban gjaku: se për ju, po, duhet laku, për me u vjerrë o kund m`do i shpat! Deri dje, pa kmishë mbi shtat, me `i gjysmë setre t`pa astar, lshuemum krahve kalavar e me `i komçë t`njtitme nën grykë: pantallonat me “gjyslykë” kto edhe lidhun me nji spagë…

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Erdha ne shtepi, isha teper i lodhur nga puna dhe pasi lava dhe shperlava trupin hyra ne interent per te shikuar se çfare “vakije” ka ndodhur ne Kosove, se nuk ndodhin diku tjeter. Doren ne zemer, sebep ishte edhe ajo se gjate ngarjes se makines,morra shume letra,se plasi turpi ne Kosove, u zbuluan hajnat duke vjedhur vota. Lexoja dhe qeshja me ZOR, ndoshta edhe Juve ju ka ndodhur te qeshish me zor,ose me ironi!?

Per mua aspak e habitur se jo me pak se dhjete vjet kam shkruar se mjerisht Kosova eshte ne doren e KRYE BANDITEVE,KRYEIDIOTVE,KRYE HAJNAVE,KRYE MATRAPAZVE…, qe te gjitha i keni ne gazete te versionit te shtypur por edhe elektronik dhe jo vetem te botuara ne ato gazeta qe botohen ne Kosove, po edhe ne Shqiperi dhe gjithandej. Se vertetw eshte keshtu pa u lodhur fare vetem klikoni ne google dhe mjafton t´i shkruani keto fjale dhe emrin tim dhe kaq.

Shkruaja per kryebanditet,krye vagabondet,udbashet,kopilat e TITOS dhe jo me ja futur kot, si themi ne nga viset e mia atje thelle ne Zhur te krahines se Lumes, Republika e Shqiperise: “Selam Gjakoves”, por me emer dhe mbiemer dhe bile i kerkoja dhe sot ju kerkoj te dalin ne polemike sepse jam teper i hapur dhe i pranoj me kenaqesine me te madhe dhe rruga tjeter eshte t´i dreejtohen Gjykatave edhe pse  i kane bere ZAP,jepja dhe jap adrese se nuk jam UFO,por jetoj ne toke si gjithe te tjeret.

E vodhen Kosoven deri ne palce, i´a pijn gjakun tatim paguesve, shkatrruan buxhetin e shtetit, u bene supermilionere me para haram dhe te vjedhura, siguruan pasuri per 20-30 breza,idiotet blene toka me qindra heketar sa kushtojn nje pale breke te nje rrospie( te me falin shoket e sidomos shoqet per kete shprehje edhe pse eshte me vend), qe pret te semafori per hamshor dhe shiten me miliona apo diku afer dhe paramendoni ky soj hajnash,ky soj kriminelesh,ky soj idiotesh thone: “PERSE ÇKA KA LIDHJE KJO…? Dhe, me thoni: a jane pak shtate kobure me ja hedhur trute ne ere,apo ndoshta edhe per Ju eshte normale, kush e di se deti lloj-lloj peshku ka brenda!!!

Dhe, tani kjo hajni u be e madhe se nje mangup paska vjedhur dhe blere komisioneret dhe votat per nusen e vete ME DYLBI. Perse more qyq thua keshtu? Po, a po mendoni sot vetem kjo ka ndodhur? Jo, ore kokeqyp, po vitet te tera se jane vjedhur dhe blere votat per 50 euro,po a e dini se kjo kope banditesh kane trokitur dere ne derw duke i thene:”Votoni per mua,po ja fali borxhin”, nje hajvan qe nuk e njeh alfabetin shqip dhe thote se ka 25 shkronja dhe 36. Ku jetoni ju ore qimzi qe keni heshtur si gjyshe memeci apo si “aleti grave nenkemishw”. Nuk mbrohet dhe nuk ec Kosova,ose vendi perpara me hajni,me korrupcion,me heshtje dhe…

A e dini ju se me te rrezikshem jane ata, ose ato qe kane rrahur gjyks per keta kryelehaqen vetem se i kane premtuar diçka ose vetem per nje kocke!? A e dini kete apo JO, si e keni hallin? Po, ku jeton ti ,ore karanfil,ore dilber…!?

Shikoni tani poshtersite, kur thone vagabondet:Duhet te merren masa. A nuk eshte turp i llojit te vete!? Kjo specie hajnash,pa nje pa dy duhet te burgosen,por, nga kush? Ketu eshte halli! Shikoni tani turpin tjeter, nga kjo KOPE hajnash e banditesh. Kinse ka plasur sherri ne kete bande hajnash! Kete e kane krejt me qellim qe te plasin vemendjen ketu duke menduar se populli eshte thas me kashte. Nuk do lejoj populli te shpetoj as kete bande hajnash qe vrane me vote popullin. -Jo,jo,kot e keni populli nuk e ha kete pyke,ore qelbesira! SI KANE VEPRUAR DHE VEPROJN AKOMA SE VITE TE TERA KAM THENE SE KETA HAJNINW DHE PUSHTETIN E KANE NE GJAK DHE SI PO DEL!?

Banda dhe banditët e Qeverive kuislinge e dalur nga kanalet e nentokës dhe kurrë me votën e lirë të popullit liridashës të Kosovës martire, i kanë lëshuar në gjah langonjt, zagarët dhe kusarët, për t´i zënë pritë Kosovës dhe për t´i ra sakicë prapa kurrizit për t´ia shkëputur gjymtyrët dhe dhënë me çdo kusht “Crna Gorës”, vetem per pushtet dhe blene per veti me qindra hekatare. Toptanët nuk janë duke lënë gur e dru për të lëvizur për t´i mbledhur votat në dem te vendit vetëm e vetëm për interesa të tyre personale. Ky soj sojzës i këzaj zezënaje janë mbledhur si në zi dhe po i bien kambanave te mortit kundër tokës së Kosovës që është mbrojtur dhe larë me gjak kundër çdo pushtuesi dhe këtë tokë kuislingët po ia pergatisin me ia fal një shteteti të huaj si të ishte malli i babës. Mirëpo, këta banditë, spiunë, tradhtarë, kriminelë harrojnë se shqiptaria i ka djemtë gjallë. Në gazetë shpeshherë kam shkruar se vendi nuk ka me parë kurrë ditë të bardha deri sa në krye të vendit janë titistët,udbashët dhe këlyshet e Milosheviqit e Rrrahmanzinve. Merreni me mend, se në krye te shtetitt ishte Isa Mustafa,titisti,krahu i djathte i rrahmanzinve,Millosheviqit dhe hajni i Diasporës, që vodhi kafshatën e gojës dhe djersën e mërgimtarëve dhe u pasurua për dhjetë-njëzetë breza dhe bandës mafioze e mbushur me plot kriminelë. JO!Kosova deomos duhet shpetuar nga thonjte e kësaj kopeje kusarësh që iu kanë versulur vendit për të bërë copë-copë. Banditët të dalur nga stanët e deridjeshëm të Serbosllavisë, më 1 shtator 2016, në emrin e tradhtisë po ia pergatititi vendit çefinin dhe tabutin për të varrosur vendin. Ehu, Zoti ju vraftë e qen bir qeni. Po Kosova nuk është mall i juaj për t´ia falur të huajve! Këtë tokë na la ZOTI HISE ORE ZAGARË TË PUSHTUESIT. Dora e mallkimit dhe tradhtisë do ju ndjek pas kudo që të shkoni, për tradhtinë që ia keni berë vendit. Do të hyni në kronologjinë e historisë shqipare si tradhtarë të kombit, ndërkaq, rapsodët do t´ia kendojn këngën e tradhtisë më lahutë. Një gjë ju garantoj se ata deputet që janë të zgjedhur me votën e lirë të popullit, nuk do e votojn tradhtinë, kurse ata deputet që jane me vota te vjedhura,te blera hajnisht e tinzisht do ia bejnë “amin” për të varrosur gjymtyret e tokës së arbërit. Harrojn kuislingët se këtë borxh në rezën e portës së tyre le ta varin se do i mbesin borxh Shqipërisë Etnike sa të është toka e qielli. Brezat e ardhshem do i mallkojnë për jetë të jetëve këto qeveri kuislinge edhe për një gjë. Perse nuk u mbajt referendum për te pyetur populli…? KUJ I BESOJ UNË? Po e ripërserisë, në gazetë shpeshherë kam shkruar se nuk dihet besuar kësaj Qeverive kuislinge që që nga dita e parë janë vurë duke ia berë argatin djallit,por nuk duhet besura as krerve të opozitës dhe kapove të partive politike,sepse ju garantoj me kokë se janë të njejtit banditë,kusar, hajna,idiotë pa kurfarë dallimi nga këta, e tani u bene NDRYSHIME DHE KERKOJA GJITHMONE SE KOSOVES I DUHET NJE EPOKE E RE DHE,ERDHI DO I PERCJELLIM NJE NGA NJE HAPAT E TYRE. Nejse, si hajni Isa Mustafa nuk ia gje shoqin as në Ballkan e as në Evropë,ky është i lindur nga barku i nënës bishtdredhur dhe me kërthizë jashtë. Por, këta te opozitës e kanë vetem për vota dhe që nuk marrin pjesë në hajni. Janë hajna të fortë. Ta zëmë:neqoftëse nuk është kështu le të ngrenë padi penale kundër meje ose le te reagojn dhe t´ia numrojm njënganjë dhe t´i zbardhim faqet e historisë. Po a e dini ju more burra e gra te vendit tim, se disa i njoh personalisht dhe ja di pragun. Po a e dini ju se nuk kanë patur,sofrabezë për të shtruar nen sofër për t´i mbuluar këmbët nga troshat, a e dini ju more miq, se vetem nje kali të bardhe e kanë patur para luftës, po a e dini ju more miq, se nga fukaralleku,vellon-duvakun e nusës e kanë marrur në kojshi dhe nesër ia kanë kthyer prap. Po e dini ju more burra e gra te vendit tim se para luftës kanë shitur lengje dhe ata i thonin karakera,kazuza dhe ka u bënë pas luftës miliarderë si sheikët e Dubait.Po a e dini ju more miq, se kur ishin azilantë ishin dembela dhe i quanin rrugaç dhe dembela te Stambollit, a dini ju more miq, se kanë vrapuar pas grave si zagarët pas kockave… Ose: krejt thjeshte e kollaj.Secili fshat, qytet, i njeh dhe i di se ç´kishin këta banditë para luftës dhe pas luftës. Pra ju garantoj me kokë që të mos i besoni edhe ketyre banditëve të opozites,QE KANE MILIONA TE DEPONUARA NEPER  BANKA DHE SHTEPI ME TE FORTA SE TE BILL CLINTONIT DHE BILE KANE EDHE ME PISHINA!UH,ME FALNI ME BAZENA SE KETA RAP KU E KUPTOJN FJALEN PISHIN!?. Po na jemi dëshmitarë të kohës së banditët dhe hajnat e BANDES SE  Isa Mustafën DHE ATYRE PAZAREXHIVE e kanë vurë ne krye të qeverise. Po na nuk jemi të varfur në tru që të mos i kemi parë banditët dhe hajnat e opozitës se si silleshin vërdallë pas titistit dhe hajnit Isa Mustafa. Meritë e ketyre banditëve është se si silleshin me Isa Mustafën si kurvat që presin te semafori për hamshor Kongo.Eh, ju nuk e dini ku e kam fjalën hamshor Kongo vetem këta e din se e kanë provuar. Në fund, të fundit, keta e thonin  publikisht nuk ka vija te kuqe me askë për të bashkëpunuar ama në HAJNI JO PËR TË MIRËN E VENDIT.Turp për këta qen. Ne nga Zhuri i themi për te larguar qentë keshtu:qyp,qyp… Dhe krejt ne fund fare, unë,Reshat Badallaj-Zhuriani, nuk i kam besoj as Qeverive kuislinge,por as kuislingve në opozitë proserb e prorus te Kremlinit,që nuk kanë dallim fare që veprojn ngi e mos keput. Unë i besoj banorëve dhe pleqve qindvjeçar te asaj ane, që kanë kullotur bagëtinë, kanë degjuar zërin foshnjarak te femijve që kanë lindur ne këto bjeshkë ku lisat nuk e pyesin askë se sa i lëshojnë rrenjet thellë dhe janë shoqëruar me krisma pushkësh. I besoj këtyre pleqve qindvjeçar me plis të bardhë dhe shallvarën rreth kokës, që simbolizon çefinin e kanë mbartur me veti në kokë neqoftëse ka ra heroikisht në këto troje… Dhe merreni me mend, kuislingët i thonë:” babës,eja t´i tregoj mexhet…” Po nëqoftese behet hataja ne Kosovë dhe ia falen token e vendit “CRNA GORËS”, per veti blene me qindra hektare e mos e gezofshin per jete te jeteve,kush e morri pergjegjesin…? Ju kuislingët e sojit të Toptanve, i keni mpreh sakicat (sepatat) dhe i keni zënë pritë Kosovës, për t´i ra sakicë prapa kurrizit,por do vie koha që ju do i bartni thaset me veti për t´i mbledhur eshtrat,as rrasa e varrit nuk do ia drejtoj kurrizin,gur për varr nuk do te gjeni për emrin dhe vetëm zagarët e qentë do iu vijnë për vizite per t´iu peshurrur varrin me lezet. Nga kjo botë keni per te ikur me damkën e zezë të tradhtisë! Shkrimin po e mbylli me,Amanet brezave te ardhshem:”MOS KALONI KENDEJ PARI,JANË TË VARROSUR TRADHTAËT”. Kaq kësaj radhe nga unë,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,ZHUR,krahina e LUMËS,REPUBLIKA E SHQIPERISE.