Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 


Ballina / Art -Kulturė - KĖNGĖTARJA E FLAMURIT

KĖNGĖTARJA E FLAMURIT

Shkruan:Shaban Cakolli
Nevrije Demolli, ėshtė njė kėngetare e njohur  me kenget e saja te mrekullueshme; ajo i mbanė tė gjall adhuruesit e saj dhe ju jep  shpirt kengeve te panumerta te tradites sone Arbėror e  epiko- lirike ajo i ruan me krenari kujtimet  te shtrenjta te baballarve te saj dhe te historise sone tė lavdishme ne ngritjen e ndjenjes patriotike atdhetare Shqiptare.

Ajo u lind nė Krilevė tė Dardanės(ish-Kamenicės);u rrit me krenari nė natyrėn e saj pitoreske,pranė gurrave me ujin e ftohėt,ballė ogjaqeve ku  burrat  edhe pse jo lirshėm,rrėfenin historinė kombėtare,vuajtėjet dhe krenarinė e tyre,ku mėsuesi u shpjegoj historinė kombėtare,fytyrat e ndritura kombėtare nga:Skėnderbeu,Ismail Qemajli,Luigj Gurakuqi,Isė Boletini,

Hasan Prishtina,Mulla  Idriz Gjilani,Shyt Maeci,Ramiz  Cėrnica.e shumė tė tjerė,mėsoi pėr   Vaso Pashėn,Naim Frashėrin,Migjenin,e shumė shkrimtarė dhe poet si i vargėronin dashurisė pėr atdheun,nė mes tė rrapsodėve qė i kėndonin atdheut,kombit,kurbetit,si e tillė u frymėzua nė rini,shpirti i saj i njomė u  vesh me krenari kombėtare dhe ndezėje dėshirash,pėr tė u bėrė kėngėtare.Mė kujtohet si sot,kur  e kujtoj fillimin e kėngės sė saj mallėngjehem.U rritėm bashk,nė njė fshat dhe aso kohe na e pat  tėrhjekur vemendjen zėri i saj magjik,zėri i njė pėllumbeshe tė vogėl,e cila skutej diku tė mos binte nė sy tė tė tjerėve dhe ia thoshte kėngės.Ai zė i ėmbėl,plot nektar kombėtar nuk do tė guxonte tė lihej nė heshtje,nga se brenda kohėsh do tė shuhej.

Po nė fshatin tonė gjėthnjė nė mes rinisė kishte njerėz qė bėnin punė tė mėdha nė mbrojtėjen,kultivimin dhe pasurimin e kulturės sonė kombėtare.Kėta gjurmues tė shkathėt,zbuluan talentin e  Nevrijes,i dhanė hapėsirė dhe mikpritėje,e cila fillimisht me ngurrim e ndrojtje nisi aktivitetin e saj,por brenda pak kohe shkėlqeu nga gjithė tė rinjėt tė cilėt ushtronin kėngėn.

Pėr kundėr dėshirave tė mėdha pėr punė,kushtet pėr ushtrime ishin mjaft tė vėshtira,mungesa e lokaleve,por vullneti ishte shtylla qė na bėnte tė i tejkalojmė tė gjitha.Ėshtė bėrė punė me mund, por suksesi i arritur,na bėnte tė harrojmė pėrpjekėje e mund.Edhe kohėt kur bėnim  veprimtari kulturore ishin tė vėshtira,ishim nėn pushtim dhe ēdo aktivitet kalonte nė sy tė pushtuesit,por as kjo nuk ka ndikuar tė ndal hovin e veprimtarisė.Punohej nė grupin letrar dhe muzikor,ndėrsa nė kėngė gjėthnjė ndriste  Nevrija,ajo na ka shpėrblyar edhe nė vendet konkuruese,por nė veēanti me pritėjen e ngrohėt e duartrokitėje kudo qė jemi prezentuar.Nevrije  Demolli,me zėrin e saj karakteristik,me aftėsi dalluese kultivon me mjeshtri kėngėn popullore dhe folklorike.

Ajo me njė mjeshtri ka ditur tė rrespektoj skenėn dhe publikun,i ka kėnduar pėrzemėrsisht atdheut,kombit,gjuhės,flamurit,kurbetit dhe kėnga e saj kudo ėshtė mirėpritur nga tė pranishmit.

E kujtoj atė kohė,kur kudo kundėrmonte erė  pushuese,ne vendosėm tė shėnojmė "2 korrikun",nė rrethana tė tilla ky shėnim nuk lejohej,por kėshtu vendosėm  dhe ia dolėm.

Kėtė shėnim  madhor  vendosėm tė e shėnojmė nė lokale tė mbyllura,por adhuruesit e shumėt tė cilėt kishin ardhur tė ndjekin kėtė shėnim madhor,nuk kishin vend nė lokalet e njė shkolle si ishte shkolla e fshatit tonė.Vendosėm tė e shėnojmė nė natyrė,shpejt pregaditėm teknikėn e zėrit,skenėn dhe oborri dhe kopshtijet e shkollės u mbushėn plot e pėrplot simpatizant.

Programi ishte i  radhitur me njė fjalim rasti,kėngė e valle,recitime dhe gjithēka po pėrcillej me vemendje tė lartė,nga se veq amatorėve kishte edhe profesionist,si:Shemsi dhe Amir

Demolli,Naser Cakolli,Sabri Haxholli,Azem e Shehide  Kadriu,Nexhmije dhe  Bukurije Demolli,mbi tė gjithė shkėlqente kėngėtarja jonė e talentuar  Nevrije Demolli.Nevrija gjėthnjė nga vegjėlia ka pasur idol dhe me shumė shpirt e ka kėnduar kėngėn pėr Flamurin.Kur ėshtė ftuar nė skenė Nevrija,kur furishėm me plot zemėr ka nisur kėngėn pėr Flamurin,zemrat e tė prani- shmėve u ndezėn,nė vargjet:

 

Valo,valo o Flamur

Skėnderbeu,tė barti nė duer

Valo,valo,o bajrak

Shqiptaria tė lau nė gjak

Oj shqiponjė ti hapi kraht

kush tė dashtė,lakmi ta pastė

kush mos tė dashtė,zemra i plastė

nuk tė lėmė,as nė ditė kijametit

tė kem kushtrim,prej Skėnderbeut

 

Gjithēka shpėrtheu,brohoritje,breshėri duar trokitjeje dhe kėrkesa tė mėdha,disaherė e kthyan  Nevrije Demollin nė skenė.Aktiviteti nė pasurimin e kulturės kombėtare ishte qenėsor nė ate kohė, dhe punohej panderpre,shėnoheshin data  historiko-kombėtare,por nėntorėt gjėthnjė ishin shėnime kulminante,mė mirė se kudo tjetėr aty bashkoheshim,na bashkonin fjalėt e bukura poetike, fjalimet e pėrkushtuara patriotike,kėngėt e vallet e bukura kombėtare,.....Pėr ēdo Nėntor ndizej nė zemrat tona mė shumė se ēdo herė tjetėr shpalosej lavdia e ngjarjeve historike,tė cilat shprushnin kujtimet e zbehura pėr ngjarjet e mėdha tė kohės.Zakonisht edhe pse nė rrethana pushtuese masa vishej nė petkun kuq e zi,skena mbushej shqiponja,ndėr tė cilat Shqiponja e madhe shquhej

Nevrije  Demolli,pėr tė cilėn miket e saj thonin se i ngjanė Shotė Galicės.Ajo nė ēdo shfaqėje i ka kėnduar Flamurit,andaj unė e kam quajtur me tė drejtė Kėngėtarja e  Flamurit.

Nevrije  Demolli ėshtė kėngėtarja qė i ka kėnduar kombit,dashurisė sė atdheut,i ka kėnduar, Skėnderbeut,  Ismajl  Qemajlit,Isė Boletinit,Adem Jasharit,Agim Ramadanit,trimave tė  Dardanės, dhe asnjėherė pėr pėrfitime materiale,por me dashuri shpirtėrore.Ajo i ka kėnduar dhimbshėm edhe kurbetit,ku ne kurbetēarėt e kemi dėgjuar me ėndje.Kjo Shqiponjė e  Dardanės,kėndoj edhe nė Kosovėn Lindore dhe viset tjera shqiptare:Ajo ka pasur aktivitete tė ngjeshura edhe pėr 100 vjetorin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe zemra i ka rrahur ritmikisht shqiptare,kudo me kėngen e Flamurit,ka prekur majat e kėngės pleqėrishte tė historisė sonė kombėtare.Prania e saj ishte nė shumė koncerte e mediume,por ne kurbetqarėt po kemi mė vėshtėrsi tė kapim disa programe qė po emitohen nė vendin tonė.Para pak ditėsh nė Radio Zėrin e  Arbėrit nė Norvegji,na i pushtoj zemrat zėri i saj i ngrohėt me kėngėn"NĖ BALLĖ TĖ ARBĖRIT",kėngė kjo qė i kushtohet

Flamurit,dhe me vete thash:Kėngėtarja e  Flamurit,sot mė tepėr se kurrė ka arsyen qė me krenarinė mė tė madhe  tė i kėndojnė Flamurit tė kombit.


 

 


 

     
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .