Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Poezi dhe prozė - I verbėr ndaj sė vėrtetės

 

I verbėr ndaj sė vėrtetės


Cikli "Poetėt e rinj":

Vilson Junēaj

I verbėr ndaj sė vėrtetės

Nė jetė gjithkund mund tė gabosh,

Por a je nė gjėndje gabimet t'i korrigjosh?

Babai, nėna – familja duhet tė respektohen,

Sepse me askėnd tjetėr nuk mund tė ndėrrohen.

 

Kur ishe 8 vjeē babai tė bleu njė akullore,

Dhe ti as nuk e kape pėr dore.

Kur ishe 9 vjeē ai tė pagoi kursin e letersisė,

Ndėrsa ti me mijera herė ike larg shtėpisė,

 

Kur ishe 10 vjeē, tė bėri shetitje rreth qytetit,

Ti as nuk i the mirupafshim tė shkretit.

Kur ishe 11 vjeē ti zakonisht e injoroje,

Dhe kurrė nuk e bėje atė ēfarė mendoje.

 

Kur ishe 13 vjeē, ai tė sygjeroi se si t'i prisje flokėt,

Por nga turpi i dėgjoje vetėm shokėt.

Kur ishe 14 vjeē, ekskursionin nga ai e kishe tė paguar,

Ndėrsa ti asnjė letėr nuk u mundove pėr t'i shkruar.

 

Kur ishe 15, ai erdhi nga puna dhe kėrkonte pėrqafim,

Kurse ti u mbylle nė dhomė dhe mėsove pėr “provim”.

Kur ishe 16, ti ia more makinen e tij me vlerė,

Dhe e falenderove duke ia marrė pėrherė.

 

Kur ishe 17 ai nga ti priste njė telefonatė

Ti nuk e thirre, edhe pse nė teleefon ndenje gjatė.

Kur ishe 18 ai qau kur ti u diplomove,

Ndėrsa ti duke festuar me shokėt e tu e falėnderove.

 

Kur ishe 19, ai tė pėrgatiti pėr aventurėn e universitetit,

Kurse ti u largove pėr t'i bėrė qejfin vetit.

Kur ishe 25 vjeē ai tė pagoi dasmėn siē e imagjinoje,

Dhe ti ia shpėrbleve duke ikur me gruan qė doje.

 

Kur ishe 50 vjeē, ai u sėmur dhe vizitonte spitale,

Dhe ti pėr ta pyetur pėr shendetin asnjėherė nuk u ndale.

Pastaj ai vdiq njė ditė i vetmuar,

Vdekja e tij ra sikurse njė rrufe zemrėn ta kishte shpuar.

 

Pėr tė gjitha gjėrat qė si kishe bėrė u pendove,

Por tani shumė u vonove.

Duajini prindėrit, ata tė falėn jetėn dhe tė rritėn me lotė,

Dhe bėnė qė tė bėhėsh dikushi nė kėtė botė.


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .