Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon 

Sully Prudhomme 
( Paris 1839 - Chatenay-Malabry 1907)  

   
 

René franēois Armand Prudhomme ėshtė fėmi i njė familje komersante me nivel tė lartė ekonomik dhe shoqėror. Nė fillim i punėsuar por i dėshpruar nga puna si inxhenier, u largua pėr nė Paris ku filloi studimet nė drejtėsi. Pas studimeve, i neveritur nga puna e stazhistit tek njė noter, vendosi t’i jepet poezisė e kėtė ia mundØsonte edhe pasuria e vet dhe kėshtu nė moshėn njėzet e gjashtė vjeēe nxorri nė dritė pėrmbledhjen e parė me poezi  Stances et Počmes (1865) (Stanca* dhe poema). Ky libėr u pranua shum mirė nga  Charles-Augustin Sainte-Beuve** e me kėtė suksesi u arrit rrufeshėm. Vaza e thyer recitoj anė e mbanė. Ky sukses i bėri tė mundshėm bashkėpunimin nė Parnasse themeluar nga Leconte de Lisle e kjo e pėrforcoi akoma mė tepėr dėshirėn dhe mundin e Prudhomme-it drejt perfeksionimit tė vėrtėtė.

Mė 1869, doli nga shtypi libri me poezi Les Solitudes (Vetmimet). Vjershat kėtu marrin karakter filozofik e ky zhanr vėrtetohet me pėrkthimin e vargjeve De la nature des choses (1869), (Natyra e gjėrave) tė Lukrecit.

Gjatė rretthimit tė Parisit, Sully Prudhomme u angazhua nė garden mobile ku nga tė ftohtit, lodhja dhe mungesa tė tjera tė shumta i sollėn njė paralizim, pasojat e tė cilit i bajti gjatė tėrė jetės.

Ky pėrjetim si dhe soditjet mbi luftėn janė tema e librit Impressions de guerre  (Pėrshtypjet nga lufta). Vepra e tij me poezi filozofike vazhdon nė Les Destins (1872) (Fatet) pas sė cilės i rreket njė vjershėrimi mė intim e sentimental me Les Vaines Tendresses ( 1875) (Dashuritė e kota).

Nė vijim shkroi dy poema tė gjata qė lirisht mund tė themi se paraqesin pėrkryerjen e tij filozofike : La Justice (1878) (Drejtėsia) dhe Le Bonheur (1888) (Lumturia). Mė 1886 boton pėrmbledhjen La Révolte des fleurs (Revolta e luleve) dhe Le Prisme (Prizma)

Mė 1881, Sally Prudhomme u zgjodh nė Akademinė franceze, kurse me 10 dhetor 1901, iu nda Ēmimi Nobėl pėr vepėr jetėsore. Kėtė ēmim, ai ia dhuroi fondacionit  « Shoqata e njerėzve tė letėrsisė ». Kjo shoqatė ndanė ēmime pėr poezi mė tė mirė.

 

Veprat poetike:

  • Stances et Počmes, 1865
  • Les Épreuves, 1866
  • Les Solitudes, 1869
  • Les Destins, 1872
  • La France, 1874
  • Les Vaines tendresses, 1875
  • Le Zénith, počme, 1876
  • La Justice, 1878 
  • Poésie, 1865-1888
  • Le Prisme, poésies diverses, 1886
  • Le Bonheur, 1888
  • Épaves, 1908

 

  • *lloj poezie lirike
  • **shkrimtar, poet e kritik francez si dhe redaktor me ndikim nė Globe.


 

Rradhitje sipas vitit:

• 1901 : R.S Prudhomme
• 1902 : Th. Mommsen  
• 1903 : B. Bjornson
• 1904 : Frédéric Mistral dhe José Echegaray 
• 1905 : H. Sienkiewicz  
• 1906 : G. Carducci
• 1907 : Rudyard Kipling
• 1908 : R. Eucken
• 1909 : Selma Lagerlöf
• 1910 : P. von Heyse  
• 1911 : M. Maeterlinck  
• 1912 : G. Hauptmann  
• 1913 : R. Tagora  
• 1914 : nuk u nda
• 1915 : Romain Rolland
• 1916: von Heindestam
• 1917 : Karl Gjellerup dhe H. Pontoppidan 
• 1918 : nuk u nda
• 1919 : Carl Spitteler
• 1920 : Knut Hamsun  
• 1921 : Anatole France  
• 1922 : J. Benavente
• 1923 : W. B. Yeats
• 1924 : W. Reymont
• 1925 : G. B. Shaw 
• 1926 : G. Deledda
• 1927 : Henri Bergson  
• 1928 : Sindgrid Undset
• 1929 : Thomas Mann  
• 1930 : Sinclair Lewis
• 1931 : Erik A. Karlfeldt
• 1932 : J. Galsworthy
• 1933 : Ivan A. Bounine
• 1934 : Luigi Pirandello
• 1935 : nuk u nda
• 1936 : Eugene O'Neill
• 1937 : R. M. Du Gard
• 1938 : Pearl Buck
• 1939 : F. E. Sillanpaa
• 1940 : nuk u nda
• 1941 : nuk u nda
• 1942 : nuk u nda
• 1943 : nuk u nda
• 1944 : J. V. Jensen
• 1945 : Gabriela Mistral
• 1946 : H. Hesse
• 1947 : André Gide
• 1948 : Thomas S. Eliot
• 1949 : W. Faulkner
• 1950 : B. Russel
• 1951 : Par Lagerkvist
• 1952 : F. Mauriac
• 1953 : W. Churchill
• 1954 : E. Hemingway
• 1955 : H. Laxness
• 1956 : J. R. Jimenez
• 1957 : Albert Camus
• 1958 : Boris Pasternak (u refuzua).
• 1959 : S. Quasimodo
• 1960 : S-J. Perse
• 1961 : Ivo Andriq
• 1962 : John Steinbeck
• 1963 : Georges Séféris
• 1964 : J-P Sartre (u refuzua).
• 1965 : M. A. Shollohov
• 1966 : S. J. Agnon dhe Nelly Sachs
• 1967 : M. A. Asturias
• 1968 : Y. Kawabata
• 1969 : Samuel Beckett
• 1970 : A. Solzhenjicin
• 1971 : Pablo Neruda
• 1972 : Henrich Böll
• 1973 : Patrick White
• 1974 : E. Johnson dhe Harry Martinson
• 1975 : E. Montale
• 1976 : Saül Bellow
• 1977 : V. Aleixandre
• 1978 : Issac B. Singer
• 1979 : O. Elytis
• 1980 : Ceslaw Milosz
• 1981 : Elias Canetti
• 1982 : G. G. Marquez
• 1983 : William Golding
• 1984 : Jaroslav Seifert
• 1985 : Claude Simon
• 1986 : Wole Soyinka
• 1987 : Joseph Brodsky
• 1988 : N. Mahfouz
• 1989 : Camillo J. Cela
• 1990 : Octavio Paz
• 1991 : N. Gordimer
• 1992 : Derek Walcott
• 1993 : Toni Morrison
• 1994 : Oe Kenzaburo
• 1995 : S. Heaney
• 1996 : W. Szymborska
• 1997 : Dario Fo
• 1998 : José Saramago
• 1999 : Günter Grass
• 2000 : Gao Xingjian
• 2001 : V. S. Naipaul
• 2002 : Imre Kertész
• 2003 : J. M. Coetzee
• 2004 : Elfriede Jelinek
• 2005 : Harold Pinter
• 2006 : Orhan Pamuk
• 2007 : Doris Lessing
• 2008 : J-M Le Clézio
• 2009 : Herta Müller
• 2010 : Mario V. Llosa

• 2011 : Tomas Tranströmer
Ballina


Ballina                                                                                                                                                                                         Kreu i faqes
 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .