Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

  Portal


Lumturia

Citate:

 

 

Nė meditimet e mia mbi lumturinė, erdha nė pėrfundim se ēdo gjė e blerė, nuk vlen asgjė.

[rml]

 

Tė vetmit njerėz tė lumtur janė gratė e martuara dhe burrat beqarė.

[Henri Louis Mencken]

 

Vetėdija e lartė vjen ngadal, pjesė-pjesė. Rruga e rritjes shpirtėrore ėshtė njė rrugė e tė mėsuarit gjatė gjithė jetės. Pėrvoja e fuqisė shpirtėrore ėshtė thelbi i lumturisė.

[M. Scott Peck] (Psikolog amerikan, 1936- 2005)

 

Ka vuajtje tė bukura ashtu si qė ka bukuri qė tė bėjnė tė vuajsh.

[Dana] (postim)

 

Janė dy lloje njerėzish: ata qė mund tė jenė tė lumtur por qė s'janė, dhe ata qė kėrkojnė lumturinė po se gjejnė dot.

[Proverbe arabe]

 

Tė jesh i lumtur, do tė thot tė dijsh tė kėnaqesh me pak.

[Epikuri] (341-270) 

 

Gjithėnjė ka njėmijė shkaqė pėr t'u mbyllur. Tė dalish ėshtė mė vėshtirė.

[Claudie Gallay] (1961, shkrimtar bashkėkohorė francez)

 

Njė e papritur e kėndshme ėshtė lumturi;- po ėndėrimi a s'ėshtė gjithashtu njė lumturi?

[Edgar Allan Poe] (Shkrimtar Amerikan, 1809 - 1849)

 

Lumturinė e ke nė krahun e djathtė, vuajtjen nė tė majtin.

 [Laureta Miftari]

 

Lumturia egziston vetėm nė dashurinė ideale, tė cilėn nuk ka njeri qė tė mos e ketė provuar qoftė edhe pėr njė ēast tė vetėm.

[Vilhelme V. Haxhiraj] (Shkrimtare shqiptare. "Vėshtroni Meduzėn")

 

Mė e keqja e tė keqes ėshtė pritja e tė keqes.

[Daniel Pennac] (shkrimtar frankofon, 1944- )

 

Mos u mundoni t’i pėrmbytni hidhėrimet e juaja: ato dijnė tė notojnė.

Albert Willemetz


"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .