Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Pėkufizimi mbi citatet dhe proverbat

 

Skamja
 

 

 

Miserja ėshtė dy llojesh: meterialja qė bashkon mė shum se gjaku dhe dhe ajo e shpirtit qė copėton mė shum se armiku.

[rml]

 

I varfėri vdes nga uria, i pasuri nga dhjami.

[rml]

 

Grykėsia ka vrarė mė shum njerėz se uria.

[Proverb grek]

 

Nė i ke ikur mjerimit tė skamjes, nuk don tė thot se i ke ikur mjerimit tė shpirtit.

[rml]

 

Mizerja: Njė miliard joblerės.

[rml]

 

Tė uriturit s'i digjet buka nė furrė.

[rml]

 

Gėzimi i tė varfurit nuk zgjat shum.

[Braziliane]

 

Skamnorin nuk e rėndon uria sa pėrbuzja.

[rml]

 

Dhjetė herė kemi mė shum kontakt me njė qen tė ngratė se me njė njeri tė pasur.

[Coluche] (humorist dhe aktor francez, 1944-1986)

 

Mė i madhi i mjerimeve ėshtė ai qė e ke vet.

[Proverbė arabe]

 

Mos u mėrzit nėse je duke vdekur nga uria, ndokush patjetėr do tė gjindet aty... tė tė ofroj njė gotė ujė!

[rml]

 

Lėmosha nuk pasuron.

[Afrikane]

 

Mjerimi nuk ka kufij. Mjerimi ėshtė ndėrkombėtar.

[Xhamel Debuz (Jamel Debbouze)](aktor dhe humorist francez, 1875-)

 

Nuk mund tė themelojmė mirėqenien e dikujt mbi mjerimin e tė tjerėve.

[Vincent Auriol]

 

Pranove lėmoshėn, pranove skllavėrimin.

[rml]

 

Mjerimi i vėrtetė ėshtė mjerimi e shpirtit.

[Amadau Koné](shkrimtar nga Bregu i Fildishtė, 1953)

 

Mjerimi ēon nė revoltė ose nė nėnshtrim.

[Dominique Blondeau](shkrimtar kanadez, 1942-)

 

Xhepi i shprazur, gjykatėsi i shurdhėr.

[Ruse]

 

Ju doni tė ndihmoni tė mjerėt, unė dua ta zhduk mjerimin.

[Victor Hugo]

 

I pasuri gabon, i varfuri kėrkon falje.

[Rumune]

 

Varfėria lind vjedhėsit si dashuria poetėt.

[Japoneze]

 

Lutjet e tė uriturit pėrfundojnė nė fund tė pusit.

[rm laēi]

 

Ah tė kisha njė kafshatė bukė e pak kos tė bėj njė pėshesh, por nuk kam sahan.

[rm laēi](e dėgjuar nė Gostivar)

 

Strajcėshprazurit rruga i bėhet e pafund.

[rm laēi]

 

I pasuri ka pesė shqisa, i varfuri gjashtė.

[Suedeze]

 

I ngrati e han tė pa ardhur, i urituri shkul, i pasuri pasi tė ftohet.

[r-m-laci]

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

 

Citate
  dhe proverba

Citate
 
sipas autorėve

Altruizmi-Egoizmi
Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Dituria
Drejtėsia
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandara

citate
intervista
letra hapura
botime reja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .