Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Shkimtarė bashkėkohorė shqiptarė - Demir Krasniqi

 

Demir Krasniqi

Demir Krasniqi u lind mė datėn 10 Shkurt 1950, nė fshatin Tugjec tė Malėsisė sė Gollakut, komuna e Kamenicės. Gjatė jetės sė tij, ka ushtruar kėto profesione: Pedagog muzikor, Kėngėtar dhe rapsod popullor, kompozitor i kėngės dhe valles nė frymėn e melosit popullor burimor. krijues poetik i vargjeve tė kėngės popullore dhe rapsodike, mbledhės i folklorit burimor muzikor shqiptar, publicist i shumė studimeve etnomuzikologjike, radio – gazetar dhe gazetar hulumtues. 

Jeton, punon dhe krijon nė Gjilan.


Veprat e publikuara deri mė tani janė: 

“Mallėngjime e oshtima” – Prishtinė, 1993. 
“Qamili i Vogėl – zė qė nuk shuhet” ,( monografi) – Prishtinė, 1995, 
“Gjakon Kosova” – Gjilan, 1998, 
“Bejtė Pireva” – Gjilan, 2002, 
“Zeqir Maroca” – Gjilan, 2002, 
“Kėngė krismash lirie”I – Gjilan, 2003, 
“Kėngė krismash lirie” II – Prishtinė, 2003, 
“Familja Kurti nga Tugjeci” (monografi) – Prishtinė, 2004, 
“Shtojzovallet e Gollakut”, ETMMK – Prishtinė, 2005, 
“Kushtrim lirie” – Gjilan, 2005, 
“Liman Shahiqi – trimi i Gollakut” – Prishtinė, 2005, 
“Kroi i kėngės” – Gjilan, 2006, 
“Qamili i Vogėl – Kėngė pėrjetėsie” – Gjakovė, 2006, 
“Krenaria e Gollakut” – Gjilan, 2008 dhe 
“Diell lirie” – Gjilan, 2008. 


 

LISI FLET

Trungu i lisit me mua flet,
Me gjoks hapur gjithnjė mė pret,
Do t’ ma qajė mua njė dert,
Pėr njė dhembje e njė siklet!

Mirė se erdhe biri im,
Eja e ulu n’ trungun tim;
Ta tregoj njė muhabet –
Ku jetova 500 vjet!

500 vjet m’ruajti Malėsia,
Shumė pushuan nėn degė t’ mia!...
Sa shumė luftėra pėrjetova –
Ēdo furtune i pėrballova!

Shumė shenjėtarė mė morėn n thumba –
Trupi im mori shumė plumba!
Dhėmbėt e sharrės dhe sėpata –
S’ mė lanė t’qetė dita, as nata!

Breshėr, akuj m’ kanė rėndua,
Borė e shi mė kanė kaplua,
Nėn degė t’mia  kaloi shkau,
Porse rrėnjėt s’mund t’mi thau!

Sa luftėtarė kėtu u strehuan ,
Sa rreziqeve iu shpėtuan ,
Sa grigja kėtu  mrizuan  ,
N’ vapa zhegu u freskuan !...

Degėt e mia kur u plakėn –
Dikush n’ zgor  ma futi flakėn  !
Dikush erdh pa mendje koke –
M’ preu me sharrė e m’shtriu pėr toke!

Ma preu trupin pa mėshirė – 
Mori gjithė ēka  pata t’mirė,  
Pėr kujtim ma la veē trungun,
Kalimtarėt m’shikojnė si cungun!

Tugjec – Gollak , mė 29 Prill 2012. 

Pėr Filolet, zgjodhi: SHABAN CAKOLLI


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .