Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

 Filozofi Vėshtrime filozofike

   

Portal: Filozofė botėrorė

 

 

 

Portal pėr jetėshkrime tė filozofėve dhe analizė tė veprave tė tyre

 

Rradhitje alfabetike sipas mbiemrit

.

.

.

 

Filozofė anglofonė

 

 
Anglofonė

Thomas Hobbes
David Hume
John Locke
Bertrand Russell
Charles S. Peirce

 

 

 

 

 

     
Filozofė arabė dhe persė

 

Abduh Muhammed  (1849 - 1905)   Averroes - A. Walid Muhammad ibn Rushd Kordobasi (1126-1198)   Al -Farabi (259-339H,
872 –950)
Al - Gazali (450-505H,
1058-1111)
  Ibn Sina (Avicena) (980-1037) (Hixhėr, 370-428)   Mohammed El Abid Xhabri (1935 – 2010)
 

 

 

Arabofonė

 

Abduh Muhammed
Abu'l-Walid Muhammad ibn Rushd nga Kordoba
Al -Farabi
Al - Gazali
Ibn Sina (Avicena)
Mohammed El Abid

 

     
 
Filozofė frankofonė

 

Bergson, Henri (1859-1941)   Calvin, Jean (1509-1564)   Camus, Albert (1913-1960)
Diderot, Denis (1713-1784)   Fourier, Charles (1772-1837)   Gaboury, Placide (1928-2012)
Montesquieu (1689-1755)   Pascal, Blaise (1623-1662) Rousseau, J-J (1712-1778)
Voltaire  (1694-1778)  
 
   
Frankofonė

 

Bergson, Henri 
Calvin, jean
Camus, Albert
Diderot, Denis
Fourier, Charles
Gaboury, Placide
Montesquieu
Pascal, Blaise
Rousseau, J-J
Voltaire

 

 

 

 

 

     
 
Filozofė gjermanofonė

 

Feuerbach, Ludwig A. (1804-1872)   Hegeli (1770-1831)   Heidegger, Martin (1889-1976)
Kant, Immanuel (1724-1804)   Leibniz, Gottfried Wilhelm (1646-1716)   Nietzsche, Friedrich (1844-1900)
Schopenhauer, Arthur (1788-1860)  
 

 

   
Gjermanofonė

 

Feuerbach
Hegeli
Heidegger
Kant
Leibniz
Nietzsche
Schopenhauer

 

 

     
 
Filozofė grekė (helenė)

 

Aristoteli   Demokriti   Empedokli
Gorgias   Herakliti   Orfeu
Parmenidhi   Pitagora Platoni
Protagora   Sokrati Talesi
Zenoni (Elea)   Zenoni (Kition)

 

   

Filozofė grekė (helenė)

Aristoteli
Demokriti
Empedokli
Gorgias
Herakliti
Orfeu
Parmenidhi
Pitagora
Platoni
Protagora
Sokrati
Talesi
Zenoni (Elea)
Zenoni (Kition)

 

 

 

 

 

     
 
Filozofė lindorė

 

Shri Mataxhi Nirmala DEVI
(1923 - 2011)
  Bhagwan Shree Rajneesh – Osho1931-1990    
         
 

 

   

DEVI
OSHO

 

 

 

 

 

 

     
 
Filozofė romakė

 

Boetius

 

Ciceroni

 

Epikteti

Lukreci (Lucretius)

 

Marc Aureli

 

Seneca

 

 

   

 

Boetius
Ciceroni
Epikteti
Lukreci (Lucretius)
Marc Aureli
Seneca

 

 

 

 
 
 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .