Burra, ju kofshi shnosh! Vdiç banda e Dulles…

​Shkruan:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Sot, po e nisi shkrimin jo me ate kam thene,por, urdheroni e kerkoni sa e sa here kam thene se banda e Dulles erdhi me dredhi,jo me voten e popullit, me hile,jo per shtet por pushtet, jo per popull por per interesa te tyre peronale dhe nuk do te kane “ymer” per te perfunduar mandatin deri ne fund. Dhe, ne qofte se, ndalemi dhe mendojm me gjakftoftesi dhe esull:PERSE ASNJE BANDE QE NGA PAS LUFTA E DERI ME SOT NUK E PERFUNDOI MANDATIN E SAJ…?

Ndonese, komentimet e metejm jane te panevojshme, por jemi te detyruar te theksojm se keto banda e shkatrruan buxhetin e shtetit dhe na ben horë para botes se qytetruar. Bandat kerkonin mjegull per te vjedhur deri ne palce vendin dhe djersen e taksapaguesve dhe mos i´a pafshin hairin sa te jete toka e qielli. Perse e bien vendin ne kete gjendje, a ka buxhet vendi per çdo vit te shkoj ne zgjedhje,sa eshte papunesia ne Kosove, a ka mberri fukaralleku qe ka prekur qytetarin thika mish e asht…?

Populli nuk mashtrohet gjithmone, populli nuk u beson me mashtrimeve,rrenave, premtimeve boshe se eshte TRADHTUAR AQ SHUME SA NUK I BESON ME SE KURRE NUK VENDOSI VOTA E TYRE. Nuk kapet shteti duke i ra sakice e hanxhar popullit prapa kurrizit se duhet ditur se toka nuk sillet vetem per ato banda qe e kane me hile. More burra, po si erdhi BANDA E DULLES, KUSH E SOLLI…? Ajo qe flitet ne popull gjithandej nuk po e shkruaj se eshte teper RACISTE:” BANDEN E DULLES E PRUNI…, DHE E RREZOI …”

Shpeshhere shkrova se banda e Dulles eshte ne derexhe dhe ne shtratin e vdekjes janë duke dhënë shpirt edhe bandat e  tuxharve, hajnave dhe dhe pa fije turpi ,te pispillosur,me fedellek, hynin ne mezlisht, me duket se keta i thone KUVEND, duke mos menduar fare se çfare peshe te rende ka fjala KUVEND I REPUBLIKES. Lavdrimet ishin deri ne kupen e qiellit duke thene se kjo bande hileqaresh e sollen vendin tani ne binar duke  harruar se ofendonin nje popull te tere dhe mendonin se populli eshte thas me kashte dhe nuk e kupton.

Populli e kuptonte se kjo bande ndersehej nga jashte dhe mu per kete u be arene e faqes se zeze. Isa Mustafa, qe dihet boterisht se ka qene pioni i Titos, qe per sherbimin qe i´a ka bere Serbosllavise ka qene i dekuruar aq shume sa qe tere gjyksin e me poshte kerthizes e ka patur me medalje, ka qene hajni i Diaspores, argat i Rrahman Morines, qe ne historine shqiptare hyri si epoka e Rrahmanzinjve se shume shqiptarë u maltretuan,u burgosen dhe u vrnë duke i pergjakur rruget e Kosoves, ndersente Dullen e shkretë, po ju nuk e dinise çfare burri i mire, i urte dhe i kulturauar eshte BACI DULLA, po ra ne karremin e Isa Mustafes, qe del nga bishtat e UDB-es serbe dhe boterisht po ashtu, dihet se zyret e UDB-es ne Prishtine dhe ne Biligrad i ka shetitur me shume se dhomat e tij. Isa zeza, ky kaqel, nderseu edhe nipin e “DANILOS” (Danilo, ka qene xhai i Dritan Selmanajt, qe ne kohen e Serbise ka qene bukur larte me “çin” ne stacionin e milicise ne Therande -Suhareke, duke i shkokurdhuar shqiptaret dajak, hu gardhi dhe hu biki, per interesa te ngushta serbiane),ne beme dy shkrime dhe u lexuan jo me pas se 21.000 (njezete e njemije here) dhe kerkuam qe t´i zgjedhe dy rruge;polemiken publike gje qe jemi te hapur shume dhe i pranojm me kenaqesi dhe e dyta, te zgjedhe rrugen ligjore), pra e ndersente qe ne mezlisht te fut shamate dhe te beje hallakame dhe kur dihet se keta njihen familjarisht se per pushtet jane te verbuar nuk ndalej si femije i lazdruar duke llomotitur dhe ate pa fije turpi zihej me nje femer. Per mua personalisht aspak nuk eshte per te habitur sse ky lazdran nuk eshte burre, por, PIS MASHKULL se te pakten nuk duhej humbur elementet e kultures shqiptare, bile edhe as ZAKONET, ndaj femres. Ky pis mashkull u zu ne mezlisht me dy femrat me zonjne Osmani dhe zo.Saranda Bogujevci.

Kesaj radhe nuk dua t´iu zgjatem muhabetit dhe t´i bie rrotull, vetem dua t´iu perkujtoj atyre qe nuk e besonin kur thoja se BANDA E DULLES DHE E HAJNAVE ME TE MEDHENJ JO VETEM NE KOSOVE POR NE BALLKAN JANE NE SHTRATIN E VDEKJES DHE DO JAPIN SHPIRT…!

Kjo ndodhi dhe juve JU LASHTË ZOTI SHNOSH, SE VDIÇ BANDA E DULLES DHE MOS U KTHEFSHIN ME KURREN E KURRES, SE POPULLI ESHTE LODHUR ME MASHTRIME,RRENA,PREMTIME BOSHE. POPULLI KA NEVOJE PER NJE EPOKE TE RE DHE NJE JETE ME TE MIRE DHE ME BESONI SE KA MUNDESI. Por, duhet te ikin dhe te mos kthehen me kurre, bishtat e UDB-es, qe nder dej u buron gjaku, pansllavist, te mos kthen HAJNAT DHE TUXHARET QE AQ KEQ E VODHEN KOSOVEN QE NUK KA MUNDUR TE VJEDHW AS GJAKU I DRAGUTIN MIHAJLOVIQIT QE NE KOSOVE NJIHET SI DRAZH MIHAJLI.

Mjafte me, Kosova duhet ecur perpara. Kosova nuk ka kohe te ndahet si dele i zeze ne zemer te Evropes. Kosova, do te ngrihet ne kembet e veta dhe do te behet shembull se ka kapacitet per çdo gje. Me rendesi eshte te largohet VIRUSI nuk e kam fjalen per COVID 19, po fjalen e kam nga keta karaxhozw, dilinxhi, matrapaz, rrenacak dhe zag… shkuar z…

Dhe krejt ne fund fare, para deres veni ne karrike te mbuluar me meshqirin e bardhe se ndoshta dikush mashtrohet dhe ju vjen per krye shnosh. Nuk e besoj se keni ikur me damken e hajnise dhe tradhtise. Dora e mallkimit do ju ndjek kudo qe te shkoni se shume zullum i keni bere vendit dhe qytetarve te saj.

Ngushllimet e mia nuk jane per banden e Dulles dhe hajnat, por jane per ata qe jane mashtruar dhe i kane besuar. Nga ana ime ne vafshin xhehnem dhe nuk e kane mjafte…!

Kaq kesaj radhe nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, Zhur, krahina e Lumes, Republika e Shqiperise