Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė


Ballina / Citate - Humori

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve|

|Altruizmi-Egoizmi| |Arsimimi| |Art-Dhunti| |Besimi| |Dashuria| |Dashuria (II)| |Dashuria (III)| |Dituria| |Edukata| |Ėndėrrat| |Fėmijėt| |Filozofia| |Fjalėbutėsia| |Frymėzimi| |Gruaja| |Humori| |Imagjinata| |Inteligjenca| |Jeta| |Lakmia| |Lotėt| |Lumturia| |Mali| |Mėdyshja| |Miqėsia| |Mosha| |Motivimi| |Muzika| |Natyra| |Ndryshimi| |Nga-fėmijėt| |Nga-Vizitorėt| |Optimizmi| |Paqa| |Paragjykimi| |Qesėndi| |Rrena| |Skamja| |Vetitė| |Vjedhja| |Xhelozia| |Tė-pandara|

 

Humori

Pėrgatiti: Valdet Fetahu

Shakaja ėshtė njė gjė shumė serioze.

Winston Churchill

 

Nė person pa sens humori ėshtė si njė kamionēinė pa amortizator. Ai lėkundet nga ēdo guralec nė rrugė.

Henry Ward Beecher

 

Njė sens i humorit ėshtė njė mbrojtės i madh kundėr problemeve tė vogla.

Fileto McLaughlin

 

Ēdo gjė njerėzore ėshtė patetike. Burim i fshehtė i humorit vetvetiu nuk ėshtė gėzimi por pikėllimi. Nuk ka humor nė parajsė.

Mark Twain

 

Po mos tė kisha pasur sens humori, moti kohė unė do tė kisha bėrė vetėvrasje.

Mohandas Gandhi 

 

Imagjinata i ėshtė dhėnė njeriut pėr tė kompensuar atė pėr tė cilėn ai nuk ėshtė; sensi i humorit pėr ta ngushėlluar atė pėr atė qė ai ėshtė.

Francis Bacon

 

Komedia thjesht ėshtė mėnyrė qesharake pėr tė qenė serioz.

Petere Ustinov

 

Komedia, mund tė themi, ėshtė shoqėri qė mbronė vetveten – me njė buzėqeshje.

J.B. Priestley

 

Humori sjell inteligjencė dhe tolerancė. Ironia sjell njė kuptueshmėri mė tė thellė dhe mė pak miqėsore.

Agnes Repplier

 

Humori nuk e pakson dhimbjen – ai e bėnė mė tė madhe hapsirėn rreth tij.

Allen Klein

 

Humori ėshtė njė gjė serioze. Mė pėlqen tė mendoj pėr atė si njė nga burimet mė tė mėdha tona mė tė hershme tė natyrshme, e cila duhet tė ruhet me ēdo ēmim.

James Thurber

 

Humori ėshtė larg nga aktivitet mė tė rėndėsishme tė trurit tė njeriut.

Edward de Bono

 

Humori ėshtė kaos emocional qė kujtohet nė qetėsi.

James Thurber

 

Humori ėshtė vetėm njė mbrojtės tjetėr kundėr universit.

Mel Brooks

 

Humori ėshtė bekimi mė i madh i njerėzimit.

Mark Twain

 

Humori ėshtė ndoshta njė ndjenjė e perspektivės intelektuale: njė vetėdije se disa gjėra janė vėrtetė tė rėndėsishme, tė tjerėt jo, dhe qė tė dy llojet janė ēuditrisht tė pėrziera nė punėt e pėrditshme.

Christopher Morley

 

Humori ėshtė diēka qė lulėzon nė mes tė aspiratave tė njeriut dhe kufizimeve tė tij. Nė humor  ka logjikė mė shumė se nė ēdo gjė tjetėr. Sepse, ju e shihni, humori ėshtė i vėrtetė.

Victor Borge

 

Humori ėshtė komunikim i dashur i inteligjencės.

Leo Rosten

 

Humori ėshtė instinkt pėr ta marrė dhimbjen me shaka.

Max Eastman

 

Nėse ju mund tė zgjedhni njė karakteristikė qė do t’ju ēoj nėpėr jetė, zgjedhni njė sens humori.

Jennifer Jones

 

Nė bisedė, humori vlen mė shumė se urtėsia dhe mė e lehtė shumė se dituria.

George Herbert


 

 


 
Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .