Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Tė ndryshme

Citate:

 

 

Nėse koha nuk ėshtė reale, atėherė vija ndarėse midis kėsaj bote dhe pėrjetėsisė, nė mes vuajtjes dhe lumturisė, nė mes tė mirės dhe tė keqes, ėshtė gjithashtu njė iluzion.

[Herman Hese]

 

Kujdesuni pėr naturėn, ajo kujdeset pėr fėmijėt e juaj!

[Filolet] 

 

Jam i zgjuar dhe kur nuk jam zgjuar, por jam akoma me i zgjuar kur jam zgjuar...

[Genta] (postim)

 

Arti i qeverisjes qėndron nė marrjen sa mė shum parashė tė mundshme njė kategorije qytetarėsh pėr tė ju dhėnė tjetrės (kategori). 

[Voltaire] (filozof francez)

 

Proverbat thonė atė qė mendon populli.

[Popullore] (Suedi)

 

Historia ėshtė totaliteti i gjėrave qė kanė mundur tė shmangen.

[Konrad Adenauer] (filozof gjerman,1876-1967)

 

Mendimet pa pėrmbajtje janė tė zbrasta, frymėzimet pa koncepte, tė verbėra.

[Immanuel Kant] (Filozof gjerman, (1724-1804)

 

Se dielli do tė lind nesėr ėshtė hipotezė.

[Ludwig Wittgenstein] (filozof austriak, 1889-1951)

 

Sa mė i pastėr qė tė jetė uji, aq mė pak ka peshq nė tė.

[Proverb kinez]

 

Zemra s'ka rrudha asnjėherė. Ajo ka vetėm shenja plagėsh.

[Francis Carco] (shkrimtar francez, 1886-1958)

 

Zemrės qė psheritinė, i mungon ajo qė dėshiron.

[Blaise de Montluc] (Shkrimtar klasik francez, 1502-1577)

 


Friga nga pleqėria dėmton mė shum se mosha.

[Jeanne Moreau] (Aktore dhe kėngėtare franceze, 1928)

 

Cdo letėrsi ėshtė sulm kundėr kufijve.

[Franz Kafka] (Shkrimtar ēek, 1883-1924)

 

Vjehrra qoftė edhe nga sheqeri, ėshtė e hidhur.

[Spanjolle]

 

Proverbat ju ngjajnė fluturave; disa i zėmė, tė tjerat fluturojnė. 

[W. Wander]

 

Zoti sundon nė qiell, paraja nė tokė.

[Gjermane]

 

Malli i keq kushton shum shtrejtė.

[Gjermane]

 

Vizioni ėshtė art i parjes sė gjėrave tė padukshme.

[Jonathan Swift] (shkrimtar irlandez me origjine angleze 1667-1745)

 

Kush nuk qanė nuk ka mėnd.

[Braziliane] 

 

Dėshprimi mbyt.

[Giovanni Casanova] (Shkrimtar dhe ngashnjyes italian, Venedik 1725-1798)

 

Muzika nuk ėshtė ēėshtje e stilit por e sinqeritetit.

[Björk]

 

Jeta ėshtė qiri nė erė.

[Japoneze]

 

Uji merr gjithėmonė formėn e enės.

[Japoneze]

 

Pėr disfatėn ka vetėm njė pėrgjigjje, e ajo ėshtė fitorja.

[Winston Churchill] (Burrėshteti anglez, 1874-1965)


"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .