Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon 

Bertrand Russell

(1872 - 1970)

   
Russell lindi nė Uells, nip i Kryeministrit (John Russell), Bertrandi konsiderohet themelues i logjikės moderne. Pas humbjes sė hershme prindėrve, ai gjen nė matematikė mėnyrėn pėr tė plotėsuar mungesėn e tyre dhe pėr fituar sigurinė e vete shpirtėrore.

Para se gjithash Russell ishte logjicien dhe kėshtu bashkė me Alfred North Whitehead zhvillon njė sistem tė logjikės matematike tė bazuar nė njė analizė abstrakte tė tė menduarit (1913). Betejat e tij pėr qetėsi dhe objekcion dhe tė ndėrgjegjes e shtyjnė tė lėrė postin e tij tė mėsimdhėnėsit  nė Trinity College e pėrpos kėsaj ai edhe burgoset disa herė.

Russell i jepet filozofisė nėn ndikimin e David Hume dhe George Edward Moore. Ndėrtoi metodėn e vet "atomizmin logjik" , metodė kjo, pėr analizimin e propozimeve komplekse duke bė  reduktimin e tyre nė njė sistem (atomist) propozimesh elementare. Pas pėrpjekjeve tė pa suksesshme pėr tė themeluar shkollė nė Beacon Hill sipas bindjeve tė veta mbi arsimimin, i jepet shkrimit si gazetar, shkrimtar dhe konferencier.

Mes viteve 1938 dhe 1944, Russell jep mėsim nė Shtetet e Bashkuara por i ndalohet mėsimdhėnia pėr shkak tė pozitave tė tij kundėr fesė, pėr mbrojtjen e lirisė seksuale dhe pėr moskonformizmin e tij.

Me tė kėthyer nė Angli, Russell kundėrshton ashpėr pėrdorimitn e energjisė bėrthamore pėr qėllime ushtarake. Ēmimi Nobel pėr Letėrsi i vitit 1950, nuk ndalet para pengesave pėr tė vazhduar betejėn e tij kundėr Luftės sė Vietnamit, pėr tė cilėn krijoi bashkė me  Jean-Paul Sartre "gjykatėn ndėrkombėtare" kundėr krimeve tė luftės). Ai madje, nė moshėn 89 vj. u ndalua gjatė njė demonstrate kundėr bombės atomike.

I talentuar dhe i shumanshėm, Bertrand Russell arrin rezultate si filozof, epistemologjist, moralist dhe polemist. Nė frontin politik, ėshtė aktivist i krahut tė majtė, angazhohetr pėr humanizėm, paq, mendim tė lirė, antikomunist qė nga udhėtimi e tij nė BRSS nė vitin 1920, Ka bindjet e veta socio-liberale qė i afrohen anarkizmit.

Disa nga veprat:

    Problemet e Filozofisė (1912)
    Principia Mathematica (me A. N. Whitehead, 1913)
    Kah liria: socializmi, anarkia dhe sindikalizmi (1918)
    Hyrje nė filozofinė e matematikės (1919)
    ABC-ja e Relativitetit (1925)
    Ajo qė unė besoj (1925)
    Pse unė nuk jam i krishter (1927)
    Sjelljet (Doket) dhe parimet e moralit (1929)
    Martesa dhe morali (1932)
    Pushtimi i lumturisė (1930)
    Edukata dhe rendi shoqėror (1932)
    Historia e filozofisė perėndimore (1946)
    Njohuria e njeriut, qėllimi dhe kufijtė e saj (1948)
    Ndikimi i shkencės mbi shoqėrinė (1952)
    Feja dhe Shkenca (1957)

Pėrktheu dhe adaptoi: Filolet 

 

Rradhitje sipas vitit:

• 1901 : R.S Prudhomme
• 1902 : Th. Mommsen  
• 1903 : B. Bjornson
• 1904 : Frédéric Mistral dhe José Echegaray 
• 1905 : H. Sienkiewicz  
• 1906 : G. Carducci
• 1907 : Rudyard Kipling
• 1908 : R. Eucken
• 1909 : Selma Lagerlöf
• 1910 : P. von Heyse  
• 1911 : M. Maeterlinck  
• 1912 : G. Hauptmann  
• 1913 : R. Tagora  
• 1914 : nuk u nda
• 1915 : Romain Rolland
• 1916: von Heindestam
• 1917 : Karl Gjellerup dhe H. Pontoppidan 
• 1918 : nuk u nda
• 1919 : Carl Spitteler
• 1920 : Knut Hamsun  
• 1921 : Anatole France  
• 1922 : J. Benavente
• 1923 : W. B. Yeats
• 1924 : W. Reymont
• 1925 : G. B. Shaw 
• 1926 : G. Deledda
• 1927 : Henri Bergson  
• 1928 : Sindgrid Undset
• 1929 : Thomas Mann  
• 1930 : Sinclair Lewis
• 1931 : Erik A. Karlfeldt
• 1932 : J. Galsworthy
• 1933 : Ivan A. Bounine
• 1934 : Luigi Pirandello
• 1935 : nuk u nda
• 1936 : Eugene O'Neill
• 1937 : R. M. Du Gard
• 1938 : Pearl Buck
• 1939 : F. E. Sillanpaa
• 1940 : nuk u nda
• 1941 : nuk u nda
• 1942 : nuk u nda
• 1943 : nuk u nda
• 1944 : J. V. Jensen
• 1945 : Gabriela Mistral
• 1946 : H. Hesse
• 1947 : André Gide
• 1948 : Thomas S. Eliot
• 1949 : W. Faulkner
• 1950 : Bertrand Russel
• 1951 : Par Lagerkvist
• 1952 : F. Mauriac
• 1953 : W. Churchill
• 1954 : E. Hemingway
• 1955 : H. Laxness
• 1956 : J. R. Jimenez
• 1957 : Albert Camus
• 1958 : Boris Pasternak (u refuzua).
• 1959 : S. Quasimodo
• 1960 : S-J. Perse
• 1961 : Ivo Andriq
• 1962 : John Steinbeck
• 1963 : Georges Séféris
• 1964 : J-P Sartre (u refuzua).
• 1965 : M. A. Shollohov
• 1966 : S. J. Agnon dhe Nelly Sachs
• 1967 : M. A. Asturias
• 1968 : Y. Kawabata
• 1969 : Samuel Beckett
• 1970 : A. Solzhenjicin
• 1971 : Pablo Neruda
• 1972 : Henrich Böll
• 1973 : Patrick White
• 1974 : E. Johnson dhe Harry Martinson
• 1975 : E. Montale
• 1976 : Saül Bellow
• 1977 : V. Aleixandre
• 1978 : Issac B. Singer
• 1979 : O. Elytis
• 1980 : Ceslaw Milosz
• 1981 : Elias Canetti
• 1982 : G. G. Marquez
• 1983 : William Golding
• 1984 : Jaroslav Seifert
• 1985 : Claude Simon
• 1986 : Wole Soyinka
• 1987 : Joseph Brodsky
• 1988 : N. Mahfouz
• 1989 : Camillo J. Cela
• 1990 : Octavio Paz
• 1991 : N. Gordimer
• 1992 : Derek Walcott
• 1993 : Toni Morrison
• 1994 : Oe Kenzaburo
• 1995 : S. Heaney
• 1996 : W. Szymborska
• 1997 : Dario Fo
• 1998 : José Saramago
• 1999 : Günter Grass
• 2000 : Gao Xingjian
• 2001 : V. S. Naipaul
• 2002 : Imre Kertész
• 2003 : J. M. Coetzee
• 2004 : Elfriede Jelinek
• 2005 : Harold Pinter
• 2006 : Orhan Pamuk
• 2007 : Doris Lessing
• 2008 : J-M Le Clézio
• 2009 : Herta Müller
• 2010 : Mario V. Llosa

• 2011 : Tomas Tranströmer
Ballina

 

 

 

Pėr tė plotėsuar kėtė faqe:

Kliko mbi foton e postės! >>>
ose pėrdor kėtė adresė:
lrm@filolet.com


 
     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .