Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Nga vizitorėt

Citate:

 

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Dimri e han edhe kashtėn.

[Proverb shqiptar](postim: S.Goēi, Junik)

 

Nėse e njihni armikun dhe vetėvehten, s'keni nevojė tė frikėsoheni pėr rezultatin e njėqind betejave. Nėse e njihni vetėvehten por nuk e njihni armikun, pėr ēdo fitore tė korrur ju do tė pėsoni njė humbje. Nėse nuk e njihni as armikun as vetėvehten, ju keni pėr tė dhėnė shpirt nė ēdo betejė.

[Sun Cu: "Arti i luftės",-544–496]

 

Pasi t'hahet dreka, lugės i bjen vlera.

[Tyrke](postim anonim)

 

Tė duash tėnden,tė nderosh t'huajėn,
t'jesh mikpritės dhe bujar,
tė mbashė besėn dhe traditat,
kėsaj i thonė tė jeshė SHQIPĖTAR...

[Gjergj Nikolla, Toronto]

 

Dashuria ėshtė e vendosur nė mėnyrė horizontale dhe vertikale varėshisht nga pozita se ku qėnrdoni...

[L.Sopi, Gjakovė]

 

"Kufiri i dashurisė ėshtė: tė duash pa kufi"

[yess33]

 

"Ē'ėshtė dashuria? Dy shpirtra dhe njė trup. Ē'ėshtė miqėsia? Dy trupa dhe njė shpirt."

[J.K]

 

"Thuhet se dashuria nuk njeh kufij, mu atėherė kufijt janė mė tė rėndėsishmit!"

[Besmiri]

 

Njė dashuri, njė plagė.

[Anonime]

 

Mė shum vlen femra qė ndihet e bukur se njė e bukur por pa ndjenja.

[Zana N]

 

Vuajmė se e dijmė ē'duam, e duam pikėrisht ata pėr tė cilėt vuajmė.

[Dana] 

 

Atij qė s'i ka rrjedhur kurr lot nė sy, dihet se s'e ka ndier ē'ėshtė fjala dashuri.

[Fatime]

 

Nė fillim ėshtė dashuria, pastaj urrejtja; nė fund  mbesin  vetėm kujtimet se e tillė ėshtė jeta.

[Nita]

 

Dashuria e pavdekshme e njeriut? Egoizmi.

(postim)

 

Egoist ėshtė ai qė vret vetveten!

[Kujtesa] (postim)


 

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .