Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon 

Selma Lagerlöf
(1858-1940)

   
 

Selma Lagerlöf, romansiere suedeze, lindi mė 1858 nė Marbacka tė Suedisė, nė njė tė lashtė tė Värmland-it. Mes viteve 1885/95 punon si mėsuese pranė shkollės pėr vajza nė Lndskrona. Mė 1890 nga gazeta e pėrkohshme Idun, iu nda cmimi pėr novelė mė tė mirė pėr pesė kapitujtė e saj Gösta Berlings saga qė u publikua vitin vijues. Duke filluar nga 1895, hoqi dorė prej mėsuesisė dhe udhtoi nė Itali (1895), Palestinė dhe Egjipt (1899) dhe njiherit iu pėrkushtua letėrsisė.

Vepra e saj mė e njohur, Udhėtimi i mrekullueshėm i Nils Holgersson-it, ėshtė nė tė vėrtetė njė kėrkesė ndaj saj pėr tė ju mėsuar gjeografinė e atdheut shkollarėve tė Suedisė. Suksesi i madh i librit i mundėsoi asaj tė riblej pasurinė familjare nė Marbackė, tė shitur mė 1887. Mė 1919 Selma Lagerlöf u largua definitivisht nga shtėpia e saj dimėrore nė Falun dhe u vendos nė Marback ku edhe shndrroi shtėpinė e ēiflikut tė saj nė rezidencė neoklasike. Aty edhe vdes me 1940.

Selma Lagerhöf  ėshtė femra e parė tė marrun  ēmimin Nobėl mė 1909 si dhe e para e zgjedhur nė Akademinė suedeze.

Vepra e saj gjeti frymėzim nė legjendat dhe historinė e regjionit tė Värmland-it, bukuritė e tė cilit u pėrshkruan me imagjinatė tė madhe lirike dhe nė njė mėnyrė tė mrekullueshme.

Nė webfaqen e Akademisė suedeze, Sven Delblanc shprehet :


Rezidenca ku jetonte Selma

"Selma Lagerlöf ėshtė suedeze e nordike, por pėrveē kėsaj, ėshtė provinciale, gjė qė shpjegon forcėn e saj. Ripėrsrirja letrare shpesh duket tė buthton nga perandoritė "kulturore" tė Islandės, Irlandės e Amerikės Latine. Värmland ėshtė njė nga krahinat periferike, tė largėta, tė izoluaar nga qendrat kulturore tė Evropės. Shtresat e larta, fisnikėria e e imėt, pronarė,- tė cilėt ishin vetėm njė shtresė e pakicė, u detyruan tė mbėshteten nė talentet e tyre personale pėr tė luajtur njė kuartet Haydn-it, pėr tė prezentuar njė skemė, lexim me pasion, e me zė tė lartė tė novelave historike tė Walter Scott-it, Dickens-it, Dumas, Carlyle-it, dhe sidomos duke treguar histori. Arti i historisė gojore ėshtė pėrjetėsuar nė shtėpi ēifligarėsh qė mezi ia tejkalonin madhėsisė sė fermave fermave. Kjo krahinė ishte evetėdijshėme pėr rangun e vet dhe pėr pėrgjegjėsitė e saja kulturore, kurse bazat shoqėrore dhe ekonomike, ishin tė aferta me fshatarsin. Traditat dhe legjendat e shtresave tė gjera popullore depėrtuan pra gjer nė sallone. Tradita epike dhe folklorike transmetohej nga gratė. Kjo ishte gjendja qė veēonte Marbacka-nė, shtėpinė ku Selma Lagerlöf kaloi vitet e rinisė".

Veprat kryesore:

 • Gösta Berlings saga, roman, 1891 (Legjenda e Gösta Berlings-it)
 • Osynliga länkar, 1894
 • Antikrists mirakler, 1897
 • Drottningar i Kungahälla, novela, 1899
 • En herrgårdssägen, roman, 1899
 • Jerusalem, roman nė du volume (1901-1902)
 • Jerusalem i Dalarna, 1901
 • Herr Arnes penningar, novela, 1904
 • Kristuslegender, 1904
 • Liljecronas hem, 1911
 • Körkarlen, roman, 1912
 • Kejsarn av Portugallien, 1914
 • Troll och människor, t. 1, 1915 ; t. 2, 1921
 • Bannlyst, roman, 1918
 • Zachris Topelius (1920)
 • Mårbacka, 1922
 • Löwensköldska ringen, 1925
 • Charlotte Löwensköld, 1925
 • Anna Svärd, 1928
 • Ett barns memoarer, 1930
 • Dagbok för Selma Ottilia Lovisa Lagerlöf, 1932
 • Höst : berättelser och tal, 1933
 • Från skilda tider, t. 1, 1943 et t. 2, 1945
 • Julklappsboken : och andra berättelser, tregime, 1993
 

Rradhitje sipas vitit:

• 1901 : R.S Prudhomme
• 1902 : Th. Mommsen  
• 1903 : B. Bjornson
• 1904 : Frédéric Mistral dhe José Echegaray 
• 1905 : H. Sienkiewicz  
• 1906 : G. Carducci
• 1907 : Rudyard Kipling
• 1908 : R. Eucken
• 1909 : Selma Lagerlöf
• 1910 : P. von Heyse  
• 1911 : M. Maeterlinck  
• 1912 : G. Hauptmann  
• 1913 : R. Tagora  
• 1914 : nuk u nda
• 1915 : Romain Rolland
• 1916: von Heindestam
• 1917 : Karl Gjellerup dhe H. Pontoppidan 
• 1918 : nuk u nda
• 1919 : Carl Spitteler
• 1920 : Knut Hamsun  
• 1921 : Anatole France  
• 1922 : J. Benavente
• 1923 : W. B. Yeats
• 1924 : W. Reymont
• 1925 : G. B. Shaw 
• 1926 : G. Deledda
• 1927 : Henri Bergson  
• 1928 : Sindgrid Undset
• 1929 : Thomas Mann  
• 1930 : Sinclair Lewis
• 1931 : Erik A. Karlfeldt
• 1932 : J. Galsworthy
• 1933 : Ivan A. Bounine
• 1934 : Luigi Pirandello
• 1935 : nuk u nda
• 1936 : Eugene O'Neill
• 1937 : R. M. Du Gard
• 1938 : Pearl Buck
• 1939 : F. E. Sillanpaa
• 1940 : nuk u nda
• 1941 : nuk u nda
• 1942 : nuk u nda
• 1943 : nuk u nda
• 1944 : J. V. Jensen
• 1945 : Gabriela Mistral
• 1946 : H. Hesse
• 1947 : André Gide
• 1948 : Thomas S. Eliot
• 1949 : W. Faulkner
• 1950 : B. Russel
• 1951 : Par Lagerkvist
• 1952 : F. Mauriac
• 1953 : W. Churchill
• 1954 : E. Hemingway
• 1955 : H. Laxness
• 1956 : J. R. Jimenez
• 1957 : Albert Camus
• 1958 : Boris Pasternak (u refuzua).
• 1959 : S. Quasimodo
• 1960 : S-J. Perse
• 1961 : Ivo Andriq
• 1962 : John Steinbeck
• 1963 : Georges Séféris
• 1964 : J-P Sartre (u refuzua).
• 1965 : M. A. Shollohov
• 1966 : S. J. Agnon dhe Nelly Sachs
• 1967 : M. A. Asturias
• 1968 : Y. Kawabata
• 1969 : Samuel Beckett
• 1970 : A. Solzhenjicin
• 1971 : Pablo Neruda
• 1972 : Henrich Böll
• 1973 : Patrick White
• 1974 : E. Johnson dhe Harry Martinson
• 1975 : E. Montale
• 1976 : Saül Bellow
• 1977 : V. Aleixandre
• 1978 : Issac B. Singer
• 1979 : O. Elytis
• 1980 : Ceslaw Milosz
• 1981 : Elias Canetti
• 1982 : G. G. Marquez
• 1983 : William Golding
• 1984 : Jaroslav Seifert
• 1985 : Claude Simon
• 1986 : Wole Soyinka
• 1987 : Joseph Brodsky
• 1988 : N. Mahfouz
• 1989 : Camillo J. Cela
• 1990 : Octavio Paz
• 1991 : N. Gordimer
• 1992 : Derek Walcott
• 1993 : Toni Morrison
• 1994 : Oe Kenzaburo
• 1995 : S. Heaney
• 1996 : W. Szymborska
• 1997 : Dario Fo
• 1998 : José Saramago
• 1999 : Günter Grass
• 2000 : Gao Xingjian
• 2001 : V. S. Naipaul
• 2002 : Imre Kertész
• 2003 : J. M. Coetzee
• 2004 : Elfriede Jelinek
• 2005 : Harold Pinter
• 2006 : Orhan Pamuk
• 2007 : Doris Lessing
• 2008 : J-M Le Clézio
• 2009 : Herta Müller
• 2010 : Mario V. Llosa


Ballina


Ballina                                                                                                                                                                                         Kreu i faqes

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .