Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Prozė e Poezi - Qėndresa Halili: Njė thėnje, njė shpėtim

 

Njė thėnje, njė shpėtim

Qėndresa Halili:

Njė thėnje, njė shpėtim

                            Ferizaj 2012

-Per ju  te dashur lexues:Une per ju shkruaj,ngaqe nuk mundem pa shkruar…

-Me pasuroni mua me  vlersim,jo me para

-Me permiresoni me nje kritike,jo me nje nenqmim

-Me ndihmoni me nje fjale te mire,jo me nje te keqe

-Me perkrahni me vullnetin qe me jepni,jo me nje tjeter gjesend

-Me besoni mua ,vetem atehere kur e bindeni veten per te me besuar

-Me falni nese ju bej te qani,por ate qka ndjej e shkruaj

-Me pyetni pa hezitim,dhe une do tu pergjigjem pa hezitim

-Me tregoni per gabimet,gabimet jane qe te permiresohen

-Jam ketu per ju,shkruaj per ju dhe do te krijoj vetem e vetem per ju…sepse jam njeri,jetoj me njeriun,dhe do te krijoj vetem per qenjen njeri!

-Me kerkoni…vetem nese ju me kerkoni,mund te shkruaj perseri!

-Me rrespekt :Qendresa Halili

 

Njė  thėnje, njė shpėtim

Qėndresa  Halili

 

 

                           Lindja

*Faza e pare e jetes quhet LINDJA

*Kam lindur,kam per te vdekur

*Pa lindur ,nuk do te kisha mundesi te njihja ty o jete

*Na deshti jeta,prandaj lindem

*Lindim pa asgje,vdesim pa asgje

*Atje dikush e filloi,dikush e mbaroi

*Lindim te forte dhe vdesim te dobet

*Nga zero,fillon gjithqka

*Qdo dite eshte e re,dhe sjelle diqka te re

*Qe nga lindja,une egzistoj

*Edhe ai apo ajo linden si une,edhe pse nuk jetojne si une

*Te gjithe e kemi te perbashket:Lindjen,jeten dhe vdekjen!

*Asgje pa ia filluar,nuk ia ka nisur

*Per jeten eshte fillimi I quajtur Lindje

*Qe nga lindja ,kam mesuar nje te vertete:Jam,do jetoj ,dhe do vdes…

*Qdo dite eshte e re,edhe qdo dite lind diqka e re

*Lindem pa kujtime dhe vdesim me to

*Vete lindja paraqet diqka te re,te panjohur,ēuditese!

*Linda duke qajtur,do vdes po ashtu

*Linda pa e njohur jeten,vazhdoj pa e njohur…do vdes pa e njohur!

 

                    Femijeria

*Femije,pa halle ,pa derte

*Pa u rrezuar ,pa ecur…askush nuk ka vrapuar

*Ate kohe femijerie doja problemet,pa e ditur se do te kem te tille gjithe jeten…

*Dikur isha nje vogelushe,enderroja vetem  si te rritesha e madhe…

*Ahe sikur te isha perseri femije…por s`mundem me…

*Kur je femije deshiron te behesh I rritur,e kur je I rritur deshiron te behesh femije!

*Vetem kur je femije qan pa arsye…

 *Jam femije,qka flas sdi

 *Pa qene femije,asnjeri nga ne su rrit

 *Sikur hapat e femijeve eshte edhe jeta

 *Te gjithe kemi qene femije…

 *Qka shoh  tregoj,qka degjoj flas,qka di them

 *Thoja si do te rritem,tash po them…si u plaka

 *Me mungojne lojerat e femijerise…me ato dikur une luaja,tash ato po luajn me mua,jam loder e jetes!

 *Po ta dija jeten e nje te rrituri,do te mbetesha  gjithmone femije!

 *Atehere doja te ecte koha me shpejte(te rritesha), tash dua te ndaloj(te mos plakem)

 *Me kalimin e femijrise -mesova q`eshte ajo,me kalimin e saj e  jetova edhe rinin,e me kohen  kam filluar te kuptoje edhe pleqerine!

 *Jeta eshte sikur hapat e femijes…

 *Qe nga femijerisa,me nuk jam femije

*Kur je femije doemos te gjithe te dojne,kur rritesh te gjithe te lendojne

*Kur isha femije prźt vetem dashurine,afersi,perqafime…kur rritesh prźt vetem tradhetin,largesin,ikjen…

 
                        Shoqeria

*Shoku I mire e kupton si gezimin,si dhimbjen

*Shoku per shokun ben dhe jep gjithqka

*Kerkoje nje shok,sepse kam dy duar

*Ti zgjasim njeri-tjetrit doren dhe kur nuk kemi nevoje

*Mos ndjej keqardhje,eja e me ndihmo

*Me shokun shoh me shume sesa vetem

*Duhet te japesh per te marre

*Mund te kete armiqsi,kur nuk ka miqesi

*Njeriu pa shoqeri ,si zogu pa liri

*Mund te kesh shume shoqeri,por pak te shpirtit…

*Me mire pak shoqeri e te shpirtit,sesa shume e te hiqit

*Shokun e mire e ki nje krahe te  forte,nje shtytje,nje ndihmes

*Nga nje gje e vogel prishet shoqeria,jo vetem nga gjerat e medhaja

*Behu I mire per shokun,por fillimisht me veten

*Po me kuptove pa folur,me ndihmove pa vepruar

*Shoku I vertete te njeh,edhe nese nuk te sheh

*Qe te kerkoshe ndihme ,duhet te japesh ndihme

*Por prap me mire pa shoqeri,sesa me shoqeri te keqe

*Largesia ne mes shoqerise se vertete nuk ndjehet ,sado qe te jete e madhe

*Shoku I mire vjen me ty edhe ne rrezikun me te madhe,ste le vetem

*Shokun mbaje si shoke,mos I jep titull tjeter

*Vetem dy shoke mund te jene te vertete,jo edhe I treti

*Vet njeriu eshte shoqeror,nuk munet te jeton pa shoqeri

*Shoku i mire te ben nje te mire,dhe nuk kerkon qe tia kthesh ate

*Te mire e nje shoku ,ktheje me te mire...nese nuk don qe te kthehet ndryshe!

Pėr Filolet: Shaban Cakolli


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .