Filozofi
     dhe
letėrsi

__histori kombėtare, vėshtrime, debat__

Ballina

Letėrsi

Filozofi

Histori

Opinione

Intervista

Citate

Kritikė

 

Portal -

  


Fjalėbutėsia

Citate:

 

Filozofi
 
dhe
letėrsi

 

Fjala e ėmbėl nxjer gjarpėrin nga vrima.

[Popullore Tyrke] (postuar nag Mehmet Emin Dikixhi, Bursa)

 

Fjalėt janė sikur bletėt: e kanė mjaltėn edhe thumbin.

[Proverbė zvicėrane]

 

Fjala e mirė ėshtė lule; puna e mirė, nektar i saj.

[Filolet]

 

Fjala emancipon.

[Amélie Nothomb] (Shkrimtare belge, 1967) 

 

Fjala e mirė ėshtė melhem, e keqja helm.

[Popullore Shqiptare](postoi: Elita)

 

Blegėrima dhe ulurima nuk shkojnė bashkė. As cicėrima me krokatjen nuk shkon.

[Filolet]

 

Fjala nuk i ėshtė dhėne njeriut: ai atė e ka marrė.

[Louis Aragon] (Shkrimtar Francez, 1897-1982)

 

Shpesh jam penduar pse fola por asnjėherė pse heshta.

[Philippe de Commines] (Politikan dhe historian Francez, 1445(47)-1511)

 

Fol me zė mė tė ulėt qė tė dėgjoj publiku i shurdhėr.

[Joseph Joubert] (Moralist dhe eseist Francez, 1754-1824)

 

Ka fjalė qė qajnė dhe lotė qė flasin.

[Abraham Cowley] (Poet britanik 1618-1667)

 

Bukuria i pėlqen syve, butėsia magjeps shpirtin.

[Voltaire]

"Xhevahire" nga Reis Mirdita

Altruizmi-Egoizmi

Arsimimi
Art-Dhunti
Besimi
Dashuria
Dashuria (II)
Dashuria (III)
Dashuria (IV)
Drejtėsia
Dituria
Edukata
Ėndėrrat
Fėmijėt
Filozofia
Fjalėbutėsia
Frymėzimi
Gruaja
Humori
Imagjinata
Inteligjenca
Jeta
Lakmia
Lotėt
Lumturia
Mali
Mėdyshja
Miqėsia
Mosha
Motivimi
Muzika
Natyra
Ndryshimi
Nga-fėmijėt
Nga-Vizitorėt
Optimizmi
Paqa
Paragjykimi
Qesėndi
Rrena
Skamja
Vetitė
Vjedhja
Xhelozia
Tė-pandara


Shpėrndaje:

Filozofi
         dhe letėrsi

|Citate dhe proverba| |Citate sipas autorėve| |"Xhevahire" nga Reis Mirdita|

Altruizmi-Egoizmi Dashuria Edukata Gruaja Mali Natyra Qesėndi
Arsimimi Dashuria (II) Ėndėrrat Humori Mėdyshja Ndryshimi Rrena
Art-Dhunti Dashuria (III) Fėmijėt Imagjinata Miqėsia Nga-fėmijėt Skamja
Besimi Dashuria (IV) Filozofia Inteligjenca Mosha Nga-Vizitorėt Vetitė
  Dituria Fjalėbutėsia Jeta Motivimi Optimizmi Vjedhja
  Drejtėsia Frymėzimi Lakmia Muzika Paqa Xhelozia
      Lotėt   Paragjykimi Tė-pandara
      Lumturia      
____histori kombėtare, vėshtrime, debat, politikė, letra tė hapura____ © Tė gjitha tė drejtat e rezervuara.
Copyright © 2007 [ http:// www. filolet.com ] Tous droits réservés.
Révision : 28 nov. 2012 14:06:32 +0100 .