ALBIN KURTI SHQIPTAR ËSHTË! NUK JEMI VRASËSIT E ASKUJT.

ALBIN KURTI SHQIPTAR ËSHTË! NUK JEMI VRASËSIT E ASKUJT.

O analista…

Kryeministri Albin Kurti nuk është populist.

Është aktori kryesor ,për Kosovën,i cili flet dhe me mençuri e hedh potezin në momentin e caktuar andaj edhe i ka hije roli që e aktron !

Shkruan: Refiqe R. Hamiti

Nga një vrimë e vogël në zemër , rrjedh e gjithë fuçia , me dashtë atdheun tënd.

Andaj rikujtojë se:

Kudo në botë për me mbrojt atdheun policët, ushtarët, flijohen,vrahen,viktimizohen për me mbrojtë popullin e vet .

Amerikanët , Britanikët dhe Francezët nga vendet e tyre kanë shkuar në Afganistan e në shumë vende në lindje, në ballkan,për një qëllim strategjik,madhor dhe fitimprurërs për vendin e tyre.

“Opinionistët e Kosovës”, shumë

të mjerë, po bëjn fushatë anti-Kosovë,e që sot për sot ,për moshën e tyre , është turp me ju bë thirrje, në vitin 2021, se kundër shkaut duhet t’jemi bashkë të gjithë, e jo me shfaq nxitje,urrejtje, ndaj Kryeministrit të tyre pse e ka emrin Albin Kurti!

Veprimet e tyre,edukata dhe kultura e tyre,dhe mënyra se si flasin , arsyetojnë ta kujtojnë:Budallallëkun që nuk kanë mundur ta mposhtin as hyjnitë.

Sepse në kohën e gurit dhe ilirisë, tek të parët tanë,kushtrimi për me i mbrojtë tokat dhe popullin, ka qenë pika ma e fort,më strategjime dhe më e qëndrueshme tek shqiptart për me e flijue edhe jetën .

Veç një shkëndijë ndez një mal, e të mos themi se sa shkëndija janë ndez për me kall armikun fund e krye,siç është serbia, në dekadat e fundit ,që për 80 vjet në trojet tona , ka mjell luftë speciale në mes nesh, ku fitimtar nga kjo , ka dal gjithmonë armiku ynë, me ndihmen e vet shqiptarve deri sa lindi LDK e Ibrahim Rugova në vitet e ’90 .

Duke dëgjuar dhe shikuar këto media ”shqipe-serbe”, sidomos nga këto media -paqavra,që po dominojnë në Kosovë, të shkon mendja qart , se këto media,këta analista, trupin e kan në Kosovë, a kokën dhe bishtin, e kanë nga ata që i financojnë,shumë e mundshme serbia,

me gjithë këtë bagazh mbrojtjeje ,e përqarjeje”, e ne pak dimë se kush po i financon, këta.

Kur njeriu shkruan, duket menjëherë a shkruan mirë apo keq. Por kur njeriu shkruan kundër unit kombëtar të tij,dhe rri përball të keqes kundër vetvetës , askush në botë nuk mund ta marrë vesh, a e bën ai këtë se është plot me mend apo se nuk ka mend fare?

Pra: këta analistat e Kosovës që janë bërë bashkë, sikur me i pas lind e njëjta nënë, këtyneherë kishin thënë : Se tumerruci për një dorë kashtë e vret samari mushkën. Por

Për një dorë ”kashtë”, shqipfolsi- analist e shet identitetin e tij kombëtar ,pa ju vu laku në fyt, nga askush, pra për qef . A janë në tokë të bukës këta?

Nuk thuhet kot: ”Për një pe, për një gjilpërë, vajti dëm një punë e tërë me dekada e çështjes kombëtare”, (mos e bëft zoti,sepse këta, këtë e duan), ku u derdh gjaku rrëke i gjithë dëshmoërve, (sipas analistave e gazetarëve të shitur, sepse analistat e vdekur për së gjalli ,si këta sot, po të ishin me mendët e tyre ,të mos ti shërbejn armikut me gjithë këtë bagazh shpifjesh. Bile kishin pyet dikend të mençur, se a e ka mirë Albin Kurti apo keq, e në opinjon nuk ishin dal bllof ashiqare ,sepse kjo të kujton atë thënjën e popullit ”Ujku mjegull kërkon ,këta analistat ,alias- gazetaruc po mundohen me lidh kalin me pe. E me ba mjegull kudo.

A lidhet kali me pe?

Është e gerditshme sa shumë zagarë ( më falni këtu, se ka shumë zagar që i rrinë besnik zotit të tij deri në përjetsi ) ,lehin kundër Kosovës studiove televizive e skutave të rrjeteve sociale pa fijen e turpit, as fijen e ndërgjegjjes.

Përmendi gjarprin ,bëjnë gati shkopin sepse më i keqi vëlla nuk merr hak për të bëmat e Serbis mbi shqiptar por po shtojn hasmërin, zbulohet që ky ”vlla” i thell, me dëkada paska qenë thëngjill i mbuluar.

Realisht tema e veriut nuk çon as në luftë as në tensione. Tensionet janë n’Prishtinë, në debatet debile me zagar të dobishem për kauzen serbe.

Sepse s’ka evropian as amerikan që nuk e kupton se në këtë rast Kosova ka të drejtë.

Marreveshja ka qenë teknike. Teknike duhet te shihet edhe situata sot.

Prandaj,ju gazetare shtiklla, ju opinjonist fukara në mend , mos lehni si zagar duke i ekzagjeru ,e deformu faktet se veç po e politizoni nje çështje teknikisht të mbyllur.

Nëse për reciprocitet e kundërshtoni qeverinë, a nuk jeni për mbrojtje të Republikës së Kosovës?

Thjeshtë, po dua ta di : a po jetoj në këtë Kosovë për të cilën është derdhur gjak apo atë që është nën Serbi?

Shumë i dyshimt ,shumë i paqart rreshtimi i juaj, ”gazetare shtiklla ”,që e ke ndërrue gëzofin veç për një zhgënjim të vogël tëndin dhe opinjonis pa dije dhe shkollë.

PS:

Kush ju bëri juve analista?

Kush ju bëri juve opinjonist!

Si komentoni, debatoni ju kështu?

A është e tepërt kjo me ju lexue,me ju dëgjue ,me ju shikue juve,në rreshtimin e juaj të padrejt dhe kontraverz!?

( Një kolege e imja e ka pas nxënës Mahmutin, mbrëm duke lexuar komentet në një portal, citojë: Ky portali i këtyre të shtiturve, kishte bërë pyetje :A është veprim i duhur i Qeverisë dërgimi i forcave të njësis speciale në veri?

Komenti i Mahmutit ishte perfekt.

I lumt!

Citoj siç është shkruar komenti:

”Esht interesant me kata njerz te ,quditshem . Rrezov se te mbyta ,qov se te mbyta, në nj an Shkiet, në nj an urrejtja per Albini dhe tuta e hupjes se karrikave privilegjeve po vendosen ne krah me dreqin e me ata qe na e kan pi gjakun me pamuk

poll andej

poll knej

zoti ju marroft”

Mahmuti ma i mençur se këta! Unë e njoh mirë!

Veç me 8 vjet shkollë është.

Tan jetën e vet ka punuar punëtor krahu, me djersë dhe nder, i ka ushqye kalamajt e tij shëndetshëm,e që janë pesë .

Të lumt Mahmut!

Me ty krenohet Kosova !

Me gazetaren shtikëll dhe me këta opinjonista, e analista s’po gjej shprehje çka me thënë,veç :Na mbyten budalltë.