Cila ishte rruga politike e Isa Mustafes…?

Cila ishte rruga politike e Isa Mustafes…?

TERË JETËN VEPROVE NË SHËRBIM TË SERBOSLLAVISË E KUNDER SHQIPTAREVE

*Perse kerkon sebepe gjithmone kur Kosova dhe shqiptaret ishin ne derexhe te vdekjes,e ben sepse paguhet nga qarqet serbo-ruse. Nga 700 shembuj, kesaj radhe po i japim disa shume te rendesishme dhe ne cilen kohe. Dhe, per çdo gje jam i hapur ne polemike, i gatshem te pergjigjem moralisht,penalisht dhe juridikisht

*Cili ishte roli i tij per Serbine Unike

*Ne kohen e luftes, bashke me serbianet formojn komisionin kunder “krimeve te UÇK-es”, te dates 19 nentor1988, te nenit 25, alineja 1 dhe neni 27,alineja 4

*Cili ishte roli i tij per shitjen e tokes se Kosoves, qe na kishte lene Zoti hise dhe jane mbrojtur me gjak

*Cili ishte roli i tij per “ZAJEDNICEN”

*Po, tani kur e tere bota ka rene permbys nga murtaja e zeze ose si po quhet CORONA VIRUSI, qe e ka perfshire Kosoven dhe te gjitha viset shqiptare, jetojn me ankth se nuk e di askush qe ngrihet nga shtrati i gjalle, ky kau qorr kerkon sebepe per te shpejtuar vdekjen e shpejt te Kosoves dhe qytetarve te saj, vetem per interesa te tyre personale

*Kjo kope gjarpinjesh nuk degjojn as zerin e miqeve tane qe te gjithe se bashku te luftojn semundjen.

*Çuditerisht, gjithmone ka kerkuar vdekjen e Kosoves ne momentet me kritike

 

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Me argatin e devotshem te Serbosllavise, Isa Mustafen, nuk kam luajtur me ashik bashke por, jam i detyruar t´ia perkujtoj shume gjera keti matufi plak se tere jeten ka qene argati i Serbosllavise titiste dhe kunder shqiptareve, bile ne kohen kur vendi dhe shqiptaret jo vetem qe ishin ne tehun e thikes te jete apo te mos jete,por kur vendi dhe kombi ishin ne derexhe te vdekjes.

Kesaj radhe nuk do te ndalem te shkruaj per argatin qe ja ka bere Serbise fashiste, tere jeten sepse te shkruash per kete matufin plak duhet jo me pak letra qe e mbulojn tere teritorin e vendit. Ky shkoflarg, Isa Mustafa, per meritat qe i´a ka bere Serbise fashiste qe zoteronte edhe makinerine me moderne te luftes, tere gjoksin e ka patur me medalje dhe ate deri ne kerthize. Gjaksorve serbian qe kane vrare e kane prere shqiptaret me sakice e hanxhar prapa kurrizit u ka ndejtur SUS dhe pastaj i ka denuar shqiptaret ne çdo tre rreshta. Roli i keti te paudhi ka qene teper i madh dhe i rendesishem kunder shqiptareve dhe kjo marimange e zeze eshte i te gjitha menxyrave qe kane ndodhur ne Kosove dhe ne viset tjera shqipfolese. Dhe, mbahet mend mire me derdellitjet e tij te mendjes se semure pikerisht ne kohen kur kembanat e mortit binin per Kosoven dhe kur nje tufw afijesh degjonin edhe frymarrjen e atdhetareve shqiptarw.

Dereziu, Isa Mustafa, nuk pushonte kurre per te treguar vetin si bajraktari me i madh titist kunder: “Nacionalizmit,seperatizmit, shovenizmit …shqiptarw”. U dallua ne diferencime dhe bashke me serbianet leshuan kosen  e vdekjes ne intelegjencen shqiptare dhe studentet kur plasi REVULUCIONI GJITHPOPULLOR NE KOSOVE DHE QE TRONDITEN  THEMELET E JOGOSLLAVISE TE SATRAPIT PLAK,JOSIP BROZ TITOS, me ndihmen e tij rane shume perosna ne haps dhe per shumke nuk dihej fati i tyre.

Ne nje tuf ujqesh te vetmuar shqipfolesish ishte edhe ky langaraq, Isa Mustafa, kryetradhtari Rrahman Morina dhe disa langonj tjere mjerisht shqipfoles kishin bere HATANË kunder shqiptareve. Ne kohen kur pushkaxhinjt serbian vritshin shqiptaret naten dhe i humbnim pa shej e pa dok, kjo kope tradharesh te nesrmen benin dyzen ahengu duke u zgerdhire dhe kendonin kenge çetnike me harmonike ngek,ngek,ngek…

Pa me te voglin dyshim ky ishte nje ujk-dhelper qe argati i tij u hynte ne pune Serbise vrastare dhe se vertete eshte keshtu tregon rruga e keti politike qe nga ajo kohe kur lokja e tij i´a kishte lidhur ushkuret mbrapsht pikerisht nga Serbia fashiste. Per merita i kishte ra hise te barte Stafeten e dinakut plak Titos, bile i kishte shtruar edhe qilim te kuq (shikoni foton qe kam publikuar une me heret, se si ule koken e e tij deri ne mes te kembeve, te varri i tij dhe bindu).

Murtaja kombetare, Isa Mustafa, kur ngordhw dinaku plak Tito, qe ishte edhe krimineli i peste boteror qe kishte vrare shqiptaret dhe kishte bere masakra gjithandej vajton taman si ata kurvat e kalamegdanit dhe akoma ka nostalogji per te,pa merak fare. Ketu jam i sigurt sepse akoma nder dej i buron gjaku i Serbosllavise.

Ne kohen e kasapit te Ballkanit dhe Evropes,kriminelit Slobodan Millosheviq, Isa zeza nuk ndalet kunder shqiptareve por vazhdon avazin duke lehur si zagari pas henes duke denuar çdo gjew shqiptare dhe duke lene NAMIN. Ishte bere si rangalle dhe vraponte kunder shqiptareve taman si ata korbat kur vraponin pas kufomave te vdekura, sepse u be krahu i djathe i burrit te shkines, Bubes,avokate nga Nishi,”supruga” e Rrahman Morines, qe bene katrahure dhe kasaphane Kosoven dhe mu per kete ne historin shqiptare hyri dhe ka mbetur EPOKA E RRAHMANZINJVE. Ne kete epoke te zeze,ky kau qorr, Isa Mustafa i binte fyellit vetem me nje vrime,pra, vetem kunder shqiptareve. Ky derezi,Isa Mustafa, doli me kerthize jashte kunder shqiptarve dhe po ashtu,i binte daulleve te shpuara taman si hajvan me oke.

Dihet botërisht se Dr. Isa Mustafa ka qenë titist i privilegjuar 1984-1988, ishte Kryetar i Këshillit Ekzekutiv, me vonë u bë aktiv në ndryshimet kushtetuese në dëm të Kosovës e në interes të Serbisë, që e adhuronte tej mase, duke marrë pjesë edhe në debate në RTP, për një SERBI UNIKE…

Prandaj, thash me larte se ne qofte se, fillojm te shkruajm per te bemat e tij kunder shqiptareve, duhet kalem qe te mbulohen fusha e male me letra dhe nuk dalin dhe pikerisht per kete edhe sot, Serbia fashiste Isa zezen e marrim si BIÇIM SE SI DUHET LUFTUAR PER SERBI…! Ndonese eshte munduar t´i fsheh faktet edhe ne faqen zyrtare te tij.

Kesaj radhe do shpalosi vetem disa sebepe te tij, dhe cili ishte roli qe i sherbeu qarqeve te huaja dhe sidomos ruse dhe serbe dhe ne po japim faktet dhe ne qofte se, nuk eshte keshtu une jam shume i hapur ne polemike bile i gatshem te pergjigjem moralisht,juridikisht dhe penalisht.

E para, ne kohen kur Kosova dhe qytetaret e saj  nga Serbia fashiste erdhi para vdekjes,kur u vrane me mijera shqiptarw,u dogjen te gjalle,u dhunuan me mijera dhe toka e saj u be shkrumb e hi,Isa Mustafa dhe banda e tij titiste, e dalur nga hiri i zezenajes dhe kopes te staneve te kesaj kulshedre, ky dhe te gjithe ata afijet qe i kishte rrotull vetes BASHKE ME SERBINE me daten 19 nentor 1988,kryetari i LDK-es, Ibrahim RUGOVA, KA MARRE VENDIM PER CAKTIMIN E E NJE KOMISIONI MBI HULUMTIMIN E KRIMEVE TE LUFTES DHE “KRIMEVE TE UÇK-ES”. Ky vendim eshte mbeshtetur ne nenet25,alineja 1 dhe neni 27,alineja 4 te Statutit te Lidhjes Demokratike te KOSOVES. Kryetar e keti komisioni ishte zgjedhur Eqrem Kryeziu dhe anetaret tjere qe do t´i publikojm nje nga nje. Me gjersisht mund te klikoni ne google dhe lexoni procesverbalin me shkrim te keti komisioni, botuar nga Reshat Badallaj-Zhuriani.

E dyta, cili ishte roli i kesaj kolere dhe babeziut,Isa Mustafa, per demerkacionin,pastaj per “Zajednicen dhe…

E treta,cili ishte roli i keti kokeloqe, Isa Mustafes per Gjykaten Speciale dhe une kam garantuar publikisht se shume me shume kane per te dalur shqipfoles qe une i quaj zagare te kesaj BANDE QE KANE DHENE MATERIAL KUNDER USHTRISE SE LAVDISHME TE UÇK-ES DHE ÇLIRIMTAREVE TE UDHEHEQUR NGA KOMANDANTI LEGJENDAR,BURRI I DRENICES DHE I KOMBIT ADEM SHABAN JASHARI.

E katerta, tani kur i tere globi eshte trazuar nga CORONA VIRUSI qe po vdesin mijera njerze per 24 ore, dua te them se kjo semundje vdekjeprurese ka goditur per vdekje edhe Kosoven dhe te gjitha viset shqiptare, ky kobezi dhe derezi, Isa Mustafa, qe e ka ne gjak tradhtine per te cilet paguhet per kete pune, ngritet nga varri dhe kerkon te beje hallakame,paterdi,PIFTI dhe katrahure Kosoven…!

Kesaj radhe per te vazhduar me tej, pyesim:Perse ky hajvan me oke, pikerisht ne kohen kur Kosova dhe kombi shqiptar ne pergjithesi eshte ne rrezik kerkon SEBEPE PER PLAGOSJEN E KOSOVES DHE GJAKDERDHJE…!?

Ky qelbesire, Isa Mustafa, nga grazhdi qe i afron Serbia dhe Rusia, nuk merret me pleqerine e tij qe Zoti i Madh e ka bere PIRISHAN,por vazhdon me avazin e vjeter, argatin per Serbine vrastare.

Ne fund, do t´i preferoja mjafte me se po te gje ndonje hata me e madhe, ne fakt, do te shpetonte vendi dhe do te ishte mire qe çdo dite t´i merre ilaçet…

Kaq kesaj radhe nga une,Reshat Badallaj-Zhuriani,Zhur,krahina e Lumes, Republika e Shqiperise

 

*Në këtë rubrikë botohen shkrime të autorëve edhe pse Revista nuk pajtohet medoemos me opinionin në fjalë, megjithatë, qartësojmë se nganjëherë (edhe pse „ Pa cenzurë“), jemi të detyruar të presim 2-3 fjalë apo shprehje.