Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Miqėsia

Citate:

 

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Politika e shnatyron dhe shkatėrron miqėsinė.

[Tahar Ben Jelloun]

 

Nganjėherė miqėsia pėrfundon nė dashuri, por rrallėherė dashuria nė miqėsi

[Charles Caleb Colton]

 

 Kur njėri nga miqėt tė thot:" Ē'ke bėrė ti pėr mua?", miqėsia merr fund. Kur tė thot: "Tė kam lypyr ndonjherė diēka?", aty as qė ka pasur ndonjėherė miqėsi tė sinqert.

[Filolet] 

 

Mikja ime mė e mirė ėshtė pasqyra, kur unė qaj, ajo nuk qesh po qanė me mua.

[Dana] (Postim)

 

Miqėsia pa besim, ėshtė lule pa aromė

[Laure Conan] ("Angéline de Montbrun")

 

Kush kėrkon mik pa gabime do tė ngel pa miq.

[Proverbė turke]

 

Miku i mirė nė ditė tė vėshtirė.

[Shqiptare]

 

Vėlla pėr vėlla, djathi me pare.

[Shqiptare]

 

Sa kisha pula et ēurana, pata miqė pata jarana!

[Shqiptare] (Letėrsi gojore)

 

Rrėfimi.- E harrojmė gabimin kur i rrefehemi dikuj, zakonisht ai dikushi nuk e haron.

[Friedrich Nietzsche, 1844-1900]


 

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .