Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 

 

 


Ballina / Shkimtarė tė huaj - Alfred de Musset

 

Alfred de Musset (1810-1857)

Musset, lindi nė Paris mė 1810 nė njė familje tė pasur dhe tė kultivuar.

Duke filluar nga 1828 frekuanton *Cenacle-n romantik tė Charles Nodier (1780-1844), pra pas studimeve sė pari, tė drejtėsisė e mėtej tė mjekėsisė por qė kurrė nuk i kreu.

Mė dhetor tė 1830 pėsoi me komedinė e parė nė prozė « Nata venedikase ». Nga kėtu, fillon tė shkruaj « teatėr pėr fotele », do tė thot, drama tė thurrura pėr lexim e jo pėr paraqitje nė sqenė.

Mė 1833 takon shkrimtaren George Sand (1804-1876), emri i vėrtetė: Amantine Aurore Lucile Dupin) me tė cilėn qėndron nė Itali. Ndėrpresin bashkėjetesėn pėr gjithėmonė mė 1835.

Musset punoi nė bibliotekėn  e ministrisė pėr arsimim publik dhe mė 1852 u zgjodh nė Akademinė franceze.

Vdiq nė Paris mė 1857.

 

Veprat kryesore

Drama  
1830 Nata venedikase (pjesė njė aktėshe)
1833 Tekat (kapriēot) e Mariannė-s } Spektakėl nė fotelė
1834 Fantasio
1834 Lorenzaccio
1834 Ska shaka me dashurinė
Poezi  
1829 Tregime ngas Spagne dhe Italia
1833 Rolla
1835 → 1837 Netėt (katėr poema)
Roman autobiografik  
1836 Rrėfimet e fėmisė sė shekullit

 


 

 


 
     
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .