Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Portal -

Gruaja

Red: Valdet FETAHU

 

Femrat dhe macet gjithmonė do tė bėjnė ē’tė duan. Meshkujt dhe qentė duhet tė qetėsohen dhe tė mėsohen me idenė.

[Charles Bukowski]

Nėse burri u krijua para gruas, kjo ishte vetėm pėr shkak qė tė mund t'i thoshte ca fjalė.

[Jules Renard]

Femrat janė si supa, nuk duhet lėnė ftohur.

[Jean Anouilh]

Njė femėr e njeh fytyrėn e mashkullit qė dashuron ashtu siē njė marinar njeh detin e hapur...!

Honore de Balzac

Amerika ėshtė vend ku burrat qeverisin, por gratė sundojnė.

 John Mason Brown

Gruaja e pabesė ka brejtje tė ndėrgjegjes; gruaja besnike ka keqardhje.

Japoneze

Ah. Gratė. Ato bėjnė tė arrihet mė e larta dhe tė ulėtat mė sė shpeshti.

  Friedrich Nietzsche

Miqtė janė nė pėrgjithėsi tė gjinisė sė njėjtė, por kur burrat dhe gratė tė pajtohen, ky ėshtė vetėm pėrfundim se, arsyet e tyre janė gjithmonė tė ndryshme.

George Santayana

Unė nuk dua qė gratė tė kenė pushtet mbi burrat, por mbi veten e tyre.  

Mary Shelley Wollstonecraft

Gratė e zgjuara dhe sharmante nuk duan tė votojnė; ato janė tė gatshme t’i lėnė burrat tė qeverisin pėr aq kohė sa ato qeverisin me burrat.

George Bernard Shaw

Femra qė beson se ėshtė inteligjente kėrkon tė njejtat tė drejta me mashkullin. Femra inteligjente heq dorė.

[Garabet Ibrăileanu]

Emancipimi i gruas ka bėrė qė ato tė humbasin misterin e tyre.

 Grace Kelly

Unė nuk di se kush i shpiku taket e larta, por tė gjitha gratė i kanė shumė borxh atij.

Marilyn Monroe

I pėlqej gratė inteligjente. Kur jeni jashtė, kjo s’duhet tė jetė njė garė e ndezur.

Frank Sinatra

Unė nuk e pranoj se gratė janė pamend. Zoti i Plotfuqishėm i bėri ato tė barabarta me burra.

George Eliot

Nė dashuri, gratė janė profesioniste, burrat janė amatorė.

Francois Truffaut

Burrat janė Prill kur janė beqar, Dhjetor kur martohen. Vajzat janė Maj kur janė vajza. Por qielli ndryshon kur ato bėhen bashkėshorte.

William Shakespeare

Gratė i duan burrat mediokėr, dhe burrat punojnė tė bėhen sa mė mediokėr qė ėshtė e mundur.

Margaret Mead

Gratė nuk duhet tė mbajnė gjithmonė gojėt e tyre tė mbyllura dhe barqet e hapura.

Emma Goldman

Disa femra vishen pėr tė dalur, disa pėr tu kėthyer.

[Nadine de Rothschild]

Si tė ju them moshėn time kur ajo ndėrron vazhdimisht!? Nga kjo shihet se femra ėshte mė e menēur.

[Filolet]

Burri i mirė i mban dy gra; gruaja e mirė, dy jarana.

[Filolet]

E mas progresin e njė komuniteti nga shkalla e pėrparimit tė cilat gratė kanė arritur.

B.R Ambedkar

Unė mendoj se gratė janė kritikė tė shkėlqyer shoqėror.

Laurie Anderson

Unė nuk do tė thoja se gratė nuk kanė karakter, mė sakt, ato kanė njė tė re pėr ēdo ditė.

Heinrich Heine

Nė shoqėrinė tonė, gratė qė thejnė barrierat janė ato tė cilat i injorojnė limitet.

Arnold Schwarzenegger

Vjedhėsi ju len tė zgjidhni, kuletėn ose jetėn,. Gruaja i kėrkon tė dyjat.

[Samuel Buler]

Nė politikė gratė shtypin letra, lėpijnė pulla postale, shpėrndajnė pamflete dhe dalin pėr tė votuar. Burrat zgjedhen.

  Clare Boothe Luce

Burrat janė tė lejuar tė kenė pasion dhe pėrkushtim pėr punėn e tyre ..., njė grua ėshtė e lejuar tė ketė ndjenja pėr njė burrė, por jo pėr punėn e saj.

Barbra Streisand

Gratė mbajnė lart gjysmėn e qiellit.

Mao Tse Tung

Ju keni parė shumė djem tė menēur me gra budallaqe, por ju vėshtirė se keni parė gra tė menēura me djem budallenjė.

Erica Jong

Gratė, si burrat, duhet tė pėrpiqen ta bėjnė tė pamundurėn. Dhe kur ato dėshtojnė, dėshtimi i tyre duhet tė jetė njė sfidė pėr tė tjerėt.

Amelia Earhart

Femra ėshtė poezi, mashkulli prozė.

[Alphonse Toussenel] (shkrimtar francez - 1803-1885)

Detyra e parė e femrės ėshtė tė jetė e bukur, e dyta tė jetė e kujdesshme, e treta tė mos kundėrshtoj kurrė." 

[Somerset Maugham] (Shkrimtar anglez, i lindur nė Paris 1874 -1965)

Femra edhe dreqin e shtin nė shishe.

[Popullore] (euro-aziatike)

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandaraFilozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .