EDHE KJO NA BANI VAKI !

EDHE KJO NA BANI VAKI !
 
SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
 
Skandalet dhe aferat diplomatike te Kosovës nuk jane te pakta,p or, qe ndodhe edhe kjo vaki me Xhamajken se kinse e njohu Republiken e Kosoves si shtet dhe vone doli rrene e kulluar nuk e ka nda askush mendjen qe do te ndodhe edhe kjo vaki naive. Ç´eshtë e verteta, kjo nuk eshte aspak per te habitur sepse vakia qe ndodhe n¨w vendin tone nuk ndodhe ne asnje vend te botes, pra as ne Afrike.
Kjo nuk eshte asgje tjeter pos qe me njerze primitiv, naiv dhe gjysem analfabet u bene hore para Serbise okupatore e mashtruese dhe para botes se qytetruar deshem apo s´deshem ta pranojm. Une personalisht per kete vaki te turpit nuk do i sulem as asaj beqareshes se vonuar ne Amerike, zonjes Çitaku, as Hashim te Brojes dhe as Kunjufces axhami, por komplet pushtetit JOSERIOZ DHE TE GJITHE ATYRE FAQEZINJVE QE JANE TE VESHUR NE XHAKETEN SHTETRORE.
Per punet qe behen ne te mire te shtetit, te popullit dhe te kombit, nuk duhet vrapuar pas meritave se kush po e ben i pari, qe i bie taman se ata zagaret qe vrapojn pas kermave ose si korbat pas kufomave te vdekura. Kjo rrene e kulluar kush e di se ndoshta e ka bishtin prapa, ndoshta kane dashur te vene ne loje Qeverine e re qe akoma nuk eshte ngritur ne kembet e veta,ose e kane futur ne loje  Kosoven per te bere hore para botes, sepse Serbia mashtruese qe eshte e lindur per keso marrezish nuk ka te ndalur.
Sidoqofte, Vlora Çitaku, nuk do te duhej qe Hashimit te Brojes t´ia jepte lajmin pa ardhur njohje me shkrim e  me vule, Hashimi i Brojes, nuk do te duhej te vraponte pas meritave dhe as Konjofca nuk do te duhej te merrej me yrysh dhe “yxhym”, pa u verteua mire kjo pune. A nuk eshte qesharake dhe joserioze kur filluan edhe falemenderimet drejt Xhamajkes dhe kjo i bie peshku ne det, e tigani ne flake. MOSNI BRE!
Personalisht, jem nga ata qe te miren dhe te keqen ta ndajm ne menyre kolektive duke i´a vure gishtin kokes herave te tjera te mos behemi axhami, por, per te mos e zgjatur shume, kesaj radhe edhe une dua te tregoj nje vaki dhe kush e kupton e kupton dhe kush nuk e kupton eshte puna Juaj.
“Nje çoban merre tufen e baktise dhe del ne bjeshke. Me veti merre edhe shume qen dhe njerin me te zotin prej tyre dhe qe kishte besimin e madh qe do i ruante bagtinë me mire se njeriu dhe me besnik, fillon ta ushtroj dhe ta provoj. E lidh me nje zinxhir dhe sa sa filloi te bie muzgu, i zoti i bertet: Sharo, ujku! Shara i fuqishem keput zinxhir dhe drej malit. Ujk nuk ka! , dhe kthehet i deshpruar. Heren e dyte, serish i zoti i bertete ne te njejten menyre pa patur ujk fare. Sharë, ujku! Shara pa nje pa dy, me tere forcen keput zinxhirin dhe drejt malit. Por, ujk nuk ka! Ehu, shara me gjuhe perjashta kthehet te vendi i tij dhe ofshane…
-Heren e trete, qoe Zot dhe me te vertet BIE UJKU NE TORISHTE! I zoti i kopese e degjon zhurmen e ujqeve dhe si i hallakatur kur e pa tufen e ujqve bertet:”sharë,ujku,ujku…”, shara nuk luan fare as vendin duke menduar se I ZOTI PO E RRENE DHE PO E MASHTRON. Ujku bene paterdi ne kopene e rrenacakut dhe mashtruesit dhe ikë pyllit, nderkaq, çoban zeza, i´a ve gishtin kokes dhe kurre me nuk e rreu qenin qe edhe ay nuk i besoi rrenave te tij…
Komentimi i metejm me duket i panevojshem!
Kaq kesaj radhe nga une, Reshat Badallaj-Zhuriani