rmt                                                                                                                                                                                                                        

Filozofi

Letėrsi

Opinione Kolumna Citate

Poezi - Prozė

Pastėr Shqip  Mėrgata

Ballina

Bashkėkohorėt

Gjysma e parė e
shek. XX

Rilindasit
Bejtexhianėt

Shkrimtarė tė huaj 

Nobelistėt

Letra tė hapura, Reagime, Komunikata 

Promovime, Pėrkujtime

Portete

Arkivi

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


 

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Shkimtarė tė huaj - Robert Burns

 

Robert Burns (1759-1796)

Robert Burns lindi nė Alloway, Ayrshire nė 1759 djal i William Burns (bujk), ishte mė i madhi nga shtatė fėmijėt e familjes. Rininė e tij e kaloi duke punuar nė fermėn e babait tė tij, dhe pavarėsisht nga varfėria, babai i mundėsoi arsimim shumė mirė sepse  me  kėmbėngulje angazhoi njė mėsues pėr tė dhe dhe vėllaun e tij mė tė rij Gilbert-in.

Nga mosha 15 vjeēare, i ra barra e punėtorit kryesor nė fermė. Pėr t’i ikur lodhjes, ai i rrekej shkrimit qė e bėntė tė haroj punėn e rėndė dhe tė vėshtirė duke medituar pėr njė botė mė tė mirė. Nė kėtė moshė edhe duelėn nė dritė vargjet e tij tė parė, odė pėr Skotllandėn dhe pėr gratė; « Nela ime e bukur ».
 
Kur babai i tij vdiq nė vitin 1784, Roberti dhe vėllai i tij e vazhduan bashkėrisht punėn nė fermė. Megjithatė, Robertin mė shum e tėrhiqte natyra romantike e poezisė dhe femrat (me tė cilat pati plotė aventura dhe disa fėmijė jashtėmartesorė nga tė cilėt edhe bineqėt me Jean Armour e cila mė vonė do tė bėhet bashkėshorte e tij), se sa lėvrimi i tokės. Nė kėtė kohė, pėr tė ikur nga puna e rėndė, ai planifikoi tė largohet drejt klimės sė Antiljeve.

Megjithėse nuk udhėtoi, ai  u dha pas pasionit tė vet tė parė dhe publikoi librin me poezi Poems, Chiefly in the Scottish Dialect, kryesisht nė dialektin skocez ku kendon pėr  dashuri tė « thyer ». Kėto kėngė u pranuan shum mirė nga lexuesit dhe nga kritika. Kjo e shndėrroi nė tė pėrkėdhelurin dhe nė krenari tė familjes. Me kėtė, ai ngriti dorė nga mėrgimi dhe filloi tė udhėtoj nėpėr vendlindje. Kėshtu mbėrrini nė Edinburg ku u bashkua me rrethin e shquar tė artistėve dhe shkrimtarėve tė cilėt tė prekur nga bukuria e poezisė sė tij e pranuan mirė (megjithėse mė vonė disa e quajtėn « poeti fshatarė ») dhe e pėlqyen punėn e tij poetike.

Nė mes tė viteve 1793 e 1818 iu botua kolekcioni A Select Collection Of Scottish Airs for the Voice  nė gjashtė volume dhe 114 kėngė tė tjera popullore. Qė nga kjo kohė, filloi tė konsiderohet si poet i parė romantik dhe gjithėmonė u shėrbeu gjeneratave si inspirim.

Fatkeqėsisht, Burns vdiq i ri, nė moshėn 37 vjeēare nga njė sėmundje e zemrės, sigurisht pasojė e lodhjes sė tepėrt me punėt e fermės qė nga koha mė e hershme. Vdekja e gjeti ditėn kur gruaja e tij Jean, lindi djalin e tyre tė fundit tė emėruar Maxwell. Nė varrim morrėn pjesė rreth 10.000 vetė. Nė kėtė kohe, lavdia e tij nuk kishte arritur as nga larg nivelin qė e fitoi mė pas.

Pas vdekjes sė tij, pėr ēdo vjet, pėr ditėlindje, Skotllandezėt nga do ku janė, organizojnė darkė dhe festojnė me krenari poetin e tyre, « haggis » (plėnc (plėndės) i mbushur me mish delje), zonjat dhe Whisky-n.


 

 


 

Laureta Miftari >
Vėshtrime filozofike

A e dini se...?

 
     
 

|Portali i citateve | |Citate sipas autorėve |

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| Lumturia| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Tė-pandara| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .