Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

Portal  Nobelistėt

   

 Kenzaburō Ōe
(1935- )
Shkruan:
Nathalie de Moulignac

 

 

Kenzaburō Ōe lindi mė 1935, nė njė qytezė japoneze tė ngritur nė ishullin Shikoku. Aty u rrit dhe ky vend do tė jetė dekori kryesor i veprės sė tij. Nė moshėn shtatėmbėdhjetė vjeēare, Kenzaburō largohet pėr nė Tokjo ku i kryen studimet e gjuhės frenge dhe nga fundi i vitit 1950 publikon novelat e para por suksesin nismėtar e arrin me « Njė aferė personale » mė 1964. Shkruan gjithashtu romane dhe kritikė letrare. Ėshtė specialist i William Blake-ut, Malcolm Lowry-t dhe Dante-s.

Vepra e tij ėshtė posaēėrisht e orientuar me angazhime politike tė majta dhe me analizė psikologjike. Ėshtė gjeni i pėrshtatjes sė origjinalitetit dhe natyralizmit. Pėrplotė fragmente jetėshkrimore janė njė ahkoqitje sociologjike dhe historike me njė imagjinatė tė paaritshme nga shkrimtarė tjerė bashkėkohorė japonez.

Mė 1958 i ndahet ēmimi Akutagawa, distinkcion mė i lartė japonez; mė 1989 merr ēmimin Europalia kurse mė 1994 i ndahet ēmimi Nobėl pėr Letėrsi e kjo ėshtė njė mirėnjohje e pakrahasueshme ndėrkombėtare pėr autorin Kenzaburō.

 Ujėdhesa Shikoku, parje nga anija

 

Veprat: (pėrkthimet e titujve nga gjuhė tė ndryshme)

 • Kafsha pėr t’a ushqyer (飼育, Shiiku, 1958)
 • Kėshtu vdiq i riu i politizuar (政治少年死す, Seiji syōnen shisu, 1961)
 • Agwii, monstra e mjegullave (空の怪物アグイー, Sora no kaibutsu Aguii, 1964),
 • Sėnime nga Hiroshima (ヒロシマ・ノート, Hiroshima nōto, 1965) (ese)
 • Aferė Personale (個人的な体験, Kojinteki na taiken, 1965), A personal matter, 1969) (roman).
 • Na thoni si t’i mbijetojmė ēmendurisė sonė (われらの狂気を生き延びる道を教えよ, Warera no kyōki wo ikinobiru michi wo oshieyo, 1966) (novela).
 • Loja e shekullit (万延元年のフットボール, Man'en gannen no futtobōru, 1967) (roman), Gallimard, 1985
 • Loja e sinkronizmės (同時代ゲーム, Dōjidai geimu, 1979)
 • Zgjohuni ju tė rinj tė kohės sė re (新しい人よ、眼ざめよ, Atarashii hito yo mezameyo, 1983) (novela)
 • Une existence tranquille, Gallimard, 1995
 • Egzistenė e qetė (静かな生活, Shizuka na seikatsu, 1990) (tregime)
 • Njė familje nė rrugė tė shėrimit (tregime), (Kaifuku suru kazoku, 1995
 • Unė nga Japonia e paqartė (あいまいな日本の私, Aimai na Nihon no watashi, 1995),
 • Shisha no ogori, Hato, Seventeen (novela)

 

Natalie de Moulignac
Pėrktheu dhe adaptoi: Filolet

 

 

 

Nobelistėt

Rradhitje sipas vitit:

• 1901 : R.S Prudhomme
• 1902 : Th. Mommsen  
• 1903 : B. Bjornson
• 1904 : Frédéric Mistral dhe
José Echegaray 
• 1905 : H. Sienkiewicz  
• 1906 : G. Carducci
• 1907 : Rudyard Kipling
• 1908 : R. Eucken
• 1909 : Selma Lagerlöf
• 1910 : P. von Heyse  
• 1911 : M. Maeterlinck  
• 1912 : G. Hauptmann  
• 1913 : R. Tagora  
• 1914 : nuk u nda
• 1915 : Romain Rolland
• 1916: von Heindestam
• 1917 : Karl Gjellerup dhe
H. Pontoppidan 
• 1918 : nuk u nda
• 1919 : Carl Spitteler
• 1920 : Knut Hamsun  
• 1921 : Anatole France  
• 1922 : J. Benavente
• 1923 : W. B. Yeats
• 1924 : W. Reymont
• 1925 : G. B. Shaw 
• 1926 : G. Deledda
• 1927 : Henri Bergson  
• 1928 : Sindgrid Undset
• 1929 : Thomas Mann  
• 1930 : Sinclair Lewis
• 1931 : Erik A. Karlfeldt
• 1932 : J. Galsworthy
• 1933 : Ivan A. Bounine
• 1934 : Luigi Pirandello
• 1935 : nuk u nda
• 1936 : Eugene O'Neill
• 1937 : R. M. Du Gard
• 1938 : Pearl Buck
• 1939 : F. E. Sillanpaa
• 1940 : nuk u nda
• 1941 : nuk u nda
• 1942 : nuk u nda
• 1943 : nuk u nda
• 1944 : J. V. Jensen
• 1945 : Gabriela Mistral
• 1946 : H. Hesse
• 1947 : André Gide
• 1948 : Thomas S. Eliot
• 1949 : W. Faulkner
• 1950 : B. Russel
• 1951 : Par Lagerkvist
• 1952 : F. Mauriac
• 1953 : W. Churchill
• 1954 : E. Hemingway
• 1955 : H. Laxness
• 1956 : J. R. Jimenez
• 1957 : Albert Camus
• 1958 : Boris Pasternak (e refuzoi).
• 1959 : S. Quasimodo
• 1960 : S-J. Perse
• 1961 : Ivo Andriq
• 1962 : John Steinbeck
• 1963 : Georges Séféris
• 1964 : J-P Sartre (e refuzoi)
• 1965 : M. A. Shollohov
• 1966 : S. J. Agnon dhe
Nelly Sachs
• 1967 : M. A. Asturias
• 1968 : Y. Kawabata
• 1969 : Samuel Beckett
• 1970 : A. Solzhenjicin
• 1971 : Pablo Neruda
• 1972 : Henrich Böll
• 1973 : Patrick White
• 1974 : E. Johnson dhe
Harry Martinson
• 1975 : E. Montale
• 1976 : Saül Bellow
• 1977 : V. Aleixandre
• 1978 : Issac B. Singer
• 1979 : O. Elytis
• 1980 : Ceslaw Milosz
• 1981 : Elias Canetti
• 1982 : G. G. Marquez
• 1983 : William Golding
• 1984 : Jaroslav Seifert
• 1985 : Claude Simon
• 1986 : Wole Soyinka
• 1987 : Joseph Brodsky
• 1988 : N. Mahfouz
• 1989 : Camillo J. Cela
• 1990 : Octavio Paz
• 1991 : N. Gordimer
• 1992 : Derek Walcott
• 1993 : Toni Morrison
• 1994 : Oe Kenzaburo
• 1995 : S. Heaney
• 1996 : W. Szymborska
• 1997 : Dario Fo
• 1998 : José Saramago
• 1999 : Günter Grass
• 2000 : Gao Xingjian
• 2001 : V. S. Naipaul
• 2002 : Imre Kertész
• 2003 : J. M. Coetzee
• 2004 : Elfriede Jelinek
• 2005 : Harold Pinter
• 2006 : Orhan Pamuk
• 2007 : Doris Lessing
• 2008 : J-M Le Clézio
• 2009 : Herta Müller
• 2010 : Mario V. Llosa

• 2011 : Tomas Tranströmer

Ballina

 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .