Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 


Ballina / Poezi dhe Prozė - Shaban CAKOLLI: TI KOSOVĖ SOT

 

Ti Kosovė sot


Poezi nga Shaban CAKOLLI:

TI KOSOVĖ SOT

Nėpėr mote
nėpėr shekuj
ti Kosovė
gjithė e pėrndjekur.

Kurrė s“ta ndanė
Kosovė gazepin
nėpėr flakė
n“shekuj ke ecur.

Pėrbindshėt,bajlozėt
s“ta ndalėn tėrmetin
gjithnjė tė lakmonin
pėr djep tė vetin.

Po ti sś m'poshte

o Nėnė e Madhe
dhe kurrė s“ju joshe
bishave barbare
Shqiptare linde,dhe mbete
Shqiptare.

Shkelė nėn thundėr
lidhė nė pranga
nuk duron mė Kosovė Nėna.

Jehoi zėri i Lirisė
nuk t“duroj i tha sllavisė
nėn flakė jetėn kam me nisė
se ti Kosovė nėnloke kėrkon jetė tė re

e lashtė Dardane,Shqipėri fole.

U mblodhėn tog
trimat pėr ēlirim
kanė zgjedhur rrugėn
qė tė qon n“shpėtim
nga do shqipja ku ka trima
vijnė si vetėtimė
ndritu nėnė tė shkėlqen fytyra
ta ruajmė krenari
mos i kurse trimat
mos tė dhimbsen dot
se pėr kėtė fole
tė duhen qė sot.

Digjesh,flakesh
por ti mbahesh
ēati trimash
n“kurorė malesh.
Shtrojė kanė tokėn
mbulojė qiellin
nuk lėnė korbat
tśa nxėnė diellin.

 
TRIMAT
Zjarrin qė ka Kosova
s’e ka Etna
as vullkanet nė Tokėn e Zjarrtė

Aty ku shpėrthen zjarri
ngrohet shqiptari 
me flakėn e lirisė

Mė bėnė trim dhe mua
ushtri e rritės
roje e Kosovės
dhe e shkėndijave tė gjakut
 

RRUGĖ ME GJAK E DRITĖ LIRIE

Tokėn tonė dhuratė prej Zotit
Kanė plagosur e vrarė motit
Kanė bėrė gjak e kanė bėrė vare

Mbi ty nėnė,o hallemadhe

Ti nga zemra nxore prushin
Rrasht pėr rrasht,luftė me pushtuesin
Bėre rrugė t“gjatė ēlirimtare
Jetė o vdekje pėr tokė shqiptare.

Shumė vigaj qėndrojnė krenar

Bijėt mė t“mirė
T'kombit shqiptar
Fyt n“kėtė shekull
Me pushtuesin
Ne e njohėm bacė Metushin,
Bardhoshin, Kadriun, Jusufin
Rexhepin, Nuhiun, Bajramin,Zahirin
Edmondin, Tahirin

Fytas nė shekuj me Sėrbi
Drenica hyn n“histori
O Drenicė,kėshtjellė e lashtė
Bėre luftėn,rasht pėr rrasht
Ēerdhe trimash nė Prekaz

Nė Prekaz u mund robėria
Nė Prekaz,zė fill historia
Jasharajt matėn trimėrinė
Pa pushtues e bėnė Shqipėrinė.
Mic Sokoli i Besianės
Zahiri ky trim i nėnės

Hajredinajt roje Gllogjanit
Nė Kosharė Agim Ramadani
Prag me prag e mbrojnė me gjak
Flamujt nė kulla i ngrisin lart

Qojnė mesazh trimat prej malit
Asnjė pėllėmbė si lėmė barbarit
Shtėpi pėr shtėpi,tym pėr tym
Kanė lindė nėnat nga njė trim
Se lėmė vendin nėn pushtim.

Kur Kosova thirri kushtrimin
Trimat tanė kanė lėnė mėrgimin
Vjen Fehmiu,tok me Xhevėn
Nė Kosovė me sjellė pranverėn.
LOT KOSOVE

Sllav e shkja
dhe djalli i zi
na lakmuan edhe gjelbrimin 
e fushave tona 
nė sy

As me vetėveten s’ lanė
tė flisnim njerėzisht
pėr njerėzimin
se njerėz s’ishin

Shkilnin tokėn tonė tė bukės
me thundrrat e tyre 
me brirė therrnin
qiellin e kaltėr 
tė bebėzave tona

Zjarrin qė ka Kosova
pėr liri tund dheun
dhe shpėrthen
deri nė qiell
duke djegur e pjekur
mustakėt e miu
nė fytyrat satanike

Kur shiu i lotėve pushoi
rreze lėshoi liria
dhe me foshnje u mbush shtėpia.

 

SA TĖ DUA KOSOVĖ

Sa tė dua Kosovė
edhe pse na ndanė
kjo largėsi
sikur tė bėhesha Shqiponjė
nė ēerdhe tjetėr s“isha hy.

Je pėr mua vend i dashur
tjetėr nė botė nuk kam pėlqyar
nėn njė shkurre,isha pėrplasur
shpirtin tim pėr tė ushqyar.

Foleja ime,larg mendje mos me qit
ne ēerdhen tėnde,mungon zogu yt
Nuk tė harroi,po tė pėrbehem
Mė ndriēo shtegun,qė tė mund tė kthehem.


KOSOVĖS

Kosovė
copė fushe e Edenit
me pėrmasa ėndrre
me qiellin
pėrplot shqiponja
nėpėr zemrat tona.

qė ngrejnė qerdhe


 

 

 
 

     
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .