Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


.....

 


Ballina

Poezi dhe prozė

Vėshtrime filozofike
Bashkėkohorė shq.

Shekulli i XX - gjysma e parė

Rilindja
Letėrsia Bejtexhiane
Dokumentet e para shq.

Nobelistėt

Shkrimtarė tė huajė

Portrete
Mėrgata
Humor
A e dini se...?
Botime dhe promivime

Kontakt

Laureta Miftari
Opinione filozofike

 

 


Lidhje tė jashtėme:

malesia.org
Shah - Chess
Cartoon


Ballina / Kombėtare - Kulturė -  Art - Peggy Guex

 

Peggy Guex

Peggy Guex

E tėra fillon me njė fėmijėri tė bekuar pėr tė birin e dashur, aq shumė i dėshiruar nga njė baba qė kėrkonte tė ketė djalė. Pason, njė adoleshencė, njė rrugėtim me pengesa tė tmerrshme, rrjedhojė e keqkuptimit tė tjerėve, dhuna e shoqėrisė, tradhtitė, drama njerėzore. Dhe sė fundi, nė saje tė mrekullive tė kirurgjisė, vjen ēasti tė bėhet grua.
Rrugėtim i zbukuruar me lumturi tė dendura por edhe me goditje tė ashpra tė teatrit (jetės), fati i Peggy Guex, e lindur Roland, tregohet shakullinė aventurash tė jashtėzakonshme qė na interpelon me pyetjen: Ē’ėshtė e ndryshmja? Ē ‘vendosim  nė tė vėrtetė nė jetė?

Ajo nuk do tė jetė asnjėherė e nėnshtruar, shpik njė emėr, njė karrierė mahnitėse,
pseudonime pėr music hall: Gloria Paname, Diana Santiago ... Ajo pra veproi duke sfiduar konventat, frigėn, rrezikun.

Sot, 64 vjeēe, ajo dėshmon pėr tė vėrtetėn e saj nė lidhje me rrugėtimin plotėsisht atipik. Neve tė gjithėve pa pėrjashtim, pa veēuar...

* * *

Peggy Guex ėshtė artiste e shumanėshme, ajo merret pėrveē tjerash, me pikturė dhe fotografi. Filolet publikon gati (me autorizim ekskluzif), pėr ēdo tė hėnė nė Ballinė, piktura dhe fotografi tė Peggy-t.

 

 

Kopertina e librit tė Peggy Guex

©Peggy Guex: Labour (Huile sur toile 116X81)


 

 


 

 

A e dini se...?

 

 

 

     
 

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
  © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .