Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Poezi dhe Prozė - POETJA E DASHURISĖ, MILE KASTRATI: FJALĖ ZEMRE

 

POETJA E DASHURISĖ

MILE KASTRATI

FJALĖ ZEMRE

Keto fjale qė mi tha zemėr

ethe shpirtit me pikojne

le te jene dhurate pėr ty

pėr te bukren kohen tone.

 

Le te jene si trendafil,

mbaje ne buze e neper goje,

merri mbaji shpirti im

se prej zemres ti dhuroj!

 

Gjdo petale ka nji mall,

ka nji fjale qė ma the mua,

ka njė zjarr e njė Dėshirė,

qė na mbeti pa u shuar...!

 

Gjith aroma qė e kane

ka burimin veē tek ty ,

ne ēdo puthje kur u dhame

vjen kjo ere plot dashuri.

 

Po ti fali keto fjale,

merri mbaji thell ne gji,

si kujtim te kohes tone

le te mbese dhurate pėr ty..

 

Ti ske faj qe vuaj une,

ti ske faj qe rri pa gjume,

jo jo zemer ti ske faj,

 

KA KOHĖ

Ka kohė qė s'shihemi dhe ndjej

si tė harroj une dalėngadal

si vdes tek une kujtimi yt

si vdesin flokėt dhe gjithēka.

 

Tani kėrkoj poshtė e lartė

njė vend ku ty tė tė lėshoj

nje strofė a notė, a njė brilant

ku tė tė lė, tė puth, tė shkoj.

 

Nė s'tė pranoftė asnjė varr

asnjė mermer, a morg kristal

mos duhet vallė prapė tė tė mbart

gjysėm tė vdekur, gjysėm tė gjallė.

 

Nė s'gjetsha hon ku tė tė hedh

do gjej njė fushė a njė lulnajė

ku butėsisht porsi polen

gjithkund, gjithkund tė tė shpėrndajė.

 

Tė tė mashtroj ndoshta kėshtu

dhe tė tė puth tė ik pa kthim

dhe nuk do dine as ne askush

harim ish ky a s'ish harim.

qe mi le syte ne vaj.

Fajtori i vetem jam une,

fajtor se te dua shume,

mekati i vetem dashuria,

ndershkimi i diteve te mia.

Dhe me beso ti o shpirt,

per kete faj vuaj denimin,

trishtim dhe lot ne sy,

deri ne fund te jetes time.

Veq nje here do te te lutem,

dhe ma thuaj mua ne sy,

a me ke dashur ndonjehere,

siq te kam dashur une ty.

Nese po do te me pergjigjesh,

eja me puth e me perqafo,

nese jo do te me pergjigjesh,

me mire me vrit dhe me harro.

 

 

MADHĖRI

O perėndi e gjithėpushtetshme

e universit te gjithesis

Bėj ē’tė duash me veten time

jam instrumenti yt i verbėr.

 

Nė jetė mė solle kaq shumė dhimbje

dhe shqetėsime pa mbarim

po s’jam ankuar kundėr teje

as me gojė e as me shkrim.

 

Tė jam nėnshtruar e tė nėnshtrohem

gjersa nė botė tė jem i gjallė

ndėn pushtetin tėnd tė pėrbotshėm

mė pėlqen tė jem skllav.

 

Ma ktheve gjuhėn nė pėrēartje

mė bėre plak me shpirt fėmijė

herė mė hodhe qefinin krahėve

herė mė ngrite gjer nė yje.

 

Mė hidh nė zjarr, nė det, nė ferr!

Mė hidh nė baltė, mė hidh nė hon!

Veē tė lutem mos mė lėr…

nė atė vend ku ti mungon.

 

Unė emrin tėnd e zė rrallė nė gojė

kjo do tė thotė qė nė zemėr e ruaj thellė

veē nė ndodhtė tė kthehem nė rrenojė

do tė dalėsh si legjenda mbi njė kėshtjellė

 

Unė emrin tėnd s’e kam vėnė nė asnjė vjershė

E s’do ta shkruaj as nė vargun mė me bujė

Kjo do tė thotė qė gjėrat me peshė

rrinė nė thellėsi dhe ėshtė zor t’i ngresh mbi ujė

  

E dashur NENE!

Po t’i shkruaj keto rreshta per te thene se:

-Per cdo sakrifice te vazhdueshme,te madhe apo te vogel,

-Per cdo dite e nate,qe me ke mbajtur ne barkun tend,

-Per cdo nate pagjumesie,qe ke kaluar prane djepit tim,

-Per cdo pike qumesht,qe kam mar nga trupi yt,

-Per cdo cast te bukur,kur ke luar me mua,

-Per cdo ninull,qe me ke kenduar kur me vije ne gjume…

-Per cdo hap qe ke hedhur,kur me ke cuar ne kopsht,

-Per cdo ndihmen tenden,per suksesin tim ne shkoll

-Per cdo lot qe ke derdhur per mua

-Per cdo lot qe me ke thare me faqen tende

-Per cdo lutje,urim dhe bekimin qe me ke dhene

-Per cdo ledhatim e shtrengim,qe me ka ngrohur shpirtin,

-Per cdo cast kur kam vene koken ne prehrin tend

Dhe per listen e pafund te gjerave,

 qe eshte e pamundur t’i permend ketu, te gjerave qe i di dhe nuk i di... 

TE FALENDEROJ , TY dhe ZOTIN QE JE NENA IME.

 

Zgjodhi:Shaban Cakolli


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .