Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

 


Ballina / Poezi dhe prozė - Shaban Cakolli: SHEKULLI S“NA BASHKOI

 

Shaban Cakolli

SHEKULLI S“NA BASHKOI


SHEKULLI S“NA BASHKOI

U shkri njė shekull

nė kalendar

Shqipėri nėnė e vjetėr

bijėt tė mbetėn tė ndarė

 

Shekulli vjetrohet

po njomet gjaku

Shqipėri Nėnė e dashur

ofroj djemat pranė pragu

 

Tė parėt tanė

e bėnė Shqipėrinė

nė mes hyri mortaja

na e ndau vėllazėrinė

 

Prandaj thirri gjithė kah janė

mos tė i merr i huaj nėnė kėmbė

Je mė e bukura nė gjithė dynjanė

Gjithė shqiptarėt tė kanė nėnė.

 

 

KRENARI E KOMBIT

M-endjendritur

E-tje kishe pėr Liri

 

T-rim kundėr armikut

U-rtėsi pėr vegjėli

 

SH-qiptarisht i ngritur

 

K-ryengritėjen

R-astėsisht nuk e nise

A-shtu e kėrkonte koha

S-llavia tėrbuar ishte

N-uk u trembe,nuk u kėrruse kurrė

I-she i pa lėkundur

Q-elitė nuk tė dobėsuan

I-she dhe mbete burrė

 

D-ashuri kishe

A-tdheun

J-asht i the sllavisė

K-y dhe ėshtė shqiptarė

O-Flamurtarė

F-orcove rininė tė ngjeshej

 

C-ili si ti?

 

 

TĖ TĖRBUARIT

 

I verbėroi magjia e zezė

Erdhėn tė verbėr,kurrė nuk u ngopėn

edhe na e bėnin zap tokėn

edhe na e kėrkonin kokėn!

Ata bijė kasapi

lakmia i kapi

tė ushqeheshin me mish arbėri

 

Duro zemėr

duro asht

tė pacipėt,e pa emėr

i hypnin kalit mbrapsht

desh na kapėrdiu

kjo bishė njeriu

se mendimi i tharbur

mėlqitė ua pat kalbur

u desh tė durohen njėqindvjet

Deri sa i kalli etja e vet.

 

 

NĖ KĖTĖ BOTĖ

 

Kupė qielli

e rruzull toke

sa mirė i krijove

O,Madhėshtia jote

 

Tė mbretėroi drejtėsia

puna,lumturia,jeta

Asgjė nuk krijove

nga urrejtėja

 

Po,urryesit

erdhėn vet

e bėnė shekullin,tėrmet

mė nė fund

e thyan qafėn e vet.

 

 

AMANET I VJETĖR

 

Tė vjetėr e kemi njė amanet

Dhe ky zė po thėrret

Shqipėria njėqind vjet shtet

dėgjoni,or pushtet

Nėna kėrkon,tė bashkoi djemtė e vet

Bijėt janė nda,janė shkėputur anash

Ne nuk po dėgjojmė klithma nėnash

E kush ia mohon nėnės fjalėt

E zė mallkimi nė kuvend me sllavėt

Kush fjalėt e nėnės,i quan sė koti

as nuk e don ligji,as nuk e don Zoti

 

Kush po kėrkon kėshtu

tė ndarė copė-copė

shqiptarėt tė i fus nė Europė

Na hedhin pluhur syve,dritėn na e bėjnė halė

Dojmė Europė tė bashkuar

me shqiptarė tė ndarė

 

Ndoshta Europa moderne

me kokėn lart

Ka sikur mė parė

shije tė thartė

ende tė bashkuar

nuk i don shqiptart

 

Nėna do sigurinė

Tė bėjnė grusht

Rininė e Qeverinė

nė Tiranė e Prishtinė

tė bashkojnė shqiptarėt

tė e bėjnė Shqipėrinė

Ashtu tė bashkuar

do tė jemi tė fortė

Kėshtu do tė na don

dhe zonja Europė.

 

   

QĖNDRESA

(BACĖ ADEM DEMAQIT)

 

Unė jam qėndresa

me vepėr e emėr

jam nisur tė shėnoj kthesa

Armiku ėshtė kalbur nė zemėr.

 

A-tdhe janė trojet dhe njerėzit e mijė

Deshėm dhe duam Liri

E morėt me padrejtėsi

Mundės do tė jeni gjithnjė

 

Den baba den

E jona ishte kjo tokė

Mė kot korbat i bjen

A tdheu ėshtė arma mė e fortė

Qėndresen dot nuk na e merr

Ishe dhe mbetesh,kriminel...


 

 


 

     
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .