Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

 

 

 


 

 

 


Ballina / Horoskop argėtues - 

 

H o r o s k o p   J a v o r   p ė r   a r g ė t i m

 

Java: 19 gusht  - 25 gusht '13

Autor:
Buzėqeshja Diellore

Amy Adams

Amy Adams

 

Horoskop pėr argėtim

 
Dashi 
21/03 - 20/04

 
Pozicioni i shkėlqyer i Venus dhe Merkurit (pėr ju) siguron njė dashuri tė mrekullueshme. Personin do ta takoni ose e takuat mė natėn e Vitit tė Ri dhe me tė do tė ju lidh diēka pėr shum kohė. Ndoshta kontaktet e vėrteta sentimentale do tė vonojnė edhe pėr disa ditė por ju e ndieni mė se diēka do tė ndryshoj nė jetėn tuaj.
Nė jetėn tuaj sociale kthehet dhe rivendoset njė shenjė e urtėsisė qė do tė ndikoj nė pėrparimin tuaj nė kuptimin profesional dhe familjar.
 
Demi
21/04 - 20/05

 
Tė gjitha ekceset janė tė lejuara pėr ju nė kokėn tuaj, natyrisht, por mos lejoni veten tė udhėhiqeni  nga vlera qė ēojnė nga teposhtėza sepse aftėsitė e juaja pėr sharm do tė shkrihen para personit tė dashur dhe kjo do tė ju turbulloj sigurinė qė keni nė veten tuaj. Ruajuni teprimeve nė ahengje dhe rikthejuni pak jetės reale dhe obligimeve familjare. Ju duhet gjithashtu tė veproni mė me seriozitet nė sektorin profesional e nėse jeni i paangazhuar, kėrkoni ndihmėn e miqėve tė juaj.  
Binjaket
21/05 - 21/06

 
I/E sigurt nė planet tuaja, mos harroni njė gjė: ju duhet tė konsulltoheni me personin qė keni pranė dhe qė mbani pėr tė. Mandej largohuni bisedave tė sė kaluarės dhe pėrqėndrohuni nga ardhmėria se kjo do tė ju largoj nga konflikte tė panevojshme qė ju prishin rehatinė shpirtėrore. Dalja nga konflikti do jetė e vėshtirė nėse ju tentoni dhe vazhdoni me kėshillat tuaja ndaj pertėnerit. E njejta gjė vlen edhe pėr jetėn profesionale por edhe nė rrethin familjar.
Dėgjojeni zemrėn tuaj dhe jo kalkulimet e juaja!
 
Gaforrja
22/06 - 22/07

 
Njė jetė e bukur fillon me kėtė Vit tė Ri. Nė subsatancė kjo do tė ju pėrcjellė gjatė javės dhe gjatė tėre vitit. Parimet e juaja do tė gjejnė mirėkuptim tė plotė te personi i dashur dhe gradualisht jeta e juaj sentimentale do tė arrin nė nivel tė lartė sentimental. Yjet ju kėshillojnė tė keni pak durim dhe tė ju largoheni ekstremizmave kėto ditė. Jeni person i lidhur pas familjes dhe largohuni nga ndonjė avanturė e mundshme sepse kjo mund tė ju prishė joshjen pėr shum kohė. Dėshironi jetė tėqetė, andaj ruajeni qetėsinė!  
Luani
23/07 - 22/08

 
 Qielli kursen dėshirat tuaja. Diēka ngec nė ajėr dhe ju akoma nuk jeni nė gjendje tė kaloni njė vėshtirėsi qė ju befasoi kohėve tė fundit. Nga mezi i javės ēdo gjė do tė normalizohet dhe ju do ta hedhni mėrzinė e do ti kėtheheni normales. Java do tė pėrfundoj me njė temė tė re pėr ju qė mund tė pėrhapet dhe tė zen vend gjatė tėrė muajit. Si zakonisht e me pak agjilitet, ju do t’i pėrballoni thashethemet qė qarkullojnė nė rrethin tuaj. Nė ndėrkohė mos e leni pas dore ēėshtjen profesionale edhe ashtu tė luhatur.  
Virgjėresha
23/08 - 22/09

 
Jupiteri ėshtė nė krahun tuaj dhe kjo premton njė bollėk qė do tė ngrej akoma mė shum eleganvėn tuaj tė njohur. Do tė ndjeheni i katapultuar drejt lartėsive e sidomos vlen pėr personėt e vetmuar tė cilėt i pret njė befasi e kėndshme qė do rezultoj si kulminacion i dhuratės qė ju pėrgatisin yjet. Sa i pėrket ēėshtjes shėndetėsore keni kujdes nga lodhja dhe semundjet sezonale qė mund tė ju ngadalsojnė ritmin e mirė tė kėtij fillimviti. Mbushni “motorėt” me karburant dhe vetėm para.   
Peshorja
23/09 - 23/10

 
Viti fillon mbarė pėr ju. Kjo javė ju sjell njė gėzim qė ndoshta edhe e keni pritur pak a shum. Njė qetėsi pas disa kohė grindjeje me njė person nga rrethi familjar do tė shndėrrohet nė paqė dhe kjo do tė shėnoj ndėrprerje tė njė kokėēarjeje qė ju merrte shum nga koha e juaj. Nė plan financiar parashihet njė shprazėtirė tė cilėn do tė keni pak vėshtirėsi ta tejkaloni e pra do tė duhet tė keni durim pėr disa ditė tė mira. Sido qė tė jetė, ju keni pėrkrahjen e Marsit pėr tė luftuar mangėsitė dhe me pak forcė do t’ia arrini tė delni nga situata.  
Akrepi
24/10 - 22/11

 
Ju e lat tė tjerėve pėr tė organizuar festimin. Bėtė mirė sepse pėr kėtė javė tė parė tė vitit do tė ju duhen pak forca sepse do tė pėrballeni me njė person tė ri qė po hyn ngadalė nė jetėn tuaj. Kjo vlen posaēėrisht pėr ata qė jetojnė nė ēift. Mundohuni tė jeni sa mė i qartė me personėt qė keni tė bėni kėshtuqė fundi apo ditėt e para tė javės sė ardhme do tė ju sjellin satisfakcion. Vuajtjet nga njė ngjarje e papėlqyer qė keni pėrjetuar vitin e kaluar do tė zbuten dukshėm dhe ju do tė merrni shije tė re pėr ardhmėri.  
Shigjetari
23/11 - 21/12

 
 
Urani dhe Hėna janė tė pranishėm dhe me kėtė befasitė e kėndėshme do tė jenė tė numėrta. Aty janė dhe Merkuri dhe Venera e kjo ēon zakonisht drejt unioneve. Beqarėt i ndjek dėshira pėr martesė dhe kjo jep njė vrull tė ri pėr ardhmėri. Grupimi i favorshėm i katėr planetave mundėson njė zgjidhje tė mirė dhe ju nuk duhet tė ikni nga bashkimi martesor me personi e dashur. Kurajo, sepse edhe ēėshtja financiar do tė jetė e favorshme si dhe familjet gjegjėse tė juajat do tė jenė kryelartė e tė lumtur.  

Bricjapi
22/12 - 20/01

 

Pėrgastiteni pėr njė “grevė” ndaj rrethit tuaj, sidomos ndaj partnerit/es por kėtė gjė nuk e favorizojnė planetat andaj ju shum shpejt do tė hiqni dorė nga inatet dhe do t’i hidheni nė pėrqafim personit qė ju pėrcjellė nė jetė. Kjo do tė ju sjell kėnaqėsi dhe vet do tė shifni gabimin tuaj. Kjo do do tė jetė edhe njė mesazh pėr tė ardhmen dhe kėshtu, ju do tė merrni rrugėt e paqės dhe lumturisė. Nė ndėrkohė do tė keni edhe njė befasi tė ėmbėl tė pėrgatitur nga familja e juaj e kjo do tė jua afroj mė tepėr me ta.  
Ujori
21/01 - 19/02

 
Ju nė fund tė vitit pėrjetuat njė atmosferė tė ftohtė. Do stuhi ju ndjekin nė fillim tė vitit tė ri. Keni vėshtirėsi tė hapni telefonin... Krejt kėto do tė marrin fund nė gjysmėn e dytė tė javės sepse do tė ju ndihmoj konfigurimi i Merkurit dhe Venerės qė gjinden nė praninė tuaj. Dėshirat e juaj do tė fillojnė tė plotėsohen, sidomos nėse ruani konfidencėn nė vete gjetė njė diskutimi me dikend qė mund tė luaj rol nė disa ēėshtje lidhur me ju. Pėrpos kėsaj, yjet ju kėshillojnė tė ju largoheni hollėsive tė panevojshme.  
Peshqit
20/02 - 20/03

 
Nė asnjė mėnyrė mos u dehni pas politikės nėse nuk jeni profesionalisht tė lidhur me te. Ky ėshtė rasti qė ju tė merrni disa masa paraprake pėr tė transferuar iinteresin tuaj drejt lartėsive mė sublime, drejt miqve dhe sidomos drejt kėrkimit tė njė lumturije tė urtė qė ju ofrojnė Yjet. Nė zonėn tuaj ėshtė Venera dhe ju me pak kujdes do tė mund tė zėvendėsoni politikėn me dashuri qė nuk mund tė themi se ska munguar nė disa momente tė jetės suaj. Mos rini si spektator por hyni nė sqenė!  
 

(Pseudonimi im ju bėnė me dije se parashikimet e mia janė vetėm pėr argėtimin tuaj!)

 

 

 


    
 

 

 

     
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dashuria (IV)| |Dituria| |Drejtėsia| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .