Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 
 

 

 

Portal  Nobelistėt

   

 George Bernard Shaw
(1856-1950)
Shkruan:
Nathalie de Moulignac

 

 

George Bernard Shaw lindi mė 26.07. 1856 nė Dublin nė njė familje tė fisnikėrisė protestante dhe morri njė kulturė tė gjėrė letrare dhe muzikore. Nė moshėn njėzet vjeēare, shkoi te nėna e tij nė Londėr, e cila jetonte e ndarė nga burri alkoolik,George filloi tė interesohet pėr ekonomi politike dhe socializėm. Zbuloi  Marksin dhe u pajis me ide tė tija. Pėrveē angazhimit tė tij si aktivist politik, ai u bė kritik i artit dhe muzikės, mandej i dramės si dhe autor i shumė eseve.

Pas njė pėrpjekje tė madhe pėr tė botuar pesė romanet e tij si fillestar tė cilėt nuk bėnė aspak bujė, George Bernard Shaw duke filluar nga 1892 iu rrek teatrit dhe shkroi mbi se pesėdhjetė pjesė. Zhvilloi njė stil karakteristik me humor, ku edhe arriti tė njihet si mjeshtėr i padiskutueshėm i teatrit anglez. Nė veprat e tij tė hershme tė angazhuara shum nė jetėn shoqėrore por jo aq tė luajtura, Shaw shqyrtonte keqtrajtimet e kohės sė tij. Vepra qė i dha hov nė botėn letrare qe pjesa « Heroi dhe Soldieri » (The Hero and the Soldier (1894) qė u vu nė sqenė mė 1894 nė SHBA. Me kėtė, fillon fama e tij ndėrkombėtare.


Shtėpia ku jetonte G.B. Shaw

Nė kėtė kohė, ai frekuanton « Fabian Society » ku takohet me Charlotte Payne Townshend me tė cilėn martohet mė 1898. I prekur nga sėmundja dhe ngarkesa e punės sė pandėrprerė ai zvoglont pak aktivitetin politik. Martesa dhe sukseset e shtynė qė tė ndėrpres gjithashtu edhe me jetėn e bohemit qė bėnte por nuk ndėrpreu aktivitetin e tij pėr ēėshtjet sociale. Filloi ti jepet plotėsisht veprimtarisė letrare duke shkruar pjesė nė tė cilat i tallė konformizmat shoqėrore. Me talent tė rrallė, me famė tė madhe ndėrkombėtare dhe me punė tė palodhshme ai arrin tė bėhet laureat i Ēmimit Nobėl pėr Letėrsi mė vitin 1925. Mė 1939 i ndahet « Oscar » pėr sqenarin e adaptuar pėr kinema tė « Pygmalion », nderim tė cilin nuk e ēmonte gati aspak ; statuetėn e pėrdorte si shul pėr mbylljen e dyerėve tė shtėpisė.

Aktiv gjer nė ditėt fundit tė jetės, vdiq nė moshėn 94 vjeēare mė 2. 11. 1950 nė Ayot Saint Lawrence.

 

Veprat mė tė njohura :

Romane

 • Immaturity
 • Cashel Byron's Profession
 • An Unsocial Socialist
 • The Irrational Knot
 • Love Among the Artists

 

Dramė

 • Mrs. Warren's Profession (1893)
 • The Hero and the Soldier (1894)
 • Candida (1894)
 • The Man of Destiny (1896)
 • The Devil's Disciple (1896)
 • Caesar and Cleopatra (1898)
 • Man and Superman (1903)
 • Pygmalion (1912)
 • Heartbreak House (1919)
 • Back to Methuselah (1920)
 • Saint Joan (1923)
 • Saint Joan (1924, 1939)
 • The Apple Cart (1929)
 • Too True To Be Good (1931)
 • In Good King Charles's Golden Days (1939)
 • Shakes versus Shav (1949)

 

Ese

 • Quintessence of Ibsenism (1891)
 • The Perfect Wagnerite, Commentary on the Ring (1898)
 • Maxims for Revolutionists (1903)
 • Preface to Major Barbara (1905)
 • How to Write a Popular Play (1909)
 • Treatise on Parents and Children (1910)
 • Common Sense about the War (1914)
 • The Intelligent Woman's Guide to Socialism and Capitalism (1928)
 • Dictators – Let Us Have More of Them (1938)

 

Nathalie de Moulignac
Pėrktheu: Filolet

Nobelistėt

Rradhitje sipas vitit:

• 1901 : R.S Prudhomme
• 1902 : Th. Mommsen  
• 1903 : B. Bjornson
• 1904 : Frédéric Mistral dhe
José Echegaray 
• 1905 : H. Sienkiewicz  
• 1906 : G. Carducci
• 1907 : Rudyard Kipling
• 1908 : R. Eucken
• 1909 : Selma Lagerlöf
• 1910 : P. von Heyse  
• 1911 : M. Maeterlinck  
• 1912 : G. Hauptmann  
• 1913 : R. Tagora  
• 1914 : nuk u nda
• 1915 : Romain Rolland
• 1916: von Heindestam
• 1917 : Karl Gjellerup dhe
H. Pontoppidan 
• 1918 : nuk u nda
• 1919 : Carl Spitteler
• 1920 : Knut Hamsun  
• 1921 : Anatole France  
• 1922 : J. Benavente
• 1923 : W. B. Yeats
• 1924 : W. Reymont
• 1925 : G. B. Shaw 
• 1926 : G. Deledda
• 1927 : Henri Bergson  
• 1928 : Sindgrid Undset
• 1929 : Thomas Mann  
• 1930 : Sinclair Lewis
• 1931 : Erik A. Karlfeldt
• 1932 : J. Galsworthy
• 1933 : Ivan A. Bounine
• 1934 : Luigi Pirandello
• 1935 : nuk u nda
• 1936 : Eugene O'Neill
• 1937 : R. M. Du Gard
• 1938 : Pearl Buck
• 1939 : F. E. Sillanpaa
• 1940 : nuk u nda
• 1941 : nuk u nda
• 1942 : nuk u nda
• 1943 : nuk u nda
• 1944 : J. V. Jensen
• 1945 : Gabriela Mistral
• 1946 : H. Hesse
• 1947 : André Gide
• 1948 : Thomas S. Eliot
• 1949 : W. Faulkner
• 1950 : B. Russel
• 1951 : Par Lagerkvist
• 1952 : F. Mauriac
• 1953 : W. Churchill
• 1954 : E. Hemingway
• 1955 : H. Laxness
• 1956 : J. R. Jimenez
• 1957 : Albert Camus
• 1958 : Boris Pasternak (e refuzoi).
• 1959 : S. Quasimodo
• 1960 : S-J. Perse
• 1961 : Ivo Andriq
• 1962 : John Steinbeck
• 1963 : Georges Séféris
• 1964 : J-P Sartre (e refuzoi)
• 1965 : M. A. Shollohov
• 1966 : S. J. Agnon dhe
Nelly Sachs
• 1967 : M. A. Asturias
• 1968 : Y. Kawabata
• 1969 : Samuel Beckett
• 1970 : A. Solzhenjicin
• 1971 : Pablo Neruda
• 1972 : Henrich Böll
• 1973 : Patrick White
• 1974 : E. Johnson dhe
Harry Martinson
• 1975 : E. Montale
• 1976 : Saül Bellow
• 1977 : V. Aleixandre
• 1978 : Issac B. Singer
• 1979 : O. Elytis
• 1980 : Ceslaw Milosz
• 1981 : Elias Canetti
• 1982 : G. G. Marquez
• 1983 : William Golding
• 1984 : Jaroslav Seifert
• 1985 : Claude Simon
• 1986 : Wole Soyinka
• 1987 : Joseph Brodsky
• 1988 : N. Mahfouz
• 1989 : Camillo J. Cela
• 1990 : Octavio Paz
• 1991 : N. Gordimer
• 1992 : Derek Walcott
• 1993 : Toni Morrison
• 1994 : Oe Kenzaburo
• 1995 : S. Heaney
• 1996 : W. Szymborska
• 1997 : Dario Fo
• 1998 : José Saramago
• 1999 : Günter Grass
• 2000 : Gao Xingjian
• 2001 : V. S. Naipaul
• 2002 : Imre Kertész
• 2003 : J. M. Coetzee
• 2004 : Elfriede Jelinek
• 2005 : Harold Pinter
• 2006 : Orhan Pamuk
• 2007 : Doris Lessing
• 2008 : J-M Le Clézio
• 2009 : Herta Müller
• 2010 : Mario V. Llosa

• 2011 : Tomas Tranströmer

Ballina

 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .