Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon 

Maurice Maeterlinck

(1862-1949)

   
 

Maurice Polydore Marie Maeterlinck Bernard ėshtė shkrimtar belg frankofon  nga Flandria. Lindi nė Gand (Gent) me 29 gusht 1862 dhe vdiq nė Nice, mė 5 maj 1949. Ėshtė fitues i Ēmimit Nobel pėr Letėrsi mė vitin 1911.

Maurice Maeterlinck ėshtė i pari nga tre fėmijėt e kėsaj familje frankofone borgjeze, borgjeze, e shum  konservator. Pas studimeve nė kolegjin jezuit tė Shėn Barbara-sė nė Gent, Maeterlinck botoi nė 1885 poezitė e frymėzim parnassian tė Belgjikės sė Re. Mandej, shkoi nė Paris, ku u takua me shumė shkrimtarė tė cilėt do tė ndikojnė tek ai, si Stéphane Mallarmé dhe Villiers de l'Isle-Adam… Ky i fundit e njoftoi atė me pasuritė e idealizmit gjerman (Hegel, Schopenhauer). Nė tė njėjtėn kohė, Maeterlinck njihet me veprėn e Ruysbroeck-ut l’Admirable, mistik flamand i shek . tė XIV tė cilit i pėrktheu shkrimet e titulluar Stolitė e netėve spirituale.

Nė kėtė frymė, ai iu pėrkushtua Novalis-it dhe hyn nė kontakt me romantizmin e Iena-s (Gjermani, 1787-1831, rreth August-it, Friedrich Schlegel-it dhe revistės Athenä eum), pararendės tė drejtpėrdrejt tė simbolizmit. Veprat e botuara tė  Maeterlinck-ut nė mes tė 1889 dhe 1896 janė krijime me ndikim gjermanik.

Nė gusht 1890 ai u bė i famshėm brenda natės, nė sajė tė njė artikull tė bujshėm tė Octave Mirabeau « Le Figaro » mbi Princeshėn Maleine.
Nė vitin 1895, ai u takua kantarisėn Georgette Leblanc, motra  e Maurice Leblanc-ut, me tė cilėn mban, rreth 1897, njė sallon nė Paris nė Villa Dupont Fort: vendtakim, ne mes tjerash tė Oscar Wilde, Paul Fort, Stéphane Mallarmé, Camille Saint-Saens, Anatole France, Auguste Rodin. Nė 1902, shkroi Monna Vanna, ku luan Georgette Leblanc. Jetoi me te deri nė vitin 1918 e mė vitin vijues u martua me aktoren e re Renée Dahon tė cilėn e pat njohur qė mė 1911.
Maurice Maeterlinck, ngriti pallatin e vet, Orlamonde, rezidencė kjo shumė e kėndshėme, ku jetoi me gruan e tij.

Nė 1921, ai nėnshkroi njė manifest kundėr flamandizimit tė Universitetit frankofon tė Gand-it (Gent), 

Ēmimin Nobel pėr Letėrsi e fitoi nė 1911, mandej me 12 janar 1920, fitoi le Grand Cordon de l'Ordre de Léopold dhe mė pas, Mbreti Albert nė vitin 1932 e shpalli Kont. Nė 1935, gjatė njė qėndrimi nė Portugali, shkruante parathėniet e fjalimeve politike tė Kryetarit Salazar: Revolucion nė paqė. Nė vitin 1939, ai shkoi nė Shtetet e Bashkuara pėr tėrė  kohėzgjatjen  e luftės. U kėthye nė Francė nė vitin 1947. Vdiq nė Nice nė vitin 1949.

Adaptoi: Filolet

 Veprat:

(Titujt e origjinalit)  

Serres chaudes
La Princesse Maleine
L’Intruse
Les Aveugles
Les Sept Alladine et Palomides
Intérieur
La Mort de Tintagiles
Aglavaine et Sélysette
Le Trésor des humbles
Douze
La Sagesse et la destinée
Ariane et Barbe-Bleue
Sœur Béatrice
La Vie des abeilles
Monna Vanna
Joyzelle
L’Oiseau bleu
L’Intelligence des fleurs
La Mort
Marie-Magdeleine
L’Hōte inconnu
Le Miracle de saint Antoine
Le Grand Secret
Les Fianēailles
La Puissance des morts
La Vie des termites
La Vie de l’espace
La Grande Féerie
La Vie des fourmis
L’Araignée de verre
La Grande Loi
Avant le grand silence
L’Autre Monde ou le cadran stellaire
Jeanne d’Arc
Bulles bleues

 Prona e Maeterlinck-ut ku jetoi me gruan Renée Dahon

 

Rradhitje sipas vitit:

• 1901 : R.S Prudhomme
• 1902 : Th. Mommsen  
• 1903 : B. Bjornson
• 1904 : Frédéric Mistral dhe José Echegaray 
• 1905 : H. Sienkiewicz  
• 1906 : G. Carducci
• 1907 : Rudyard Kipling
• 1908 : R. Eucken
• 1909 : Selma Lagerlöf
• 1910 : P. von Heyse  
• 1911 : M. Maeterlinck  
• 1912 : G. Hauptmann  
• 1913 : R. Tagora  
• 1914 : nuk u nda
• 1915 : Romain Rolland
• 1916: von Heindestam
• 1917 : Karl Gjellerup dhe H. Pontoppidan 
• 1918 : nuk u nda
• 1919 : Carl Spitteler
• 1920 : Knut Hamsun  
• 1921 : Anatole France  
• 1922 : J. Benavente
• 1923 : W. B. Yeats
• 1924 : W. Reymont
• 1925 : G. B. Shaw 
• 1926 : G. Deledda
• 1927 : Henri Bergson  
• 1928 : Sindgrid Undset
• 1929 : Thomas Mann  
• 1930 : Sinclair Lewis
• 1931 : Erik A. Karlfeldt
• 1932 : J. Galsworthy
• 1933 : Ivan A. Bounine
• 1934 : Luigi Pirandello
• 1935 : nuk u nda
• 1936 : Eugene O'Neill
• 1937 : R. M. Du Gard
• 1938 : Pearl Buck
• 1939 : F. E. Sillanpaa
• 1940 : nuk u nda
• 1941 : nuk u nda
• 1942 : nuk u nda
• 1943 : nuk u nda
• 1944 : J. V. Jensen
• 1945 : Gabriela Mistral
• 1946 : H. Hesse
• 1947 : André Gide
• 1948 : Thomas S. Eliot
• 1949 : W. Faulkner
• 1950 : B. Russel
• 1951 : Par Lagerkvist
• 1952 : F. Mauriac
• 1953 : W. Churchill
• 1954 : E. Hemingway
• 1955 : H. Laxness
• 1956 : J. R. Jimenez
• 1957 : Albert Camus
• 1958 : Boris Pasternak (u refuzua).
• 1959 : S. Quasimodo
• 1960 : S-J. Perse
• 1961 : Ivo Andriq
• 1962 : John Steinbeck
• 1963 : Georges Séféris
• 1964 : J-P Sartre (u refuzua).
• 1965 : M. A. Shollohov
• 1966 : S. J. Agnon dhe Nelly Sachs
• 1967 : M. A. Asturias
• 1968 : Y. Kawabata
• 1969 : Samuel Beckett
• 1970 : A. Solzhenjicin
• 1971 : Pablo Neruda
• 1972 : Henrich Böll
• 1973 : Patrick White
• 1974 : E. Johnson dhe Harry Martinson
• 1975 : E. Montale
• 1976 : Saül Bellow
• 1977 : V. Aleixandre
• 1978 : Issac B. Singer
• 1979 : O. Elytis
• 1980 : Ceslaw Milosz
• 1981 : Elias Canetti
• 1982 : G. G. Marquez
• 1983 : William Golding
• 1984 : Jaroslav Seifert
• 1985 : Claude Simon
• 1986 : Wole Soyinka
• 1987 : Joseph Brodsky
• 1988 : N. Mahfouz
• 1989 : Camillo J. Cela
• 1990 : Octavio Paz
• 1991 : N. Gordimer
• 1992 : Derek Walcott
• 1993 : Toni Morrison
• 1994 : Oe Kenzaburo
• 1995 : S. Heaney
• 1996 : W. Szymborska
• 1997 : Dario Fo
• 1998 : José Saramago
• 1999 : Günter Grass
• 2000 : Gao Xingjian
• 2001 : V. S. Naipaul
• 2002 : Imre Kertész
• 2003 : J. M. Coetzee
• 2004 : Elfriede Jelinek
• 2005 : Harold Pinter
• 2006 : Orhan Pamuk
• 2007 : Doris Lessing
• 2008 : J-M Le Clézio
• 2009 : Herta Müller
• 2010 : Mario V. Llosa


Ballina

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .